SME

Bezpečnostné riziko je dôvod, prečo nepoužívať nelegálny softvér

Ako hlavný dôvod prečo nepoužívať nelegálny softvér uvádzajúpoužívatelia počítačov bezpečnostné riziká malvéru. Medzi ich konkrétne obavy patrí napadnutie hackermi a strata dát

Slovensko — september 2014 — Ako hlavný dôvod prečo nepoužívať nelegálny softvér uvádzajú používatelia počítačov bezpečnostné riziká  malvéru. Medzi ich  konkrétne obavy patrí napadnutie hackermi a strata dát. Napriek tomu nemalo 37 % percent softvéru nainštalovaného na slovenských osobných počítačoch v roku 2013 legálnu licenciu.

Toto a ďalšie zistenia, ktoré dnes vyšli v Celosvetovom softvérovom prieskume BSA , potvrdzuje potrebu účinných postupov správy softvérového majetku, obzvlášť vo firemnom  prostredí.

 

„Väčšina ľudí netuší, čo má nainštalované na svojom počítači. To sa musí zmeniť,“ hovorí Victoria Espinel, prezidentka a CEO organizácie BSA The Software Alliance. „Existujú  základné  postupy, pomocou ktorých môžu manažéri a správcovia zabezpečiť, že ich spoločnosti  používajú legálny softvér“

 

Celosvetový softvérový prieskum vykonáva  pre organizáciu  BSA  každé dva roky spoločnosť IDC . Za minulý rok 2013 skúmala používateľov počítačov na 34 trhoch. Do prieskumu zahrnula takmer 22 000 súkromných a firemných používateľov  počítačov a viac ako 2000 IT manažérov. Zo zistení štúdie vyplýva:

 

  • V roku 2013 bola miera použitia nelegálneho softvéru na slovenských osobných počítačoch 37 percent, čo je 3-percentný pokles v porovnaní s rokom 2011. Komerčná hodnota takéhoto nelegálneho softvéru sa rovnala sume 48,7  milióna eur.

  • Primárnym dôvodom, ktorý používatelia počítačov na celom svete uvádzajú v neprospech používania nelegálneho  softvéru, je predchádzanie rizikám súvisiacim s malvérom. Medzi riziká spojené s nelegálnym  softvérom zaradilo 64 percent používateľov na celom svete ako najväčšie riziko neoprávnený prístup zo strany hackerov a 59 percent uviedlo stratu dát.

  • IT manažéri po celom svete vyjadrili pochopiteľné obavy, že nelegálny softvér môže spôsobiť škody, no menej ako polovica verí, že softvér používaný ich spoločnosťou je riadne licencovaný.

  • Len 35 percent spoločností na svete používa písané pravidlá vyžadujúce používanie legálneho softvéru

BSA aj na Slovensku organizovala rozsiahle vzdelávacie kampane , ktoré boli zamerané  na  zástupcov firiem ohľadom  správneho licencovania softvéru a  implementácie správy softvérového majetku (SAM) s cieľom zabezpečenia  ochrany  ich biznisu.

 

„Používanie  nelegálneho softvéru  je problém správy spoločností  — a táto štúdia ukazuje jasnú potrebu zlepšenia,“ hovorí Espinelová. „Existujú jednoduché kroky, ktoré si môže dovoliť každá  spoločnosť a ktoré zabezpečia správnosť softvérového licencovania. Patrí k nim  zavedenie oficiálnej  politiky používania výhradne legálneho  softvéru a vedenie podrobnej evidencie.  Spoločnosti by tiež mali zvážiť zavedenie priamych  programov na správu softvérového majetku, ktoré spĺňajú medzinárodné uznávané kritériá. Takéto programy SAM môžu poskytnúť pridanú  hodnotu  pre zabezpečenie primeranej kontroly nad softvérom nainštalovaným na sieti. To pomôže spoločnostiam predchádzať bezpečnostným a prevádzkovým rizikám a zabezpečí, že majú správny počet licencií pre svojich používateľov.“

 

Spomedzi ďalších zistení v Celosvetovom softvérovom prieskume  BSA vyplýva:

 

  • Svetový podiel softvéru pre osobné počítače, ktorý bol inštalovaný nelegálne,  sa zvýšil zo 42 percent v roku 2011 na 43 percent v roku 2013, pričom rozvíjajúce sa ekonomiky, kde je výskyt nelegálneho softvéru najvyšší, naďalej zodpovedajú za čoraz väčší podiel na všetkých používaných osobných počítačoch.

  • Komerčná hodnota nelegálneho softvéru inštalovaného na osobných počítačoch v roku 2013 dosiahla vo svete 45,5 miliárd eur.

  • Región s najvyššou mierou inštalovaného nelegálneho softvéru bola v roku 2013 Ázia-Oceánia s podielom 62 percent. To predstavuje 2-percentný nárast v porovnaní s rokom 2011, pričom komerčná hodnota nelegálnych inštalácií dosiahla 15,25 miliárd eur. Stredná a východná Európa majú druhú najvyššiu mieru nelegálnych softvérových inštalácií rovných 61 percent, nasleduje Latinská Amerika s 59 percentami a Blízky východ a Afrika rovnako s 59 percentami.

  • V Európskej únii miera nelegálneho softvéru v roku 2013 poklesla o dva percentuálne body na 31 percent pri komerčnej hodnote 9,8 miliárd eur.

Plné znenie Celosvetového softvérového  prieskumu  BSA vrátane údajov o jednotlivých krajinách je k dispozícii  na webovej stránke BSA: www.bsa.org/globalstudy.

 

O organizácii BSA

BSA | The Software Alliance (www.bsa.org) je vedúcou globálnou organizáciou zastupujúcou softvérový priemysel v dialógu s vládami a na medzinárodnom trhu. Jej členovia patria medzi najinovatívnejšie spoločnosti sveta, ktoré vytvárajú softvérové riešenia oživujúce ekonomiku a zlepšujúce kvalitu moderného života. Organizácia sídli vo Washingtone v USA a má pobočky vo viac ako 60 krajinách po celom svete. BSA presadzuje programy podporujúce legálne používanie softvéru a bojuje za zavádzanie verejných politík, ktoré prispievajú k inováciám technológií a stimulujú rast digitálnej ekonomiky.

   


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 3 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 3 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 14 h
SkryťZatvoriť reklamu