SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Chcete bábätko a nejde to? Nie ste na to sami

Pri hľadaní príčiny neplodnosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že ide o problém páru, nie o čisto mužský či ženský faktor.

Pri hľadaní príčiny neplodnosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že ide o problém páru, nie o čisto mužský či ženský faktor.

 

KOŠICE. Od roku 1989 počet pôrodov na Slovensku postupne klesá. Popritom stúpa počet párov, ktoré si počatie potomka odkladajú na neskorší vek.

Na východnom Slovensku rodia najčastejšie ženy vo veku od 25 do 29

 rokov. Siaha na nich veková kategória 30- až 34–ročných. Ukazujú to posledné údaje Národného centra zdravotníckych informácií.    

 gyncarekonzultacna-miestnost-r279_res.jpg

U žien bývajú príčiny rôzne, najčastejšie pracovné povinnosti a túžba po kariérnom úspechu.  Bariérou však môžu byť aj problémy so spontánnym otehotnením. Niekedy sa páry snažia zo všetkých síl, avšak ich úsilie nie je odmenené úspechom v podobe vytúženého bábätka.

 

Je známe, že ľudia sa vyznačujú jednou z najslabších schopností reprodukcie zo všetkých druhov živočíchov na Zemi. Šanca, že mladý a plodný pár počne dieťa pri nechránenom pohlavnom styku počas jedného mesiaca, je iba 17 percent a po 35. roku sa ďalej znižuje.

 

Trend rastie

 

Za posledné roky narástol počet párov, ktorým sa nedarí spontánne otehotnieť a potrebujú odbornú pomoc.   V ich ceste za rodičovstvom ich usmerňujú a pomáhajú odborníci v Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

 gyncareizba-pre-pacientky1-r511_res.jpg

„Nárast výskytu neplodnosti je spôsobený aj súčasným životným štýlom a všetkým, čo s tým súvisí. Čo je napríklad aj odsúvanie tehotnosti do vyšších vekových kategórií. Tento trend je v posledných rokoch čím ďalej tým častejší. Čoraz viac sa stretávame s pármi, ktoré chcú mať dieťa po 35. roku.  Je to vek, kedy je reprodukčná schopnosť ženy už, bohužiaľ, nízka a tieto páry by mali vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr,“ popisuje svoje praktické skúsenosti gynekologička Gyncare doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD.

 

Zmeny, ktoré limitujú plodnosť

 

Problémy s reprodukciou môžu byť takpovediac na „oboch stranách“, teda rovnako u žien ako aj u mužov. Okrem typických príčin, ktoré sa týkajú reprodukčných orgánov či spermií, môžu mať neplodnosť na svedomí aj hormonálne poruchy, poruchy genetickej výbavy, či imunologické faktory.

 gyncareinterier-r375_res.jpg

„Faktory prostredia vedú k zhoršovaniu parametrov spermiogramu, rovnako stúpa výskyt zníženej rezervy vaječníkov a predčasnej menopauzy. Ubúda nám síce žien s pozápalovo zmenenými nepriechodnými vajcovodmi, na druhej strane však máme veľa pacientok s endometriózou, u ktorých môže byť funkcia vajíčkovodov rovnako narušená,“ uvádza odborníčka.

 

Dlhoročný gynekológ, ktorý stál pri vzniku reprodukčnej medicíny a asistovanej reprodukcie na Slovensku,  MUDr. Miroslav Herman, PhD., zároveň pripomína, že z minulosti ostali tie isté chorobné príčiny neplodnosti, ale zároveň pribudli aj negatívne vplyvy civilizácie. „Mnohé nami vyvolané zmeny sú negatívne až limitujúce pre plodnosť. Pripomínam doposiaľ neuvádzaný nový jav s vplyvom na plodnosť tzv. dočasná  odlúčenosť partnerov hlavne pre cestovanie za prácou.“

 

Manželské páry často problémy s neplodnosťou spočiatku bagatelizujú, neskôr pre nich z nepochopiteľných príčin býva táto téma tabu. Stav zhoršujú aj ochorenia ktoré sa objavujú iba v určitom veku. Docentka Toporcerová potvrdzuje, že veľká časť pacientok, ktorým sa nedarí otehotnieť, vyhľadá odbornú pomoc dosť neskoro, niekedy až po niekoľkých rokoch snahy o otehotnenie.

 

Niekedy stačí málo

 

Profesionálny tím skúsených odborníkov radí prísť na vyšetrenie, ak sa snažíte bez úspechu otehotnieť viac ako 12 mesiacov. Po 35. roku veku ženy už dokonca po 6 mesiacoch a po 40. roku nie je treba čakať dlhšie ako 2-3 mesiace.

 

„Pacienti si často myslia, že ich návšteva centra asistovanej reprodukcie znamená okamžite mimotelové oplodnenie - in vitro fertilizáciu. Nie je to tak. Vždy sa najprv snažíme prísť na príčinu, prečo sa nedarí otehotnieť. Správna diagnostika je základom aj správneho liečebného postupu. Veľakrát stačí len malý zásah, či už liekmi, alebo nejakým malým operačným zákrokom, a podarí sa im  otehotnieť aj spontánne,“ vysvetľuje docentka Toporcerová.

 

Strach tak podľa odborníčky nie je na mieste.  Pred každým krokom pacienti všetko konzultujú s odborníkmi. Dostanú od nich vždy niekoľko možností, vysvetlia im, čo má akú šancu a čo by pre nich bolo najlepšie.

 

Darovanie vajíčok

 

Jednou z možností, ako liečiť neplodnosť, je aj použitie darovaných vajíčok. Je určená predovšetkým pre staršie vekové kategórie žien, kedy už liečba s vlastnými vajíčkami má len veľmi nízku úspešnosť, tiež pre ženy s predčasným zlyhaním funkcie vaječníkov, ako aj pre páry, u ktorých liečba s vlastnými vajíčkami prináša len opakované neúspechy. To so sebou, samozrejme, prináša veľkú emočnú a citovú záťaž, ponúka však reálnu šancu mať deti aj párom, ktoré by pravdepodobne inak nemali žiadnu šancu.

 

Slovenská legislatíva umožňuje darovanie vajíčok. Je to legálny, dobrovoľný a bezpečný spôsob ako pomôcť neplodnému páru. Zároveň je zaručená anonymita medzi darkyňou a príjemkyňou. A ako sa stať darkyňou? Podmienkou je vek do 34 rokov, dobrý zdravotný stav a chuť  pomôcť niekomu, komu sa nedarí mať vlastné dieťa. Takéto záujemkyne sa môžu kedykoľvek telefonicky prihlásiť do Centra Gyncare alebo priamo na www.gyncare.sk. Pracovisko im po úspešnom darovaní hradí finančnú kompenzáciu za čas a náklady vo výške 1 300 Eur.

 

https://kosice.korzar.sme.sk/c/8186141/prvorodicky-na-vychode-starnu-rodila-aj-49-rocna.html)

 

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7502/gyncare-spravna-adresa-kde-pomahaju-v-zrodeni-noveho-zivota/

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 206
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 165
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 857
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 545
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 376
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 355
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 746
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Remeslo kachliara sa Ľubomírovi Gunišovi nezunovalo ani po 25 rokoch.


INZERCIA 9 h

Zistite, ktoré potraviny a doplnky najlepšie doplnia železo v tele.


INZERCIA 9 h

Majiteľ penthousu v Neste Patrik Nagy: Štvrť Nesto dnes považujem za nevybrúsený diamant, ktorý po dokončení získa na hodnote


INZERCIA 9 h

Májový magazín zdravia je už v predaji, noví predplatitelia od nás dostanú darček!


INZERCIA 12. máj
SkryťZatvoriť reklamu