SME
Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky
secure_preview_warning
INZERCIA

Vitajte v postapokalyptickom svete

Akú máte víziu, keď si predstavíte svet o 100-200 rokov?

Vidíte ľudí v spokojnom súžití s robotmi? Alebo nevidíte nič, len zničenú a spustošenú Zem zamorenú odpadkami. Kam ako ľudstvo smerujeme?


Ľudia v súčasnosti vyprodukujú približne 2 miliardy ton odpadu ročne, z toho 100 miliónov ton je len plast. Byť „eco“ v týchto časoch nie je len in, ale minimum, ktoré musíme žiť.


S témou ekológie sa popasovali študenti GamesLabu - Samuel Slížik (programátor), Patrik Mayer (grafik), Michal Hronec (game dizajn) a herný dizajnér z PowerPlay Studio, odborník z praxe, Michal Michel, ktorý sa študentom venoval systematicky päť hodín do týždňa v rámci vzdelávacieho programu OpenLab.


OpenLab je program formálneho vzdelávania pre stredné školy vytvorený odborníkmi z technologických firiem na princípoch open source a partnerského prístupu. Pod vedením odborníka z praxe LabMastra, študenti v rámci vyučovania pracujú v tímoch na reálnych projektoch, pričom získavajú mäkké a digitálne zručnosti v technológiách 21. storočia. V OpenLabe sa v tomto školskom roku vzdeláva 150 študentov na 2 stredných školách SPŠE Hálova 16 v Bratislave a SPŠ IT v Kysuckom Novom Meste. Študenti sa v 10 laboch učia vyvíjať aplikácie, hry a venujú sa internetu vecí s odborným vedením technologických garantov, firiem WEZEO, PowerPlay Studio a Siemens Healthineers.


Hra, ktorú študenti naprogramovali počas školského roku 2019/2020 s názvom RealTopia, nesie environmentálne posolstvo. Vytvárali ju v spolupráci s Ambrelou - platformou rozvojových organizácií v rámci ich medzinárodného projektu Bridge 47, ktorý sa venuje rozvoju globálneho vzdelávania v EÚ. Ide o unikátne prepojenie mimovládneho sektoru, vzdelávacej organizácie a odborníkov z vývojárskej praxe.

Fantasy hra s 2D grafikou ukazuje, kde by sme potenciálne mohli skončiť, ak nebudeme konať teraz. Je v nej zakomponovaných množstvo faktov o ekológii, globalizácii a svete okolo nás.

Načítavam video...


Malí roboti čistia ľuďmi zanedbanú Zem v roku 2123 od odpadu, ktorý je rozdelený do troch kategórii: drevo, plast a železo. Cieľom je vyčistiť planétu, následne z toho postaviť raketu cestujúcu v čase a vyslať ju do vesmíru, aby sa vrátila a varovala ľudstvo pred urgentnými ekologickými nástrahami, ktoré je potrebné už v roku 2020 riešiť. Tu hra (ne)končí. Splnili ste jej herný cieľ, ale ten širší, uvedomiť si a žiť zodpovedne voči životnému prostrediu, je ešte stále pred vami.


V jadre je to jednoduchá Open World stratégia s Resource Managementom a Pixel Art grafikou. Vyvíjali ju v multiplatformovom hernom engine - Unity s využitím jazyku C#. A je dostupná pre Android. Tech garantom je herné štúdio PowerPlay Studio (2. najväčšie herné štúdio na Slovensku a najväčšie nezávislé herné štúdio).

(zdroj: OpenLab)


Prostredie v hre pripomína animovaný svet z filmu WALL-E. Malí šikovní roboti, majúci podobu WALL-Eho zbierajú odpad vo svete, ktorý je zamorený smetím a bez ľudí (alebo takmer bez nich). Hra má hlboký odkaz, ľudia dneška môžu stále zmeniť budúcnosť ľudí zajtrajška. Ak sa však nič nezmení, môže to viesť k veľkým tragédiám.


Môžete si ju stiahnuť a zahrať tu.


“Táto spolupráca bola realizovaná s finančnou podporou Európskej únie ako súčasť projektu Galvanising Global Citizenship Education - Bridge to sustainable future.”
Autorka článku: Lenka Košáňová
Autorka je expertná dobrovoľníčka vzdelávacej organizácie OpenLab

Game Play ukážka (30 min).

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu