SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Pupočníková krv sa používa pri liečbe viac ako 80 ochorení

Má pupočníková krv význam pre naše deti, alebo ide len o biznis s krvou? Rozprávali sme sa s prednostom II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU MUDr. Tiborom Bielikom, PhD., h.doc.

Má pupočníková krv význam pre naše deti, alebo ide len o biznis s krvou? Rozprávali sme sa s prednostom II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU MUDr. Tiborom Bielikom, PhD., h.doc.

V čom spočíva význam pupočníkovej krvi?   
Najčastejšou otázkou tehotných žien, s ktorou sa stretávam, je: „Čo myslíte, pán doktor, má odber pupočníkovej krvi vôbec význam?“ V odpovedi sa pochopiteľne zameriavam na medicínske atribúty uskladnenia a možného použitia pupočníkovej krvi. Význam pre vlastné dieťa alebo súrodenca pri liečbe mnohých vážnych ochorení, napríklad leukémie, lymfómov a iných dedičných porúch krvotvorby. Som presvedčený o širokých možnostiach terapeutického využitia.

O pupočníkovej krvi kolujú rôzne protichodné informácie, je spochybňovaný jej význam...

Význam vlastných krvotvorných buniek, obsiahnutých v pupočníkovej krvi, je nenahraditeľný. Vo väčšine prípadov využitia pupočníkovej krvi išlo o vlastné (autológne) transplantáty. Imunitný systém priaznivejšie reaguje na vlastné bunky ako na darované.  Odber a uskladnenie pupočníkovej krvi je potrebné chápať ako poistku do budúcnosti. Poistky sa neuzatvárajú s vedomím, že sa niečo prihodí, ale pre situácie, ak sa niečo prihodí. Medicína je odbor v neustálom pohybe, množstvo nových informácií posúva diagnostické a terapeutické možnosti. Jednou z najprogresívnejších oblastí je liečba nádorových ochorení. V tejto oblasti má pupočníková krv veľký potenciál.

 Je odber bolestivý?

Nie je. Pupočníková krv sa nachádza v cievnom systéme pupočníka a placenty po oddelení novorodenca.  Odber sa realizuje pred rodidlami pacientky a tá ho nijakým spôsobom nepociťuje. Deje sa to počas čakania na odlúčenie a pôrod placenty.

Je odobraté množstvo pupočníkovej krvi dostačujúce aj pre dospelého človeka?

Pri fyziologickom pôrode je množstvo odobratej pupočníkovej krvi závislé od hmotnosti novorodenca, a tým nepriamo od veľkosti placenty. Medikácia použitá pri pôrode ovplyvňuje dobu, za ktorú sa odlúči placenta a skracuje čas na odber. Technika preplachu cievneho systému placenty zvyšuje množstvo krvotvorných buniek v odbere. Priemerný odber je vhodný na použitie u pacienta s hmotnosťou 60 kilogramov. Rastový potenciál kmeňových buniek je predmetom intenzívneho záujmu a v blízkej budúcnosti sa očakávajú technológie expanzie kmeňových buniek.

Prečo by si budúci rodičia mali nechať odobrať pupočníkovú krv a uchovať ju pre svoje dieťa?

Ako som už  spomenul, odber pupočníkovej krvi je poistka pre dieťa, ale aj pre jeho súrodencov. Existuje 25% pravdepodobnosť zhody imunologických parametrov medzi súrodencami, čo je veľmi vysoká zhoda. Tzv. rodinný banking je uskladnenie pupočníkovej krvi výlučne pre dieťa, ktorému bola odobratá alebo pre jeho súrodencov. Táto služba je platená rodičmi.

Pupočníkovú krv je ale možné darovať do verejného registra. Nie je uskladnenie pre vlastnú potrebu len biznis?

Skladovanie a logistika odberu pupočníkovej krvi je technicky a ekonomicky náročný proces, na ktorom sa verejné zdroje nepodieľajú. Rôzne finančné projekty nie sú trvalým zdrojom zabezpečenia. Na finančnom krytí darovaných odberov sa čiastočne podieľajú aj vlastné odbery. Darované odbery na Slovensku predstavujú 3-5% pôrodov a u nás sa jedná o tzv. zmiešanú  verejno-súkromnú banku. Sprísnené kritéria na darované odbery vychádzajú z potreby dostatočného kvalitného odberu.

Bola pupočníková krv použitá aj na Slovensku?

Áno, už  v roku 2004 u dieťaťa s nádorom mozgu. Išlo o prvé použitie vlastnej pupočníkovej krvi v rámci Európy. Súrodenecké transplantácie sa úspešne uskutočnili v 5 prípadoch. Slovensko je súčasťou medzinárodnej siete bánk pupočníkovej krvi a 16 krát boli vydané transplantáty na liečbu do iných krajín.

Vo svete sa doteraz vykonalo už viac ako 25 000 transplantácií pupočníkovej krvi a tento počet každoročne narastá. V Japonsku a USA sa dnes pre detských pacientov používa častejšie pupočníková krv ako kostná dreň. Pupočníková krv sa používa pri liečbe viac ako 80 ochorení.

Kde sa môžu ženy dozvedieť viac informácií?
Komplexné informácie sú dostupné na  www.pupocnikovakrv.sk či bezplatnej infolinke 0800 11 12 33.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu