INZERCIA

Cestovateľská horúčka začína správnym výberom poistenia

Nepríjemnosti spojené s poruchou auta na diaľnici, niekoľkohodinové čakanie na meškajúci let, úrazy, zažívacie ťažkosti, poškodenie cudzieho majetku či krádež fotoaparátu.

Cestovateľská horúčka začína správnym výberom poistenia

Nepríjemnosti spojené s poruchou auta na diaľnici, niekoľkohodinové čakanie na meškajúci let, úrazy, zažívacie ťažkosti, poškodenie cudzieho majetku či krádež fotoaparátu. S týmito poistnými udalosťami sa Slováci často stretávajú počas letných dovoleniek v zahraničí. ČSOB Poisťovňa ich zaznamenáva až niekoľko stoviek počas hlavných dovolenkových mesiacov júl a august.

Zvýšený počet hlásení poistných udalostí súvisiacich s cestovaním však eviduje poisťovňa už začiatkom júna, ktorý „otvára“ letnú dovolenkovú sezónu. „Medzi najčastejšie prípady pravidelne patria rôzne úrazy spôsobené neopatrnosťou či nepozornosťou dovolenkárov, ako aj neposednosťou detí,“ hovorí Mária Prachárová z Odboru riadenia poistných produktov ČSOB Poisťovne. Napr. počas minuloročnej dovolenkovej sezóny riešila poisťovňa prípad, kedy sa 15-ročný chlapec nešťastne pošmykol na klzkom povrchu pri hotelovom bazéne a utrpel zlomeninu ruky s dobou liečenia viac ako 1 mesiac. V rámci uzatvoreného cestovného poistenia poisťovňa klientovi následne uhradila náklady vzniknuté ošetrením na mieste poistnej udalosti a tiež vyplatila denné odškodné za dobu liečenia úrazu.

Niet pochýb o tom, že Slováci si pri plánovaní dovolenky a samotnom cestovaní uvedomili potrebu poistenia. „Čo je však ešte dôležitejšie, je jeho správny výber. Dovolenkári mnohokrát nevedia, ktoré poistenie sa im môže zísť, na čo sa vzťahuje a aké riziká zahŕňa. Následne žiadajú od poisťovne náhradu za škody, ktoré sa v poistnom krytí pred uzatvorením ani nenachádzali,“ upozorňuje Prachárová. Ku základnému cestovnému poisteniu pokrývajúcemu liečebné náklady je preto dobré uzatvoriť si viacero pripoistení. V ČSOB Poisťovni sú najžiadanejšími úrazové pripoistenie, pripoistenie zodpovednosti za škodu či špeciálne pripoistenie batožiny.


Aké poistenie je potrebné zvoliť v konkrétnych situáciách?


Krádež v hotelovej izbe

Fotoaparát a mobilný telefón na dovolenke sú už takmer samozrejmosťou. Súčasťou „výbavy“ sú však čoraz viac aj iné predmety, ako napr. mp3 prehrávač, iPad alebo notebook, ktoré dovolenkárom môžu zmiznúť zo zamknutej izby. V rámci špeciálneho pripoistenia batožiny je v ČSOB Poisťovni možné ochrániť nielen tieto predmety, ale napr. aj hudobné nástroje či špeciálnu športovú výstroj.

Nešťastné náhody sa stávajú

ČSOB Poisťovňa v minulosti riešila prípad, kedy mladý pár počas dovolenky vo Florencii rozlial červené víno na svetlý koberec, čím hotelu spôsobil škodu vo výške 500 €. Iný prípad sa prihodil klientovi počas dovolenky vo Francúzsku, ktorému sa v obchode „podarilo“ rozbiť fľašu drahého koňaku. Náhrada škody bola v oboch prípadoch vyplatená v rámci uzatvoreného pripoistenia zodpovednosti za škodu.

Spoznávanie krajiny s „extra“ poistením

Najmä ostrovy a spoznávanie ich zákutí sú pre dovolenkárov veľkým lákadlom. Mnohí si na tento účel priamo v mieste pobytu zapožičajú moped, automobil či dokonca čln. Avšak, prípadné škody na týchto dopravných prostriedkoch nie sú zahrnuté v cestovnom poistení. Pri ich zapožičiavaní je preto dôležité, uzatvoriť si u daného prevádzkovateľa (v požičovni) aj poistenie, ktoré v prípade poistnej udalosti pokryje náhradu spôsobenej škody.

Výbuch sopky a uviaznutie na letisku

Komplikácie spôsobené zrušeným alebo presunutým letom kvôli živelnej udalosti rieši pripoistenie meškania odletu. To pokrýva uhradenie nákladov spojených so zabezpečením ubytovania a kúpou nevyhnutných vecí, akými sú napr. oblečenie, drogéria či zdravotnícke potreby alebo lieky.

Neprítomnosť je príležitosťou pre zlodejov

V minulosti využili neprítomnosť majiteľov zlodeji a po neúspešnom pokuse vlámať sa do bytu odcudzili bicykle z uzamknutej pivnice. Práve v tomto prípade zohralo svoje opodstatnenie poistenie domácnosti, ktoré je v ČSOB Poisťovni možné uzatvoriť aj tesne pred odchodom na dovolenku. A to napríklad z domu, cez internet alebo telefonicky prostredníctvom call centra.


Niekoľko rád, ako postupovať a na čo dbať pri výbere a uzatváraní poistenia na dovolenku:


1, Dĺžka poistnej doby

V prvom rade je dôležité presne vedieť, koľko dní na dovolenke človek strávi, v ktorý deň na ňu chce vycestovať, prípadne kedy sa z nej plánuje vrátiť. Podľa toho je potrebné zvoliť dĺžku poistenia.

Ak klienti nevedia dopredu odhadnúť presný počet dní, môžu si zvoliť celoročné cestovné poistenie ku svojej platobnej karte. V ČSOB Poisťovni si môžu vybrať poistenie nielen pre seba, ale aj pre celú rodinu. V ponuke sú 2 verzie – Standard a Exclusive. Výhodou rodinnej verzie je, že poistenie sa na členov rodiny vzťahuje aj v prípade, kedy necestujú spolu s držiteľom karty.

2, Správna voľba pripoistení

Základ cestovného poistenia tvorí v mnohých prípadoch poistenie liečebných nákladov. Vzhľadom na charakter cesty a rôznorodosť aktivít, ktoré dovolenkári v zahraničí vykonávajú, je dôležité zvážiť aj možnosti ponúkaných pripoistení. Medzi najfrekventovanejšie patria úrazové pripoistenie, pripoistenie zodpovednosti za škodu na zdraví alebo majetku či pripoistenie batožiny.

3, Nespoliehať sa len na Európsky preukaz zdravotného poistenia

Európsky preukaz zdravotného poistenia (EZP) neposkytuje poistnú ochranu v krajinách, ktoré patria medzi tradičné dovolenkové destinácie Slovákov, ako napr. Chorvátsko, Turecko, Egypt či Tunisko. EZP zabezpečí nárok na ošetrenie a liečbu vo verejných zdravotníckych zariadeniach v krajinách Európskej únie + Island, Nórsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko. Navyše, oprávňuje len k potrebnej akútnej zdravotnej starostlivosti. EZP nekryje náklady za spoluúčasť poistenca, ani prevoz do SR a ošetrenie v zdravotníckom zariadení, ktoré nie je napojené na miestny systém verejného zdravotného poistenia. Komerčné cestovné poistenie pokrýva väčšinu týchto rizík.

4, Asistenčné služby

Dôležité je uistiť sa, či sú v uzatvorenom cestovnom poistení zahrnuté aj asistenčné služby, na pomoc ktorých sa dovolenkár môže spoľahnúť v prípade poistnej udalosti. Asistenčná služba má napr. zazmluvnené nemocnice, ktoré poskytujú služby na garantovanej úrovni. Majú tak istotu, že v prípade úrazu sa im dostane kvalitného ošetrenia.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku

S kartu Mastercard World od VÚB Banky nezačnete dovolenku na preplnenom letisku, ale v pohodlí letiskových VIP salónikov.

Tlačové správy

Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne

Útulný domov je výsledkom správnej teploty a vlhkosti.

Tlačové správy

Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť

Nový prípravok Cys-Control Fort spája viaceré účinné látky a pomáha aj pri chronických ťažkostiach.