SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Desatoro úspešného investora v roku 2013

Mnohí ľudia sa dnes kolísaním trhov nechávajú odradiť: nehľadajú vhodné príležitosti na zhodnotenie svojich úspor.

1. Nezabudnite na infláciu. Mnohí ľudia sa dnes kolísaním trhov nechávajú odradiť: nehľadajú vhodné príležitosti na zhodnotenie svojich úspor. Pritom inflácia v budúcom roku pravdepodobne presiahne dve percentá. Komu sa to zdá málo, nech si uvedomí, že za päť rokov vystúpi kumulovaná dvojpercentná ročná inflácia na približne 11%. Za desať rokov stratia vaše peniaze takmer štvrtinu hodnoty!

2. Vaša osobná inflácia môže byť aj vyššia. Výskumy u vyspelých krajín ukazujú, že predovšetkým majetní ľudia majú osobnú infláciu aj dvojnásobnú v porovnaní s priemerom podľa spotrebiteľského koša. Horšie na tom budú hlavne tí, ktorí majú veľké útraty za bývanie, energie a potraviny, prípadne luxusnejší tovar.

3. Úroky centrálnych bánk sú extrémne nízko. Úroky z najlepších sporiacich účtov infláciu nepokryjú - tento rok ani niekoľko rokov späť. Navyše sa z výnosov platí 19% daň. Kto chce uložiť za najvyšší úrok, musí navyše neustále hľadať.

4. Urobte si vlastnú penzijnú reformu. Politická reprezentácia sa nemôže zhodnúť, ako bude systém do budúcnosti vyzerať. Je pritom jasné, že štátne financie budú musieť uťahovať kohútiky ešte niekoľko rokov. Ak ste tak ešte neurobili, vytvorte si vlastný penzijný plán. Nesporte náhodne, ale dlhodobo - s cieľom zabezpečiť sa na dôchodkový vek.

5. Stavte skôr na dlhodobý rast než na akciové špekulácie. Časovať trh a spoliehať sa na krátkodobé rasty, je nesmierne zložité. Kto chce vsádzať na rýchle oživenie v reakcii na politické rozhodnutia ohľadom krízy, musí byť na trhu každý deň. A rovnako nemusí zarobiť.

6. Hľadajte investície skôr s konzervatívnym profilom. S menšou časťou portfólia si potom okoreňte svoje úspory stávkou na dlhodobý rast konkrétnych sektorov či regiónov.

7. Investujte pokiaľ možno pravidelne. Nesnažte sa hľadať dno trhu. Podarí sa to len málokomu. Ak chcete napriek tomu čakať na vhodný okamih na investovanie, sledujte hlavne rokovania politikov.

8. Raďte sa s finančnými poradcami. Naše výskumy jednoznačne ukazujú, že ľudia využívajúci ich služieb majú lepšie výsledky v správe svojich financií. A sú bohatší.

9. Nečakajte na to, čo pre nás urobí štát a Európska únia. Správajte sa k svojim peniazom ako k svojmu majetku. Môže prísť okamih, kedy vám nepomôže nič ako vaše peniaze, kvalifikácia či psychická odolnosť.

10. Investujte do svojho zdravia. Môžete k tomu použiť podobné dôvody ako na penzijné sporenie. Ak sa o to nepostaráte sami, štát sa o vás v starobe postará len veľmi obmedzene.

Ďalšie poradenstvo a informácie o podielových fondoch sú k dispozícii na www.ingfondy.sk.

__________________________________________________________________________

Tento dokument má iba informačný charakter, nejedná sa o ponuku na kúpu cenných papierov a jeho text nie je právne záväzný. Za stratu, ktorá by mohla čitateľovi prípadne vzniknúť použitím informácií uvedených v tomto dokumente, nenesie ING IM žiadnu zodpovednosť. S investovaním sú spojené niektoré riziká. Minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Hodnota investície môže kolísať a nie je zaručená návratnosť investovanej čiastky. Dôležité informácie a dokumenty týkajúce sa ING fondov, vrátane súvisiacich rizík, sú k dispozícii v prospekte zverejnenom na www.ingfondy.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 12 h

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 12 h

Spoločnosť Shell v rámci svojej stratégie rozvoja plánuje rozšíriť podporu pre komunity. Slovensko neobchádza.


21 h
SkryťZatvoriť reklamu