SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pozor na koróziu! Udržte svoje auto po zime v kondícii

Počas dlhých zimných mesiacov ste boli radi, že sa pohodlne dopravíte všade tam, kam potrebujete. V pohodlí a teple vášho auta. S prvými jarnými lúčmi prichádza ten čas, kedy by ste mu jeho služby mal

Počas dlhých zimných mesiacov ste boli radi, že sa pohodlne dopravíte všade tam, kam potrebujete. V pohodlí a teple vášho auta. S prvými jarnými lúčmi prichádza ten čas, kedy by ste mu jeho služby mali oplatiť.

Sneh, ľad, výtlky, zimné posypy, soli a ktovie čo ešte. Vaše auto si v zime vytrpelo dosť. Doprajte mu preto starostlivosť, akú si zaslúži a uvidíte, že vám to mnohonásobne vráti. „Auto, ktorému venujete patričnú pozornosť, nebude len dobre vyzerať, bude spoľahlivejšie, menej kazivé a predĺžite mu tým jeho životnosť“, hovorí Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

Pozor na diery v laku

V prvom rade by ste mali auto  poriadne umyť, a to zo všetkých strán. Odstránite tým zvyšky soli a kamienky zo zimných posypov a lepšie budú viditeľné škody, ktoré na vašej karosérii napáchala „pani Zima“. V tomto prípade je lepšie odhaliť všetky poškodenia čo najskôr. Aj malé kazy v laku môžu zanedbaním prerásť do oveľa väčšieho problému. A tým je korózia.

Zinok karosériu ochrániť nemusí

Máte pozinkovanú karosériu a myslíte si, že vás sa to netýka? Omyl! Ak na poškodený zinok pôsobí niekoľko mesiacov soľ, jeho účinok slabne. Po dôkladnom umytí auta zdrsnite každý jeden kráter po skalke, zatrite reparačnou ceruzkou a preleštite leštenkou alebo voskom.

Čomu všetkému treba venovať patričnú pozornosť?

  • Kvapaliny - nezabudnite na kontrolu množstva a stavu motorového oleja, brzdovej či chladiacej kvapaliny. Kontrolu kvapalín je najlepšie zveriť do rúk kvalitného autoservisu. Pretože od dobre fungujúcich bŕzd môže závisieť váš život. V tomto prípade je bezpečnosť dôležitejšia ako cena. Brzdová kvapalina by nemala byť v aute dlhšie ako dva roky.
  • Batéria - po zime môže byť značne oslabená, preto ju odporúčame nabiť doplna. Predovšetkým vtedy, ak ste v mrazivom počasí nejazdili často.
  • Pneumatiky – pokiaľ sa teplota konštatne drží nad 10°C, nastal čas na výmenu zimných pneumatík za letné. Skontrolujte na nich hĺbku dezénu, ktorá nesmie byť zjazdená pod 1,6 mm. Aby však auto dobre držalo aj na vode, odporúčame 3-milimetrovú hĺbku dezénu.
  • Podvozok – bol namáhaný jazdou po snehu či ľade, no výtlky, ktoré sa túto sezónu mimoriadne rozmnožili, mu dali zabrať asi najviac. V autoservise by vám ho mali skontrolovať pri prezutí pneumatík.
  • Stierače – sneženie, voda a mráz dali stieračom zabrať. Ak máte pocit, že už nestierajú najlepšie či zanechávajú šmuhy, mali by ste ich vymeniť.

Zahoďte starosti s prezutím pneumatík za hlavu

Sú vaše letné pneumatiky už zjazdené a uvažujete nad kúpou nových? Zadržte! Poisťovňa Genertel vám ponúka možnosť vyhrať sadu pneumatík podľa vlastného výberu značky Goodyear alebo Dunlop. Darčekový pneubalík obsahuje aj uskladnenie zimných a letných pneumatík počas sezóny a prezutie zimných a letných gúm.  Nemusíte robiť nič viac, stačí keď si vypočítate cenu PZP a zadáte telefónne číslo. Akonáhle sa na stránke zobrazí kalkulácia ceny PZP, automaticky budete zaradení do súťaže o darčekový PneuBalík.

Chcem hrať o darčekový pneubalík!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu