SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Péter Csúsz: Najlepšia regionálna politika je bez politiky

Zastáva názor, že veci verejné majú byť transparentné. Je lokálpatriot, miluje Lučenec a Slovensko. Motivujú ho ľudia, ktorí svoju prácu berú vážne.

Zastáva názor, že veci verejné majú byť transparentné. Je lokálpatriot, miluje Lučenec a Slovensko. Motivujú ho ľudia, ktorí svoju prácu berú vážne.

 

Dostal do vienka schopnosť počúvať druhých, rozvahu a cit pre spravodlivosť. Riaditeľ, politik, otec, poslanec Péter Csúsz sa usiluje s každým nájsť spoločnú reč.

 

Môžete popísať vašu profesnú genézu?

- Po skončení gymnázia vo Fiľakove som študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Politike sa venujem od roku 1994. V roku 2002 som bol menovaný prednostom Okresného úradu v Lučenci. Od roku 2001 (teda už tretie volebné obdobie) som poslancom Banskobystrického samosprávneho kraja. V období rokov 2004-2005 som vykonával aj funkciu podpredsedu VÚC.

 

Roky sa pohybujete v regionálnej politike. Nepoznačilo Vás to?

- Dúfam, že nie. Bol by som veľmi nerád! Myslím si, že každá práca – a pri poslaneckej práci je to dvojnásobne pravda – má prinášať človeku radosť.

 

Sú ľudia, ktorí idú s davom a tí, ktorí z neho vytŕčajú. Vy patríte k tým druhým, vždy ste išli za svojím. Stojí to veľa energie?

- Myslím si, že ísť za svojím je správne a nestojí to veľa energie. Je to ľahšie, ako hľadať výhovorky, prečo idem s davom, keď mám úplne iný názor.

 

Ste riaditeľom, poslancom krajského parlamentu, politikom, otcom štyroch dcér i priateľom. Ako to všetko zvládate?

- Viete, je to tak, že úlohy, ktoré si človek nazbiera počas života, zriedkavo prichádzajú naraz, pekne postupne sa nazbierajú, takže si zvykneme na všetko. Dá sa to zvládnuť, ale len vtedy, keď človek s chuťou robí svoju prácu.

 

Kde relaxujete?

- Relax sú priatelia, dobrý film alebo kniha. Rád však chodím do sauny alebo na masáž, milujem dobré jedlo a ani trocha vínka nikdy neuškodí.

 

Žijeme v jednom z najchudobnejších regiónov, máte obavy z budúcnosti?

- Áno, žijeme v chudobnom regióne, ale je to výzva dostať ho dopredu. Práve preto som sa začal zaoberať politikou, lebo pre mňa je dôležité, v akom regióne, v akom meste žijeme. Politike som sa začal venovať s predsavzatím uľahčiť život budúcim generáciám, a preto si nemôžem pripúšťať negatívne myšlienky.

 

Každá obec i mesto by mali mať svoju značku. Akú má podľa vás Lučenec?

- Naše mesto má dobrú značku - prirodzené, kultúrne, hospodárske a obchodné centrum južného Slovenska. Aj keď je toto všetko pravda, potrebujeme ešte veľa robiť, aby sme ju do písmenka naplnili.

 

Kam smeruje okres, región, Slovensko?

- Ešte nie sme na konci hospodárskej krízy, ešte budú prichádzať ťažké chvíle, ale som presvedčený, že nájdeme cestu a vlastnými silami dokážeme z nej vyjsť.

 

Aká politická línia je vám blízka?

- Sú ešte vôbec politické línie v klasickom slova zmysle? Som slobodne rozmýšľajúci človek, ktorého líniou je logické myslenie a viera v to, že nič nie je nemožné, len treba chcieť a vytrvať!

 

Akú máte najvyššiu métu?

- Konkrétne som mal len jednu, jedinú túžbu ako najvyššiu métu, čo sa mi však ešte nepodarilo získať. Vo všeobecnosti však mojou najvyššou métou je mať dobré výsledky v tom, čo momentálne robím, lebo najvyššia méta je byť spokojný sám so sebou!

 

Čo vás vie najviac rozčúliť?

- Tvrdohlavosť ľudí a nelogické myslenie. Musíme však vedieť, kde je hranica, kedy treba ešte argumentovať a kedy je to už úplne zbytočné! Treba nájsť odvahu zmeniť to, čo sa dá, a treba vedieť spolu žiť s tým, čo zmeniť už nevieme.

 

Osobnosť by mala mať aj morálne mantinely, za ktoré by nemala zájsť. Aké sú tie vaše?

- Veci verejné majú byť transparentné. Mojím morálnym mantinelom je, aby som vždy a za každých okolností vedel zdôvodniť vlastné konanie.

 

Nie vždy sa všetko vydarí, podelíte sa s našimi čitateľmi o váš posledný neúspech?

- Neúspech? Nie všetko sa vydarí, to je pravda, ale otázkou je, či vieme vstať a ísť ďalej.

 

Nemáte pocit, že by ste niekedy nechali Slovensko Slovenskom a chceli by ste žiť niekde inde?

- Nieže zo Slovenska, ja nedokážem odísť ani z Lučenca! Som lokálpatriot a žiť inde určite nechcem. Bol by som veľmi sklamaný, keby moje deti mali iný názor. Lučenec mi jednoducho prirástol k srdcu!

 

Čo vás vie najviac motivovať?

- Motivujú ma ľudia, ktorí sú zanietení pre mesto Lučenec. Takýchto ľudí privítame v Občianskom združení Lučenec a okolie, ktoré sme založili v minulom roku.

 

Ak by ste si mali splniť doteraz nesplniteľné želanie, čo by to bolo?

- Sľubujem vám, že Novohradské noviny sa o tom dozvedia ako prvé!

Ak porovnáte veľkú politiku s tou regionálnou, vidíte vôbec nejaké rozdiely?

- Najlepšia regionálna politika je taká, v ktorej nie je politika.

 

Keby mala prísť opäť nejaká revolúcia, pridali by ste sa?

- Ja nie som revolucionár, ale rád by som sa podieľal na vytvorení niečoho nového, čo by prinieslo radosť nám všetkým.

 

Viete sa vžiť do situácie človeka, ktorý žije z minimálnej mzdy?

- Vyskúšal som to na vlastnej koži, keď z jedného učiteľského platu sme museli vyžiť šiesti.

 

Ľudia z Lučenca vás poznajú aj ako poslanca, ktorý roky zastával túto funkciu. Viete nám povedať, na ktoré rozhodnutia, ktoré počas vášho pôsobenia mestský parlament prijal, ste pyšný a naopak, s ktorými ste sa nestotožnili?

- Som pyšný na to, že sa nám podarilo urobiť Námestie republiky, autobusovú stanicu alebo získať európske zdroje na obnovu našich škôl. Je to inšpirujúce, aby sme to aj naďalej robili, veď od budúceho roka sa začína ďalšie plánovacie obdobie 2014-2021.

 

Hovorí sa, že šport v Lučenci upadol. Aký je váš názor na túto oblasť?

- Je to pravda, je mi to aj ľúto. Som presvedčený, že po uzdravení regiónu znova budeme hrať extraligu a športový život sa rozbehne.

 

Mnohým politikom chýba schopnosť komunikovať s ľuďmi. Aj keď je ťažké hodnotiť v tomto smere sám seba, skúsite to?

- Usilujem sa s každým nájsť spoločnú reč. Ale je mnoho takých politikov, ktorí majú dobré komunikačné schopnosti, ale ešte nič nedokázali.

 

Viete vymenovať aspoň piatich ľudí z Lučenca, ktorí sú podľa vás osobnosti?

- Pred voľbami do VÚC, keď kandidujem aj ja?

 

Na záver ešte jedna otázka, čítate MY Novohradské noviny?

- Jasné, že čítam, veď je to hlas regiónu

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu