INZERCIA

Hospodárenie s vodou -základ udržateľného rozvoja

Je všeobecne známy fakt, že zemská klíma sa mení. Veľká Británia a oblasť západnej Európy zažíva čoraz častejšie extrémy počasia - ako napr. tuhé zimy roku 2009 a 2010, či suchú jar 2012.

Sme svedkami extrémnych búrok a silných dažďov. Zároveň sa musíme vysporiadať aj s obdobiami sucha, ktoré sú intenzívnejšie a trvajú dlhšie ako v minulosti. Spojené štáty tiež zažili v uplynulom období neuveriteľné dôsledky zmeny klímy, svedčí o tom rekordný počet  vĺn horúčav a hurikánov, hlavne v severovýchodnej oblasti. 

Nehľadiac na to, v akej lokalite sveta sa nachádzate, zmena klímy majú významný vplyv na manažment vodných zdrojov. Voda je jedným z najdôležitejších hospodárskych, sociálnych a environmentálnych faktorov pre akýkoľvek golfový rezort a je absolútne nutné ju chrániť bez ohľadu na zdroj, klímu alebo lokalitu.  

Neuvážené použitie, plytvanie, či znečistenie tohto životodárneho a vzácneho zdroja je neospravedlniteľné.

Opatrenia vedúce k diverzifikácii vodných zdrojov, zlepšeniu povrchového odvodnenia a zníženiu celkovej spotreby vody je treba prijať čím skôr. Vyhnete sa tak neustálemu zvyšovaniu nákladov, problémami so suchom, nepravidelnými dodávkami či kolísajúcou kvalitou vody.

 

Odolný trávnik

Kvalitný a odolný trávnik je najdôležitejším aktívom golfového klubu. Aby zostal zdravý  a poskytol kvalitný hrací povrch je nutná závlaha.

  1. Je váš trávny druh alebo kultivar vhodne vybraný pre danú klímu a typ pôdy?
  2. Zavlažujete preto, aby trávnik vôbec prežil alebo aby ste získali čo najlepšiu možnú farbu?
  3. Je vaša agronómia a ochrana pred chorobami rutinná, alebo ju prispôsobujete meniacim sa podmienkam?
  4. Ste si istí, že riziká vyplavovania, odtekania a úletu pri aplikácii postrekov sú absolútne minimalizované?

Tieto otázky a mnoho ďalších by ste si mali položiť, aby ste zistili, či dokážete efektívne využiť každú kvapku vody, ktorú spotrebujete, ktorá dopadne na vaše ihrisko, alebo ním pretečie.

 

Peniaze padajú aj z neba

Vysoká hospodárnosť vo využívaní a spotrebe vody môže priniesť extra výnosy, čo sa hodí najmä v období šetrenia. Prístup typu „každá kvapka sa počíta“ (nielen v údržbe, ale aj v dizajne golfového ihriska) vám ušetrí peniaze, pomôže udržať kvalitu trávnika po celý rok a dá vám pozíciu lídra v oblasti udržateľného rozvoja. Každý štvorcový meter plochy, ktorú prestanete zavlažovať, zminimalizuje spotrebu a náklady. Komu by sa to v súčasnej ekonomickej situácii nepáčilo?  A ak to takto robíte, dajte o sebe vedieť, prezentujte to.

 

Inovácie & nové technológie

Na trhu existuje veľké množstvo inovácií a efektívnych technológií, ktoré vám pomôžu vodu využívať rozumne. Zavlažovacie systémy sú snáď najdôležitejšie, regulátory tlaku v potrubí  a správne nastavené postrekovače dokážu znížiť celkovú spotrebu vody a inteligentné riadiace systémy poskytujú rôzne potrebné dáta o časoch, aplikáciách a množstvách.

 

Tipy, ako zlepšiť hospodárenie s vodou:

 1. Pozorne sledujte vašu spotrebu – ak budete mať prehľad koľko a kde spotrebujete, budete to môcť vyhodnotiť  a zamerať sa na konkrétne oblasti. 

 2.  Veďte si záznamy – sledujte a zaznamenávajte zrážky, ktoré dostanete ako výstup z meteo stanice spojenej so zavlažovacím systémom.  Pomôže vám to vytvoriť „výsledovku“ na jednej strane s prijatými zrážkami a na strane druhej s odparenými množstvami. Tieto dáta bývajú aj online, takisto ako iné informácie týkajúce sa klimatických podmienok, stačí len pohľadať na internete. 

 3. Zalievajte ručne  -  ak máte nejaké problémové oblasti, napr. suché miesta na greenoch, ručná zálievka daného miesta bude omnoho efektívnejšia ako zapnutie celého závlahového systému. 

 4. Pravidelne kontrolujte – vizuálna kontrola spolu s chemickými a biologickými  testami vám dajú istotu, že vaše aktivity nevedú k znižovaniu kvality vody. Investujte aj do vhodných technológií na čistenie odpadových vôd.  

 5. Diverzifikujte svoje zdroje – pokúste sa prehodnotiť odber z hlavnej vodovodnej siete a používanie pitnej vody na zavlažovanie vášho ihriska.  Dokážete zbierať a skladovať dažďovú vodu, príp. vodu stekajúcu z nepriepustných povrchov ako napr. strechy, cesty, parkoviská? Dokážete recyklovať šedú odpadovú vodu alebo prečistenú vodu z ČOV? 

 6. Využite udržateľné odvodňovacie techniky, ktoré zachovajú vodný predel a prirodzený kolobeh vody. Filtrujte znečisťujúce látky, zvyšujte množstvo vegetácie a jej druhov. 

 7. Zistite, kam voda z vášho ihriska odteká, čo sa s ňou stane.  Má z nej niekto úžitok? Možno by mohla byť vyvedená do nízko položených mokrín či vodných tokov a recyklovaná späť do klubu.

 

Ďalšie tipy nájdete na www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín
Tlačové správy

Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?

Atos pripravil úspešnú online platformu pre dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podieľať na organizácii OH 2020 v Tokiu.

Tlačové správy

Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.

Proxenta vydáva nové emisie, k dispozícii budú o niekoľko dní

Tlačové správy

Štefánka by Pulitzer

Čo spája legendárnu bratislavskú kaviareň s Pulitzerom.