SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Už na cisársky dvor putovalo mesačne päťdesiat litrov Becherovky

Viete, čo sú to žalúdočné kvapky Anglická horká? Že nie? Pod týmto označením sa už pred viac ako dvoma storočiami začala predávať Becherovka!

Viete, čo sú to žalúdočné kvapky Anglická horká? Že nie? Pod týmto označením sa už pred viac ako dvoma storočiami začala predávať Becherovka! Oveľa známejšia ako Anglická horká je jej prezývka - trinásty liečebný prameň Karlových Varov, ktorá nezanikla ani po roku 1965, kedy bol sprístupnený skutočný 13. prameň.

 

Zlatá éra Jana Bechera

Pri zrode tohto presláveného bylinného likéru stál Josef Vitus Becher, ktorý zveril tajomstvo receptúry svojmu synovi Johannovi. A práve Johann (Jan) Nepomuk Becher, ktorého podpis je dnes na každej fľaši Becherovky, značne rozšíril výrobu a známy likér začal za jeho zlatej éry prenikať aj do Európy.

 

Becherovku začal Johannov otec predávať v Karlových Varoch už v roku 1807. Johann, ktorý sa narodil 5. apríla 1813, teda pred 200 rokmi, firmu prevzal v roku 1838. Otec, ktorý dva roky nato zomrel, by bol na svojho syna určite pyšný! Johann napríklad postavil novú továreň na Steinberkoch, kde teraz sídli Jan Becher Múzeum a likér začal stáčať do typických plochých fliaš (od roku 1907 odlievaných zo zeleného skla). Za jeho éry sa Becherovka začala vyvážať do cudziny, okrem iného do Nemecka či Francúzska. Johann zomrel 1. apríla 1895.

Skvelý vývozný artikel

Od roku 1904 sa stala likérka dodávateľom cisárskeho dvora - päťdesiat litrov tohto lahodného likéru tam putovalo každý mesiac. Za prvej svetovej vojny, kedy sa vozila aj vojakom na front, sa dostala napríklad do Turecka či Egypta. Za čias socialistického Československa sa tento produkt znárodnenej firmy stal jedným z najúspešnejších vývozných artiklov.

 

V roku 2001 bola dokončená privatizácia Becherovky, ktorá tak prešla do vlastníctva francúzskej skupiny Pernod Ricard, co-lídra v oblasti výroby a distribúcie destilátov a vína na svete. Ako ochranná známka bola Becherovka a jej nemecký ekvivalent Becher Bitter zaregistrovaná už v roku 1922. V histórii sa firma musela vyrovnať s napodobeninami a s nimi súvisiacimi súdy.

 

Dnes si obľúbený likér Čechov aj Slovákov môžete vychutnať v špeciálnej zberateľskej edícii, ktorá nesie tri unikátne etikety s tvárami zakladateľov značky Jan Becher. Nenechajte si tak ujsť špeciálnu limitovanú edíciu s Jozefom, Janom (Johannom) a Gustavom Becherovcami – ľuďmi, ktorí stoja za jej bohatou históriou!

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


20 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu