SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako zvládne účtovný program nové povinnosti pre platcov DPH?

Štát v snahe o elimináciu daňových podvodov a únikov pripravuje novelu zákona o DPH, v ktorej chce zaviesť pre platcov DPH povinnosť odovzdávania všetkých faktúr na daňový úrad.

Štát v snahe o elimináciu daňových podvodov a únikov pripravuje novelu zákona o DPH, v ktorej chce zaviesť pre platcov DPH povinnosť odovzdávania všetkých faktúr na daňový úrad.

V praxi by to malo fungovať tak, že platca DPH bude mať okrem doterajších povinností ďalšiu novú povinnosť. Odovzdávať v elektronickej forme tzv. kontrolný výkaz so zoznamom všetkých vystavených aj prijatých faktúr. O každej faktúre by na tomto kontrolnom výkaze mali byť uvedené detailné informácie o čísle faktúry, dátume prijatia platby, daňovom základe a sadzbe dane.

Podnikateľom tento výkaz vygeneruje účtovný program. Vláda počíta so zavedením nových povinností od januára 2014. V súčasnosti však ešte vôbec nie je jasné, ako má nový výkaz vyzerať. Autori účtovných programov očakávajú, že popis formátu výkazu bude jasný na poslednú chvíľu, ako už býva u nás zvykom.

Užívateľ kvalitného účtovného programu sa však nemusí obávať, že by si svoju povinnosť nedokázal splniť. Dobrý účtovný program bude včas a správne aktualizovaný.

Ako sa systém bude zavádzať do praxe, určite sa objavia rôzne nejasnosti, ktoré bude finančná správa postupne upresňovať a dolaďovať. Očakávame, že na začiatku roka 2014 bude nevyhnutné vykonať pre každý účtovný program viac ako iba jednu aktualizáciu.

Vo väčšine prípadov  bude musieť užívateľ účtovného programu teda stiahnuť a nainštalovať postupne viacero aktualizácií. Trochu jednoduchšie to budú mať užívatelia takého účtovného programu, ktorý si dokáže zistiť dostupnosť novej verzie sám a sám si ju stiahne a ponúkne jeho inštaláciu užívateľovi pri spustení programu.

Úplne bez starostí to budú mať užívatelia, ktorí používajú online účtovný program. Tí nemusia nič kontrolovať, sťahovať ani inštalovať. Online účtovný program je aktualizovaný jeho autormi pravidelne a automaticky. Užívatelia online účtovného programu majú takto istotu, že vždy pracujú s najnovšou verziou a aktuálnou legislatívou.

Jediné, čo majú užívatelia všetkých účtovných programov spoločné, je, že musia kontrolný výkaz v účtovnom programe spracovať a odovzdať ho.

Nové a moderné technológie, medzi ktoré patrí aj online účtovný program, pomáhajú ľuďom šetriť čas a poskytujú im nové možnosti. Vyskúšajte aj Vy schopnosti moderného online účtovného programu, akým je napríklad Humanet na adrese http://www.humanet.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností

Tesco si plne uvedomuje svoju zodpovednosť pri zásobovaní obyvateľov Slovenska potravinami.

Tlačové správy

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?

Netradične ho oslávili v BILLA.

Tlačové správy

Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant

Grant vo výške 30 000 eur môžu vybrané subjekty získať vďaka charitatívnemu behu No Finish Line