INZERCIA

Ako zvládne účtovný program nové povinnosti pre platcov DPH?

Štát v snahe o elimináciu daňových podvodov a únikov pripravuje novelu zákona o DPH, v ktorej chce zaviesť pre platcov DPH povinnosť odovzdávania všetkých faktúr na daňový úrad.

Štát v snahe o elimináciu daňových podvodov a únikov pripravuje novelu zákona o DPH, v ktorej chce zaviesť pre platcov DPH povinnosť odovzdávania všetkých faktúr na daňový úrad.

V praxi by to malo fungovať tak, že platca DPH bude mať okrem doterajších povinností ďalšiu novú povinnosť. Odovzdávať v elektronickej forme tzv. kontrolný výkaz so zoznamom všetkých vystavených aj prijatých faktúr. O každej faktúre by na tomto kontrolnom výkaze mali byť uvedené detailné informácie o čísle faktúry, dátume prijatia platby, daňovom základe a sadzbe dane.

Podnikateľom tento výkaz vygeneruje účtovný program. Vláda počíta so zavedením nových povinností od januára 2014. V súčasnosti však ešte vôbec nie je jasné, ako má nový výkaz vyzerať. Autori účtovných programov očakávajú, že popis formátu výkazu bude jasný na poslednú chvíľu, ako už býva u nás zvykom.

Užívateľ kvalitného účtovného programu sa však nemusí obávať, že by si svoju povinnosť nedokázal splniť. Dobrý účtovný program bude včas a správne aktualizovaný.

Ako sa systém bude zavádzať do praxe, určite sa objavia rôzne nejasnosti, ktoré bude finančná správa postupne upresňovať a dolaďovať. Očakávame, že na začiatku roka 2014 bude nevyhnutné vykonať pre každý účtovný program viac ako iba jednu aktualizáciu.

Vo väčšine prípadov  bude musieť užívateľ účtovného programu teda stiahnuť a nainštalovať postupne viacero aktualizácií. Trochu jednoduchšie to budú mať užívatelia takého účtovného programu, ktorý si dokáže zistiť dostupnosť novej verzie sám a sám si ju stiahne a ponúkne jeho inštaláciu užívateľovi pri spustení programu.

Úplne bez starostí to budú mať užívatelia, ktorí používajú online účtovný program. Tí nemusia nič kontrolovať, sťahovať ani inštalovať. Online účtovný program je aktualizovaný jeho autormi pravidelne a automaticky. Užívatelia online účtovného programu majú takto istotu, že vždy pracujú s najnovšou verziou a aktuálnou legislatívou.

Jediné, čo majú užívatelia všetkých účtovných programov spoločné, je, že musia kontrolný výkaz v účtovnom programe spracovať a odovzdať ho.

Nové a moderné technológie, medzi ktoré patrí aj online účtovný program, pomáhajú ľuďom šetriť čas a poskytujú im nové možnosti. Vyskúšajte aj Vy schopnosti moderného online účtovného programu, akým je napríklad Humanet na adrese http://www.humanet.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Čo si myslia mamy youtuberov o tom, čo robia ich deti?

Opýtali sme sa na to mám Bekima, Sellasieho a Surovej dcérky.

Tlačové správy

Nedocenený génius - prečo chýba v našich knižniciach?

Mnohými kritikmi je považovaný za najlepšieho slovenského spisovateľa. Rudolf Sloboda by v apríli oslávil 80 rokov.

Tlačové správy

Keď Slováci krotia morský vietor

CrazyFly z Nemšovej je známa značka vo svete kiteboardingu.

Tlačové správy

Park pod Kolibou prepája mesto s prírodou

Projekt Park pod Kolibou v prémiovej štvrti Bratislavy mení pojem rodinné bývanie.