SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Zlato – jediná investícia do reálnych hodnôt

Zlato a striebro boli odjakživa používané v náboženstve, platobnom styku a ľudia k nim mali obdiv a úctu, v podobe rôznych posvätných predmetov.

Niečo málo z histórie: Od minulého storočia, v ktorom sa uskutočnili významné spoločenské zmeny, sa do dnešnej doby nezachovalo historicky overené platidlo, teda zlato a striebro. Niet sa čomu diviť, pretože pri zotrvaní týchto platidiel by nebolo možné viesť vojny obrovských rozmerov a uskutočňovať sociálne programy, ktoré boli do tej doby iba akousi ilúziou a boli prakticky nerealizovateľné.  Významným medzníkom zlata bol 5. august 1933, kedy americký prezident Franklin D.Roosevelt podpísal nariadenie 6102, v ktorom doslova znárodnil všetky zlaté mince, tehly a bankové certifikáty. Ľudia ich museli odovzdať FED-u pod hrozbou sankcie 10 000 $ a väzením na 10 rokov, v prípade, že by tak neuskutočnili.  Za každú takto odovzdanú trójsku uncu dostali 20,67 $. O rok neskôr, keď už bola konfiškácia ukončená, bol pomer k jeden unci upravený na 35 $, vďaka čomu si štát polepšil o nemalú sumu. Platenie striebornými mincami bolo povolené až do roku 1968. V roku 1971 bol zrušený tzv. zlatý štandard, teda naviazanie doláru na zlato, a to za prezidentovania Nixona. Tri roky potom bolo znovu opäť legálne vlastniť zlaté mince a to vďaka prezidentovi Fordovi.

Na uvedenom grafe ( v tomto článku) môžeme vidieť znehodnocovanie dolára od roku 1774, kedy za povšimnutie stojí určite rok 1913, kedy bol založený FED (Federálny rezervný systém). Od tejto doby sa výrazne oslabila kúpna sila doláru, čo bol určite jeden z dôvodov, prečo bol v roku 2011 prijatý v štáte Utah zákon o povolení zlatých a strieborných mincí (American Gold and Silver Eagle), vydávaných americkou mincovňou, ako ďalšie platidlo, u ktorého bola pochopiteľne zrušená štátna daň.

Investícia do zlata je po storočiach overeným spôsobom ako ochrániť svoj majetok, svoje bohatstvo v neistých dobách, v časoch finančnej či hospodárskej krízy a pred infláciou. Drahé kovy sú voči týmto nezdarom imúnne.

Súčasne na zlato však musíme pozerať aj ako na investíciu s veľmi atraktívnym zhodnotením. Len napríklad v rokoch 2000 až 2012 cena zlata vzrástla o viac ako 480 % a priemerné ročné zhodnotenie, tak dosiahlo takmer 15 %.  Vo veľmi dlhom horizonte cena zlata stále rástla, no  samozrejme boli aj obdobia korekcií a udalostí, ktoré spôsobili niekoľkoročný pokles ceny zlata. S tým sa stretávame aj v súčasnej dobe. No tak ako ekonomika prechádza určitými hospodárskymi cyklami, tak isto nimi prechádza aj vývoj ceny zlata. Z tohto dôvodu doporučujeme investičný horizont minimálne 10 rokov  s priebežným a pravidelným investovaním.

V rámci investície do zlata je nutné rozlišovať dve základné kategórie, a to:

Investičné zlaté a strieborné mince či tehličky: Tieto mince a tehličky nemajú žiadnu zberateľskú (numizmatickú) hodnotu a predstavujú vyložene iba investíciu do drahého kovu. Rozdiel medzi investičnou mincou a tehličkou je iba v inej forme rafinácii. Zjednodušene povedané, niekomu sa viac páčia „kolieska“ inému zase „tehličky“. Oba tieto investičné produkty sú razené v nelimitnom náklade, tzn. na základe prijatých objednávok.

Zlaté a strieborné pamätné mince: Tieto mince majú na rozdiel od prvej kategórie ešte ďalšiu pridanú, vnútornú hodnotu a to predovšetkým svojim limitovaným emisným nákladom, významnou udalosťou či motívom, ku ktorému je daná minca vydaná. Dôležité je tiež u týchto mincí ich emitent a jeho celosvetové renomé. Medzi najznámejšie mince patria pamätné mince z kanadskej kráľovskej mincovne, austrálskej mincovne Perth Minth a americkej mincovne.

Každá z týchto dvoch kategórií má, tak ako všetko, svoje výhody a nevýhody. V prípade prvej kategórii spočíva výhoda v okamžitej likvidite, kedy je tieto mince či zliatky možné predať za aktuálnu výkupnú cenu, kdekoľvek vo svete v banke či u obchodníka. Nevýhodou na druhej strane je vysoká volatilita, pretože ceny sú priamo závislé na spotovej cene, ktorá je stanovovaná na burze a taktiež na kurze meny, v ktorej je minca obchodovaná.

Na rozdiel do prvej kategórie, disponujú pamätné mince svojou stabilitou a zberateľským zhodnocovaním, a to vo väčšine prípadov nad rámec samotného rastu ceny drahého kovu. V prípade poklesu či turbulencií na komoditnom či menovom trhu, ste plne chránený pred stratou. Máte totižto akúsi spodnú cenovú hladinu, pod ktorú vaša investícia neklesne. Za nevýhodu tejto kategórie môžeme považovať nižšiu, resp. dlhšiu likviditu. Avšak v tomto prípade je to otázka predajnej ceny. Ak chcete mincu predať okamžite, určite nájdete v najbližšej dobe kupca, ale cena pravdepodobne nebude tá najvyššie možná. Ak ste ochotní počkať na vyššiu a lepšiu ceny, v tom prípade ponúknite mince na sekundárnom trhu či prostredníctvom obchodníka, ktorý vám poskytne i prípadne komisiu.

Z vyššie uvedených kategórií a ich uvedených výhod a nevýhod, je vhodná diverziifikácia vašej investície aj v tomto smere. To znamená, že v investičnom portfóliu by mali figurovať ako investičné mince či zliatky, tak aj pamätné mince. Pomer, v ktorom by mala byť investícia rozdelená, záleží od každého investora a jeho sklonom k riziku a volatilite.

490zlataky-r577_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu