SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Nepočujúci podnikatelia ukazujú, ako sa dajú plniť sny

Na Slovensku už funguje 50 podnikateľov so sluchovým postihnutím, ktorí dnes úspešne podnikajú ako grafici, fotografi, kozmetičky, majú vlastné kaviarne či dielne na šitie padákov.

Na Slovensku tvoria ľudia so sluchovým postihnutím asi 1% obyvateľstva. Napriek tomu majú mnohí z nich veľmi obmedzený prístup k informáciám, vzdelávaniu a tým aj k vysnívanej práci. „Máme niekoľko škôl, ktoré Nepočujúcim umožňujú pomerne malý výber profesií. Najčastejšie sa opakujú povolania ako kaderníčka, stolár, krajčírka, murár či zlatník,“ hovorí Juraj Récky, programový koordinátor z Nadácie Pontis, ktorá vďaka Nadačnému fondu Telekom už 6 rokov podporuje Nepočujúcich pri štarte vlastného podnikania. Ľudia s týmto hendikepom majú tiež svoje vysnívané povolania, ktoré sú mimo tejto „šablóny“. A vďaka úspešnému programu Hľadáme ďalší zmysel – PRE PODNIKANIE sa im ich sny aj plnia. Na Slovensku už funguje 50 podnikateľov so sluchovým postihnutím, ktorí dnes úspešne podnikajú ako grafici, fotografi, kozmetičky a niektorí z nich si dokonca otvorili vlastné kaviarne, grafické štúdiá či dielňu na šitie padákov.

Načítavam video...

Aj ďalší Nepočujúci si teraz môžu založiť vlastné podnikanie. Stačí nápad, chuť podnikať a učiť sa.  

Mnohí ľudia so sluchovým postihnutím sú dlhodobo nezamestnaní. „Nepočujúci sú šikovní ľudia, ale pre komunikačnú bariéru majú často problém zamestnať sa. Mnohí z tých, ktorým sa to podarí, majú zase pocit, že v zamestnaní je ich potenciál nedostatočne využitý. Aj preto sme prišli s programom, ktorý im ponúka možnosť založiť si vlastné podnikanie. Prostredníctvom neho dostávajú príležitosť uchopiť svoj život do vlastných rúk,“ hovorí Tatiana Švrčková zo spoločnosti Slovak Telekom.

Petra Kavalcová z Trnavy už takto podniká 3 roky. „Nebola som spokojná so svojou prácou. Chcela som robiť niečo viac kreatívne. Rozhodla som sa preto podnikať ako grafička,“ hovorí. Z financií, ktoré dostala z Nadačného fondu Telekom si kúpila počítač a grafické programy. „Pomaly som sa rozbehla a dnes navrhujem rôzne plagáty, pozvánky, knižné obálky a veľa iných vecí,“ dodáva Petra.

 

Svoj sen o vlastnej kaviarni si splnila aj Janka Repaská Černáková z Pezinka. Nezastavil ju ani hendikep v podobe sluchového postihnutia a svoje podnikanie dokonca rozšírila. „Už niekoľko rokov mám otvorený kadernícky salón. Zákazníkov mi pribúdalo, nechcela som, aby čakali vonku. Tak som sa rozhodla otvoriť si kaviareň. Nebolo to vôbec ľahké a stálo to veľa síl. Podporili ma však priatelia, pracovná asistentka  a grant, vďaka ktorému som začala s podnikaním už pred rokmi."

 svoju-kaviaren-janka-miluje-my-r161_res.jpg

Dôležité je nevzdať sa

Na Slovensku už dokonca funguje aj sieť kebabov, v ktorých predávajú ľudia so sluchovým postihnutím. Začiatok nebol jednoduchý. Vždy ma lákala predstava podnikať. Môj prvý podnikateľský plán s predajom tričiek sa mi však nepodarilo rozbehnúť,“ približuje Pavel Šarina z Veľkého Krtíša. No nevzdal sa. „Vďaka programu pre nepočujúcich podnikateľov som sa dostal k informáciám, ktoré som dovtedy nemal. Stretol som sa s ľuďmi, ktorí majú podnikateľské skúsenosti a rok po neúspešnom projekte som spolu s počujúcim bratom založil predajňu rýchleho občerstvenia. Zamestnal som štyroch ľudí, dvoch z nich so sluchovým postihnutím. V súčasnosti existuje 5 predajní, v ktorých pracuje, okrem iných, aj sedem ľudí so sluchovým postihnutím,“ uzatvára Pavel.

Katka Majeríková z Banskej Bystrice sa napriek tomu, že je mladá a šikovná nevedela dlho zamestnať. Nevzdala sa, absolvovala rôzne kurzy a rovnako ako Pavel sa zapojila aj do grantového programu pre Nepočujúcich. Dnes je majiteľkou kozmetického salónu a húževnatosťou je príkladom i pre svoje počujúce okolie. „Tento projekt odporúčam svojim priateľom, ale aj ostatným Nepočujúcim, ktorí sa chcú tak ako ja osamostatniť. Nech idú na kurzy, učia sa nové veci, stretávajú nových ľudí, aby našli cestu k úspešnému podnikaniu. Nemusia sa vôbec báť."

 

 kozmeticky-salon-je-katkin-splneny-sen-my-r310_res.jpg

 

Ako na to?

Svoje podnikanie tento rok môžu rozbehnúť ďalší ľudia so sluchovým postihnutím. Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis podporí najlepšie podnikateľské zámery celkovou sumou 80-tisíc eur. Okrem finančnej podpory až do výšky 2000 eur a kurzu Ako začať podnikať sa začínajúci podnikatelia budú môcť radiť aj s mentormi v rôznych oblastiach.  „Vďaka programu pre Nepočujúcich podnikateľov som sa dostal k informáciám, ktoré som dovtedy nemal. Stretol som sa s ľuďmi, ktorí majú podnikateľské skúsenosti a to mi pomohlo naštartovať úspešné podnikanie,“ dopĺňa Pavel Šarina. Nepočujúci sa môžu do programu prihlasovať do 28. februára. Stačí vyplniť žiadosť tu.

A ak by ste mali chuť podporiť týchto šikovných, talentovaných ľudí, navštívte stránku Nepocujucipodnikatelia.sk, kde podnikatelia so sluchovým postihnutím ponúkajú svoje služby širokej verejnosti.

 dolezita-je-vymena-informacii-v-ramci-komunity-kurz-nepocujucich-podnikatelov-r486_res.jpg

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 34m

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 34m

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 34m
SkryťZatvoriť reklamu