INZERCIA

Je možné zmeniť správanie páchateľov domáceho násilia? Áno.

Takto jednoznačne odpovedajú expertky a experti, ktorí v zahraničí už niekoľko rokov úspešne realizujú intervenčné vzdelávacie programy podľa tzv. modelu Duluth.

Takto jednoznačne odpovedajú expertky a experti, ktorí v zahraničí už niekoľko rokov úspešne realizujú intervenčné vzdelávacie programy podľa tzv. modelu Duluth.

Duluth je názov amerického mestečka, kde sa v 80. rokoch vďaka vytrvalej a sústredenej práci mimovládnej organizácie DAIP podarilo úplne zastaviť násilie na ženách. Duluth sa tak stal dôkazom, že násilie na ženách je spoločenský problém a je možné ho riešiť. Intervenčný vzdelávací program, ktorý tvoril súčasť aktivít v meste Duluth, sa už v Európe štandardne realizuje. Na Slovensku s ním teraz prichádza Aliancia žien Slovenska.

Programy sú súčasťou komplexného a koordinovaného riešenia násilia v blízkych vzťahoch. Vychádzajú z poznania, že viac ako pokuta či izolácia násilných mužov pomôže ich partnerkám a deťom, ak násilník prevezme zodpovednosť za svoje konanie a získa motiváciu natrvalo zmeniť svoje násilné správanie.  V tomto zmysle je hlavným cieľom programov ochrana bezpečia žien zažívajúcich násilie a ich detí. 

Absolvovanie intervenčného vzdelávacieho programu by sa malo stať súčasťou trestov pre páchateľov násilia na ženách, čo umožňuje už súčasná podoba trestného zákona. Slovensko konečne disponuje skupinou špeciálne vzdelaných lektorov a lektoriek, ktorí môžu pracovať s páchateľmi. V príprave ich viedli najvýznamnejšie osobnosti tohto modelu v Nemecku Ute Rösemann a Roland Hertel, ktorí budú s Alianciou žien Slovenska spolupracovať aj naďalej.

Prečo potom nezačať v súdnych sieňach rozhodovať o intervenčných vzdelávacích programov ako súčasti trestu už dnes? Okrem najväčšieho prínosu programov, ktorým je zastavenie násilia priamo u páchateľov, majú programy aj ďalšie pozitívne dopady. V prípade podmienečného trestu môžu významne ušetriť náklady na pobyt násilníka vo väzení, ak odvrátia recidívu. Pomôžu tiež uľahčiť jeho návrat do každodenného života. Cieľom modelu Duluth je uviesť do praxe systémové riešenie, kedy bude účasť v programoch pre páchateľov nariaďovaná ako súčasť nepodmienečného aj podmienečného trestu vo všetkých prípadoch domáceho násilia.

K implementácii intervenčných vzdelávacích  programov významne prispel projekt realizovaný Alianciou žien Slovenska Sociálna inklúzia páchateľov domáceho násilia.

Viac informácií o projekte nájdete na http://alianciazien.wordpress.com/projekty/socialna-inkluzia-pachatelov-domaceho-nasilia/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať

Strávte hlavné sviatky roka netradične - namiesto zimy si oddýchnite v exotike.

Tlačové správy

Stavebná fakulta hostila medzinárodnú konferenciu CSASC

V dňoch 11. a ž 14. septembra sa na Stavebnej fakulte STU v Bratislave uskutočnila piata medzinárodná konferencia CSASC 2018

Tlačové správy

Cestárske kariérne dni 2018 na SvF

Takmer 30 stredoškolákov sa zúčastnilo Cestárskych kariérnych dní na pôde Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Tlačové správy

Najužitočnejšia appka

Uľahčí život všetkým rodičom i zábudlivcom