SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako investovať v druhom štvrťroku 2014?

Saxo Bank predstavuje svoju analýzu na druhý štvrťrok tohto roka, v ktorej sa zameriava aj na výhľad európskych krajín.

Saxo Bank predstavuje svoju analýzu na druhý štvrťrok tohto roka, v ktorej sa zameriava aj na výhľad európskych krajín.

Európsky výhľad: Spojené štáty európske?

Po množstve falošných štartov zažije pravdepodobne európska ekonomika v druhom štvrťroku ďalšie ťažkosti, uvádza sa vo výhľade Saxo Bank na druhý štvrťrok tohto roka. Koncom druhého štvrťroka sa zrejme začne Európska centrálna banka obávať deflácie a absencie rastu a pravdepodobne bude signalizovať nové kvantitatívne uvoľňovanie a ďalšiu várku nekonvenčných opatrení. Európa tak zažije asi najťažšiu volebnú bitku od 70. rokov, pretože priepasť medzi skutočnými názormi európskych voličov a ich eurooptimistickými politikmi je väčšia ako kedykoľvek predtým. Zdá sa, že v dôsledku májových volieb do Európskeho parlamentu dôjde k vytvoreniu veľkého euroskeptického bloku, ktorý sa stane jedným z najväčších poslaneckých klubov v novom Európskom parlamente. Ak bude Brusel načúvať voličom, môže to znamenať rozhodujúci obrat v zlyhávajúcom experimente menom Európska únia. Zatiaľ to ale vyzerá, že politický status quo bude skôr zachovaný.

Podľa ekonomického výhľadu sa síce zdá, že situácia v Španielsku, Portugalsku aj Grécku sa bude zlepšovať, ale v skutočnosti ide o prevod problémov krajín „južanského klubu" na Francúzsko a onedlho aj Nemecko, ktoré sa pravdepodobne koncom roka priblížia recesii. Francúzsko i Nemecko budú tiež zrejme trpieť poklesom vývozu, najmä v oblasti luxusného tovaru, pretože dochádza k ochladzovaniu ázijského rastu. Steen Jakobsen, hlavný ekonóm a riaditeľ pre investície Saxo Bank v tejto súvislosti uviedol: „Členské štáty EÚ síce prekvapili svojou politickou solidaritou počas posledných niekoľkých rokov krízy EÚ, ale elektorát je stále nepokojnejší a euroskeptické strany získavajú davy nových voličov, čo nemôže establishment ponechať bez povšimnutia. Okrem toho tu máme ten večný problém, že EÚ úplne chýba zdravý a dlhodobý ekonomický základ. V túto dobu, na začiatku roka 2014, je samoľúbosť EÚ najväčšia v dejinách a reálna politická aj ľudová entropia dajú onedlho jej prítomnosť pocítiť."

Globálny výhľad: „Stav premenlivosti"

„Krehká päťka" (Južná Afrika, Brazília, India, Indonézia a Turecko), ktorá sa spoločne s Argentínou, Ruskom a Čile nedávno stala „Krehkou osmičkou“, je v procese nachádzania rovnováhy, pretože obmedzenie expanzívnej politiky FEDu oslabilo ich meny a vynútilo si reštriktívne opatrenia, ktoré zabrzdia rast a narovná štrukturálne nevyváženosti, ktoré narástli v uplynulých niekoľkých rokoch. „Stav premenlivosti“  je všeobecne vzaté pozitívnym vývojom, ale o rovnakú vec - devalváciu a zvýšenie exportu - sa pokúša súčasne príliš veľa krajín, takže ich rast pravdepodobne oslabí štruktúrne aj cyklicky kvôli predchádzajúcim úverovým excesom.

Ako poznamenáva Jakobsen: „Keďže sme sa koncentrovali na spasenie sveta, bánk a politického systému, prehliadali sme ľudí, vzdelávanie, infraštruktúru, inovácie i technológie. Na tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu existencia EÚ nestojí a nepadá, ale zásadné bude, ako budú politici a ich verní byrokrati reagovať na spomalenie a následnú novú rovnováhu vo svete."

Kľúčové témy investícií pre rok 2014

Pevný príjem:  štátne dlhopisy budú jediným investičným nástrojom, ktorý je v 1. štvrťroku 2014 vyššie ako v 1. štvrťroku 2015 (nová rovnováha a nedostatok produktivity).

Forex: menový pár EURUSD dosiahne maximum približne na hodnote 1.4000/1.4050 a potom sa otočí k 1.2500 (ECB by mala byť kvôli deflácii v lete aktivizovaná). Menový pár USDJPY by mohol dosiahnuť 95.00 bodov kvôli DPH a počiatočným signálom zlyhávania Abenomiky. „Krehká päťka" spadne o ďalších päť percent.

Komodity: komoditám sa bude v 2. štvrťroku dariť, pretože reálne sadzby budú klesať, ale môžu znovu spadnúť na konci roka. Výber ziskov v 3. štvrťroku.

Akcie: S&P 500 dosiahne maximum na 1 900 až 1 950 bodoch, potom korekcia 30% dole. Akcie sú jediným investičným nástrojom, ktorý zatiaľ nebol poškodený meniacim sa ekonomickým cyklom.

Úplný štvrťročný výhľad Steena Jakobsena zo Saxo Bank, vrátane podrobnejšieho výhľadu pre individuálne triedy aktív, nájdete tu: www.saxobank.sk

peter-tickersme-r288_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Byť fit nielen v januári. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí zákazníkom, ako sa stravovať zdravo po celý rok.

18m

V roku 2020 stúpol záujem o rizikové životné poistenie o takmer tretinu

4 h

Účinná prírodná tinktúra, ale aj jedinečný lokálny produkt, ktorý vyrába rodinný podnik spod Tatier už vyše 20 rokov.

14 h