SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Investovanie je ako jazda na bicykli

Začiatky sú ťažké, ale keď to už viete, pocit z jazdy je neopísateľný, hovorí šéf Saxo Bank pre strednú Európu Pavel Drahotský.

Začiatky sú ťažké, ale keď to už viete, pocit z jazdy je neopísateľný, hovorí šéf Saxo Bank pre Maďarsko, Českú a Slovenskú republiku Pavel Drahotský.

Prečo ste sa rozhodli prijať funkciu riaditeľa Saxo Bank pre Maďarsko, Českú a Slovenskú republiku?

Som presvedčený o tom, že v nasledujúcich rokoch budeme svedkami zmeny v prístupe k správe financií, najmä u bežných ľudí. Rovnako ako tomu bolo v posledných 30. rokoch v prostredí telekomunikácií. Najprv sa chodilo volať na poštu, neskôr sa vďaka technológiám dostali telefónne prístroje do pouličných telefónnych búdok a tí šťastnejší si dokonca vďaka kontaktom zaobstarali vlastný aparát domov. Dnes sa na to pozeráme s úsmevom, pretože nielen, že sa nám mobilný telefón vojde ľahko do vrecka, ale vie aj veľa ďalších užitočných vecí, ktoré šetria čas aj peniaze. Rovnako tak v súčasnosti už neatraktívne ponuky kamenných finančných ústavov dnes dávajú do pohybu kapitál múdrych ľudí, ktorých už tradičné ponuky kamenných bánk neuspokojujú. Tí aktívni a zvedaví už niekoľko rokov hľadajú nové a užívateľsky príjemné spôsoby, ako rozmnožovať vlastný kapitál. Mám dôvod sa domnievať, že ostatní budú týchto novodobých rentierov nasledovať. Po telekomunikačnej revolúcii sa dostaví tá banková. Návštevy bánk a dohovárania schôdzok s bankármi budú nahradené presunmi prostriedkov medzi jednotlivými investičnými príležitosťami v zlomkoch sekúnd, za náklady blízke nule a to všetko v užívateľovi príjemnom prostredí jeho počítača alebo mobilného telefónu. Teda tak, ako sa vám dnes zmestí pomyselná telefónna búdka do vrecka, dopadnú aj dnešné banky, ktoré v minimálnych obmenách poznáme už sto rokov. Po rokoch strávených v jednej z najväčších finančných inštitúcii na svete cítim, že táto zmena je nevyhnutná a osobne rád prispejem k jej urýchleniu.

Ako vidíte Saxo Bank dnes a kam ju chcete posunúť? Alebo: Čo je hlavným zámerom Saxo Bank na slovenskom trhu a aké máte očakávania od miestneho prostredia?

Saxo Bank si od svojho vstupu na slovenský, český, poľský aj maďarský trh pred piatimi rokmi vybudovala veľmi solídnu pozíciu najmä u inštitucionálnych klientov a fyzických osôb s vyšším disponibilným kapitálom. Za čo patrí veľká vďaka môjmu predchodcovi pánovi Karolovi Piovarcsymu, ktorý na základe dosiahnutých výsledkov u nás, prijal výzvu v rámci Saxo Bank ďalej rozvíjať Saxo na regionálnej úrovni. Úspech Saxo Bank je založený najmä na neustálom rozvoji a ladení, ak nie najlepšej, tak celkom určite jednej z najlepších, obchodných platforiem globálne. Dôkazom úspechu tejto neustálej činnosti sú množstvá medzinárodných ocenení za inovácie. Osobne by som rád pomohol vo verejnosti odstrániť mýtus nenahraditeľnosti veľkých bánk, ako jediných možných správcov financií a budem sa snažiť sprístupniť všetky naše produkty čo najširšej verejnosti, ktorá hľadá zaujímavé príležitosti.

Ste šéfom pobočky Saxo Bank pre strednú Európu (Česko, Slovensko a Maďarsko). Je možné povedať, v ktorej z týchto krajín sa najviac darí vášmu biznisu a čím to je?

Po niekoľkých týždňoch si netrúfam súdiť, ale zatiaľ sa mi zdá, že Slováci a Česi sú viac samostatní a preferujú individuálny prístup, vrátane privátnych účtov priamo v Saxo Bank. Na maďarskom trhu operuje niekoľko solídne etablovaných inštitucionálnych subjektov, vrátane našich partnerov, ktorí reflektujú lokálne špecifiká. Obchodná aktivita naprieč naším regiónom je prekvapivo vyrovnaná, a čo je hlavné – rastie.

Ako by ste porovnali z vášho pohľadu Česko vs. Slovensko? V čom sú tieto krajiny rozličné?

Prosím, nechcite odo mňa hľadanie rozdielov medzi Čechmi a Slovákmi. Financie nie sú kulinárskou súťažou. Vždy sa snažím hľadať to, čo ľudí spája a nie to, v čom sa odlišujú. Azda aj preto som si zobral za manželku krásnu Slovenku a máme na Slovensku veľa spoločných priateľov. Rovnako je to aj v mojom tíme. Máme tu Čechov aj Slovákov a ja ich rovnako ako môjho syna, považujem za Čechoslovákov.

V čom je Saxo Bank iná, než ostatné banky?

Saxo Bank je podľa môjho názoru bankou budúcnosti. De facto je to najväčší supermarket investičných príležitostí a nástrojov, ktorými tieto príležitosti môžete premeniť na zisk z pohodlia domova alebo mobilného telefónu. Žiadne doprosovanie sa bankám o lepšie výnosy. Skrátka mám nápad, prečítam si analýzy z trhu, vyberiem si ten správny nástroj a začnem si postupne spravovať svoje financie sám. Uznajte - nie je príjemnejšie s priateľmi diskutovať o investičných príležitostiach, ako si porovnávať chorobopisy?

Myslíte si, že je na Slovensku dostatok vašich potenciálnych klientov? Aký veľký trh tu vidíte?

Stále vidím paralelu s telekomunikačným sektorom. Na začiatku deväťdesiatych rokov, bol mobilný telefón pre bežných ľudí nedostupný a jeho prevádzka nezmyselne drahá. Ak ste nemali telefón doma, ani búdku na ulici, museli ste navštíviť inštitúciu - poštu, aby vás s niekým spojila. Rovnako tak bankovníctvo, nielen u nás, prejde touto zmenou. Práca s našimi peniazmi sa pre nás stane rovnako prirodzenou, ako zavolanie kamarátovi.

Na čo sa investori pýtajú najviac, keď uvažujú o otvorení účtu v Saxo Bank?

Na prvom mieste je prirodzene ochrana vložených prostriedkov. Saxo Bank je narozdiel od ostatných brokerov na trhu skutočne bankou s plnou bankovou licenciou a ako Dánska banka ponúka mimoriadne vysoký štandard ochrany vo svojom odbore. Zároveň aj fakt, že Saxo Bank nesmie, na rozdiel od iných bánk, ukladať klientské prostriedky do iných inštrumentov na trhu, než ktoré si klient sám vybral. Druhou najčastejšou otázkou je škála produktov. S viac ako 29 000 investičnými nástrojmi, je Saxo skutočne veľký supermarket príležitostí. Saxo neposkytuje investičné poradenstvo, ale umožňuje svojim klientom prístup ku globálnym aj sektorovým analýzam, vrátane ďalšej inovatívnej funkcie a tou je spojenie obchodovania a sociálnej siete, ktorá naberá čoraz viac na obľube. Ale táto téma je na samostatný rozhovor.

Pre veľa ľudí je obchodovanie na trhoch ,,špekulatívny" alebo ,,hazardný" zdroj obživy. Ako reagujete na takéto názory po rokoch praxe? Akú úlohu vo všeobecnosti zohráva finančná gramotnosť vo vnímaní tradingu alebo investovania?

Obchodovanie je rovnaké, ako jazda na bicykli. Všetko má svoje pravidlá a každý užívateľ by mal mať aj určitú vnútornú disciplínu. Rovnako ako keď ste sa učili nové veci. Bolo prirodzené, že to na začiatku nešlo a veľa ste sa natrápili, ale ako náhle sa začalo dariť, spomeňte si, aké úžasné to bolo. Pre tých, ktorí sa rozhodnú obchodovať sami, osobne odporúčam veľmi pozvoľný začiatok. V prípade väčšieho disponibilného kapitálu by som sa prihováral za spoluprácu s profesionálnym správcom. S investičnými nástrojmi je to podobné ako s dobrými priateľmi. Teoreticky mám okolo seba 7 miliárd ľudí, stretnem sa len s niektorými z nich a len skutočne niekoľko málo z nich sa stane mojimi dobrými priateľmi. Rovnaké je to s investíciami.

Možno brať obchodovanie na menových trhoch ako koníček, či spôsob, ako si privyrobiť k súčasnému platu?

Predtým bolo investovanie prevažne privilégiom bánk a finančných inštitúcií. V posledných sto rokoch sa postupne tento svet otvára bohatým jednotlivcom, ktorí však stále počúvajú mantru kamenných bánk, že bez nich to nejde. Opak je pravdou. Ak sa niekto naučí čítať, písať, jazdiť na bicykli, riadiť auto, tak mu nič nebráni pridať ďalšiu zručnosť, a tou je investovanie. Každý takýto krok zvyšuje kvalitu života.

O Saxo Bank

Saxo Bank je popredný špecialista v oblasti online obchodovania a investícií. Ponúka súkromným investorom  aj inštitucionálnym klientom ucelený balík nástrojov pre obchodovanie a investičné stratégie. Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou umožňuje klientom obchodovať FX, CFDs, ETF, akciami, futures, opciami a ďalšími derivátmi pomocou troch pre všetky typy aktív špecializovaných a plne integrovaných obchodných platforiem: SaxoWebTrader založený na internetovom prehliadači, inštalovateľný SaxoTrader a obchodná platforma pre mobilné zariadenia SaxoMobileTrader. Platformy sú dostupné vo viac než 20 jazykových verziách a môže ich využívať viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií na svete formou white-label riešení. Saxo Bank tiež ponúka profesionálne portfólio a správu financií ale aj tradičné bankové služby pomocou Saxo Privatbank. Skupina Saxo Bank bola založená v roku 1992 a sídli v Hellerup v Dánsku a prevádzkuje 24 pobočiek  v Európe, Ázii, na Blízkom východe a v Austrálii.

Autor: Petra Greksová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 2. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 4. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 5. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 23 836
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 009
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 276
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 879
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 654
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 427
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 626
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 660
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prečo sa rozhodli míňať práve teraz?


INZERCIA 4 h

Už aj slovenské podnikateľky sa môžu prihlásiť do výberu o jeden z troch grantov vo výške 5 000 € a odbornú podporu.


INZERCIA 4 h

Spojením dvoch sviatkov a dovolenky si užijete minimálne desať dní voľna.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu