SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Autá vymenili za bicykle, najazdili tisícky kilometrov

Prvý ročník celoslovenského podujatia Do práce na bicykli vyhlásilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Medzi účastníkmi mal zastúpenie i Trenčiansky samosprávny kraj.

Prvý ročník celoslovenského podujatia Do práce na bicykli vyhlásilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Medzi účastníkmi mal zastúpenie i Trenčiansky samosprávny kraj.

Cieľom podujatia bolo motivovať ľudí, aby na každodenné dochádzanie do práce využívali bicykel. V Trenčianskom kraji sa do podujatia okrem Bánoviec nad Bebravou zapojil aj Trenčín, v ktorom na bicykli jazdilo dvadsaťtri tímov.

Tisícky kilometrov

V Trenčíne sa do celonárodnej súťaže zapojilo 83 ľudí. Počas jedného mesiaca celkom urobili 2227 jázd a na bicykli prešli 14 128 kilometrov. Na jedného účastníka tak pripadá 26,8 jázd a 170 kilometrov.

Za Trenčiansky samosprávny kraj súťažili dva tímy – JaRiMa a eko-TeSaKy. V tíme JaRiMa okrem Mateja Tinku, Richarda Hipču a Stanislava Nagyho súťažil aj predseda TSK Jaroslav Baška. Bicykel patrí medzi jeho obľúbené dopravné prostriedky. Vlani počas leta absolvoval stovky kilometrov po celom kraji, prehral aj stávku s Petrom Saganom, a tak sa v septembri vybral na rokovanie NR SR z Dohnian do Bratislavy na bicykli.

Ďalším tímom TSK boli ekoTeSaKy v zložení Gabriel Chromiak, Martin Macíček, Emília Gavalierová, Juraj Gerlici. Obe družstvá spolu absolvovali 262 jázd do práce a z práce a najazdili 2943,1 km. Z toho takmer tretinu, 900 km, najazdil trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Keďže moja cesta do práce a z práce (Dohňany - Trenčín) je dlhá 90 km a absolvoval som ju desaťkrát, na týchto 900 km som naozaj zažil aj veľmi premenlivé májové počasie,“ povedal.

Vyhodnotenie v rámci Slovenska

Celoslovenské podujatie vyhodnotilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v piatok 13. mája. Na vyhodnotení bol prítomný tím z Trenčianskeho samosprávneho kraja JaRiMa, ktorý spolu najazdil 2455,2 km (128 jázd), čím dosiahli absolútne prvenstvo v kategórii najlepší tím v počte najazdených kilometrov. Ďalší tím Trenčianskeho samosprávneho kraja „eko-TeSaKy“ najazdil 487 km (spolu 134 jázd).

Ocenenia si víťazi jednotlivých kategórií prebrali z rúk štátneho tajomníka ministerstva dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Františka Palku a národného cyklokoordinátora z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Petra Klučku.

„Všetci zúčastnení však prispeli svojou účasťou k rozvoju cyklodopravy na Slovensku, a to bol náš hlavný cieľ, pretože nám ide o skvalitnenie dopravy v mestách ako aj skvalitnenie života ľudí. Hovorím o pozitívnych zdravotných aj ekologických dopadoch, ktoré bicyklovanie má,“ povedal počas slávnostného odovzdávania cien štátny tajomník ministerstva dopravy výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

Úlohou súťažiacich bolo v priebehu mája prejsť do práce a z práce čo najviac jázd alebo kilometrov na bicykli. „Potešil nás záujem občanov aj predstaviteľov miest o súťaž a chceme na tom stavať aj do budúcnosti,“ dodal národný cyklokoordinátor z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka.V rámci tejto súťaže sa zapojilo viac ako 1500  ľudí na Slovensku a v máji vymenilo pohodlnejšie autá za bicykle.

Cyklodoprava má budúcnosť

„Cyklistika je náš životný štýl a všetci naďalej aj mimo súťažne bicyklujeme do práce. Toto víťazstvo je tímová práca. Gratulujem aj ostatným víťazom v jednotlivých kategóriách tejto celoslovenskej súťaže,“ povedal po vyhodnotení Baška.

„Z môjho pohľadu cyklokoordinátora  sa stali víťazmi všetci, ktorí sa zapojili. Stali sa nositeľmi tejto myšlienky a ja vítam, že sa cyklodoprava dostala do pozornosti,“ vyjadril sa Matej Tinka, cyklokoordinátor v Trenčianskom samosprávnom kraji.

Trenčiansky samosprávny kraj podľa Bašku zaostáva popri ostatných krajoch v oblasti budovania cyklotrás. „Aj preto pripravujeme projekt s pracovným názvom Vážska cyklotrasa, ktorá by spájala tri kraje Žilinský, Trenčiansky a Trnavský. Chceme vytvoriť podmienky cyklistom,  motivovať ich aby sa bicykle stali  súčasťou životného štýlu. Tento celonárodný projekt bol zameraný na cyklodopravu. Ešte bude pár rokov trvať, kým sa aj v mestách vybudujú cyklotrasy,  problémom sú v dnešnej dobe nevysporiadané majetkoprávne vzťahy k pozemkom. Už pätnásť rokov jazdím na bicykli a verím že cyklistika je veľkým fenoménom, ktorý má potenciál na rozvoj,“ dodal župan.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vynovená predajňa v Smrdákoch

COOP Jednota Senica, spotrebné družstvo, pokračuje v modernizácii svojich predajní.

Tlačové správy

Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje

Chcete si konečne kúpiť novú kuchynskú linku či potrebujete dať auto do opravy, ale chýbajú vám peniaze?

Tlačové správy

Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím

Sledujte naživo dnes od 12:00.