SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Autá vymenili za bicykle, najazdili tisícky kilometrov

Prvý ročník celoslovenského podujatia Do práce na bicykli vyhlásilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Medzi účastníkmi mal zastúpenie i Trenčiansky samosprávny kraj.

Prvý ročník celoslovenského podujatia Do práce na bicykli vyhlásilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Medzi účastníkmi mal zastúpenie i Trenčiansky samosprávny kraj.

Cieľom podujatia bolo motivovať ľudí, aby na každodenné dochádzanie do práce využívali bicykel. V Trenčianskom kraji sa do podujatia okrem Bánoviec nad Bebravou zapojil aj Trenčín, v ktorom na bicykli jazdilo dvadsaťtri tímov.

Tisícky kilometrov

V Trenčíne sa do celonárodnej súťaže zapojilo 83 ľudí. Počas jedného mesiaca celkom urobili 2227 jázd a na bicykli prešli 14 128 kilometrov. Na jedného účastníka tak pripadá 26,8 jázd a 170 kilometrov.

Za Trenčiansky samosprávny kraj súťažili dva tímy – JaRiMa a eko-TeSaKy. V tíme JaRiMa okrem Mateja Tinku, Richarda Hipču a Stanislava Nagyho súťažil aj predseda TSK Jaroslav Baška. Bicykel patrí medzi jeho obľúbené dopravné prostriedky. Vlani počas leta absolvoval stovky kilometrov po celom kraji, prehral aj stávku s Petrom Saganom, a tak sa v septembri vybral na rokovanie NR SR z Dohnian do Bratislavy na bicykli.

Ďalším tímom TSK boli ekoTeSaKy v zložení Gabriel Chromiak, Martin Macíček, Emília Gavalierová, Juraj Gerlici. Obe družstvá spolu absolvovali 262 jázd do práce a z práce a najazdili 2943,1 km. Z toho takmer tretinu, 900 km, najazdil trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Keďže moja cesta do práce a z práce (Dohňany - Trenčín) je dlhá 90 km a absolvoval som ju desaťkrát, na týchto 900 km som naozaj zažil aj veľmi premenlivé májové počasie,“ povedal.

Vyhodnotenie v rámci Slovenska

Celoslovenské podujatie vyhodnotilo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v piatok 13. mája. Na vyhodnotení bol prítomný tím z Trenčianskeho samosprávneho kraja JaRiMa, ktorý spolu najazdil 2455,2 km (128 jázd), čím dosiahli absolútne prvenstvo v kategórii najlepší tím v počte najazdených kilometrov. Ďalší tím Trenčianskeho samosprávneho kraja „eko-TeSaKy“ najazdil 487 km (spolu 134 jázd).

Ocenenia si víťazi jednotlivých kategórií prebrali z rúk štátneho tajomníka ministerstva dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Františka Palku a národného cyklokoordinátora z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Petra Klučku.

„Všetci zúčastnení však prispeli svojou účasťou k rozvoju cyklodopravy na Slovensku, a to bol náš hlavný cieľ, pretože nám ide o skvalitnenie dopravy v mestách ako aj skvalitnenie života ľudí. Hovorím o pozitívnych zdravotných aj ekologických dopadoch, ktoré bicyklovanie má,“ povedal počas slávnostného odovzdávania cien štátny tajomník ministerstva dopravy výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

Úlohou súťažiacich bolo v priebehu mája prejsť do práce a z práce čo najviac jázd alebo kilometrov na bicykli. „Potešil nás záujem občanov aj predstaviteľov miest o súťaž a chceme na tom stavať aj do budúcnosti,“ dodal národný cyklokoordinátor z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka.V rámci tejto súťaže sa zapojilo viac ako 1500  ľudí na Slovensku a v máji vymenilo pohodlnejšie autá za bicykle.

Cyklodoprava má budúcnosť

„Cyklistika je náš životný štýl a všetci naďalej aj mimo súťažne bicyklujeme do práce. Toto víťazstvo je tímová práca. Gratulujem aj ostatným víťazom v jednotlivých kategóriách tejto celoslovenskej súťaže,“ povedal po vyhodnotení Baška.

„Z môjho pohľadu cyklokoordinátora  sa stali víťazmi všetci, ktorí sa zapojili. Stali sa nositeľmi tejto myšlienky a ja vítam, že sa cyklodoprava dostala do pozornosti,“ vyjadril sa Matej Tinka, cyklokoordinátor v Trenčianskom samosprávnom kraji.

Trenčiansky samosprávny kraj podľa Bašku zaostáva popri ostatných krajoch v oblasti budovania cyklotrás. „Aj preto pripravujeme projekt s pracovným názvom Vážska cyklotrasa, ktorá by spájala tri kraje Žilinský, Trenčiansky a Trnavský. Chceme vytvoriť podmienky cyklistom,  motivovať ich aby sa bicykle stali  súčasťou životného štýlu. Tento celonárodný projekt bol zameraný na cyklodopravu. Ešte bude pár rokov trvať, kým sa aj v mestách vybudujú cyklotrasy,  problémom sú v dnešnej dobe nevysporiadané majetkoprávne vzťahy k pozemkom. Už pätnásť rokov jazdím na bicykli a verím že cyklistika je veľkým fenoménom, ktorý má potenciál na rozvoj,“ dodal župan.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 7 h

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 7 h

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


INZERCIA 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu