SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Transparentné účty zvyšujú dôveryhodnosť ich majiteľov

Pred komunálnymi voľbami si transparentné účty otvárajú najmä kandidáti na starostov a na primátorov.

Pred komunálnymi voľbami si transparentné účty otvárajú najmä kandidáti na starostov a na primátorov.

fotoivicabachledova500-r932_res.jpg

BRATISLAVA 16. septembra - Hospodárenie so štátnymi či komunálnymi financiami a s peniazmi darovanými na dobročinnosť je pre ľudí vždy zaujímavá téma. Štátne inštitúcie, mestské či obecné samosprávy, neziskové združenia a verejne činné osoby, ktoré chcú sprístupniť údaje o tom, ako vynakladajú zverené či vlastné peniaze, majú na to už rok výbornú príležitosť - transparentné účty. V ponuke ich má iba najväčšia banka na Slovensku - Slovenská sporiteľňa.

Pred voľbami ich oceňujú aj politické strany a kandidáti na verejné funkcie, uchádzajúci sa o dôveru voličov. O tom, ako transparentné účty umožňujú mať pod kontrolou peniaze nás všetkých, sme sa rozprávali s Ivicou Bachledovou, ktorá riadi financovanie verejného sektora v Slovenskej sporiteľni.

V Česku musia mať transparentné účty napríklad všetci prezidentskí kandidáti. U nás to zatiaľ tak nie je. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli zaradiť ich do ponuky?

Slovenská sporiteľňa uplatňuje princíp transparentnosti tak vo svojich produktoch a službách, ako aj vo svojej komunikácii. Keďže tlak verejnosti na kontrolu verejných financií rastie a chýbal spôsob, ktorý by to umožňoval, rozhodli sme sa ponúknuť jednoduché riešenie. A tak dnes, ak má transparentný účet nádejný kandidát na verejnú funkciu, môže jednoduchým spôsobom sprístupniť informácie o tom, akou výškou peňazí disponuje, ako ich použil, prípadne kto ho finančne podporil vo volebnej kampani. Určite to má pozitívny dopad na verejnú mienku a na tých, ktorí uvažujú o jeho podpore vo voľbách. Rovnako tak môže preukázať hospodárenie nadácia, ktorá získala dve percentá z našich daní. Transparentné účty vítajú všetky organizácie a osoby, ktorým doposiaľ takéto preukázanie vynakladania peňazí chýbal.

O akých sumách asi hovoríme? A čo by mali urobiť tí, ktorí chcú verejne ukázať, že s peniazmi hospodária efektívne?
V tomto roku by mali dosiahnuť predpokladané príjmy miestnej samosprávy takmer 4 miliardy eur a príjmy územnej samosprávy viac ako 1,15 miliardy eur. Ak sa použijú skutočne efektívne a zmysluplne, o to viac môžeme mať verejných komunikácií, zrekonštruovaných škôl, nemocníc, čistejších a bezpečnejších miest a obcí. Pribudnúť môžu ďalšie čistiarne odpadových vôd aj protipovodňové systémy, jednoducho sa nám môže žiť príjemnejšie. Pokiaľ ide o nadácie, len desať najväčších má v tomto roku k dispozícii celkovo približne 10 miliónov eur. Ďalšie peniaze sa vyzbierajú z príspevkov ľudí na rôznych charitatívnych a dobročinných akciách. Aj keď sa s nimi nedajú robiť zázraky, kontrola verejnosťou má svoj zmysel aj opodstatnenie. Veď ide o naše spoločné peniaze.

Transparentný účet zvyšuje dôveryhodnosť jeho majiteľa. Prešiel rok od vtedy, ako ste ho ponúkli ako novinku. Aký je o neho záujem?
Počet transparentných účtov neustále rastie. Zriaďujú si ich predovšetkým neziskové organizácie, občianske združenia a súkromné osoby, uchádzajúce sa o verejné funkcie. Pred nadchádzajúcimi novembrovými komunálnymi voľbami si transparentné účty otvárajú kandidáti na starostov a primátorov. Môžu tak urobiť v ktorejkoľvek z našich takmer 300 pobočiek.

Skúsenosti z Českej republiky ukázali, že aj transparentné účty majú svoje limity. Napríklad jedna politická strana mala dva rôzne účty, ale iba jeden z nich bol transparentný.
Transparentný účet je o férovosti, nie o povinnosti. Rovnaké možnosti ponúka všetkým, ktorí sú ochotní ukázať svoje príjmy aj výdavky. Kto ich nechce zverejniť pravdivo, s tým nič nenarobí ani transparentný účet. O to väčšie je sklamanie a pokles dôvery u verejnosti voči tým, ktorí sa nesprávajú férovo.

Ako sa dajú kontrolovať položky na transparentnom účte?
Transparentný účet je vlastne štandardný účet, ktorého majiteľ súhlasí s tým, že stav a pohyby na účte si môže ktokoľvek pozrieť. Je to veľmi jednoduché. Umožňuje to internetová stránka www.transparentneucty.sk. Ak niekto vkladá na účet peniaze či už ako hotovostný alebo bezhotovostný vklad a chce, aby príjemca vedel, od koho sú, musí uviesť tieto údaje v dokladoch.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


8 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


11 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu