SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Ako premeniť nervozitu v investičné príležitosti

Finančný svet začína umožňovať investorom neobmedzené množstvo investičných príležitostí, ktoré ešte v nedávnej minulosti boli považované za science fiction.

V posledných rokoch, vďaka rýchlemu rozmachu technológií, nás neprekvapuje, že ľudstvo vie vyrábať oblečenie z PET fliaš, modifikovať DNA, rozvíjať nanotechnológie alebo premeniť slnečný svit na elektrinu. To všetko je možné vďaka kombinácii vedomostí a technológií. Aj finančný svet nezostáva pozadu a začína umožňovať bežným investorom de facto neobmedzené množstvo investičných príležitostí, ktoré ešte v nedávnej minulosti boli považované za science fiction. Rovnako ako premeniť príjemné slnko v elektrinu, je možné v dnešnej dobe premeniť udalosti okolo nás na investičné príležitosti.

Vzorovým príkladom môže byť VOLATILITA. Tento exoticky znejúci termín je zjednodušene povedané ukazovateľom nervozity na kapitálových trhoch. Zjednodušená učebnicová definícia znie: Volatilita je veličina, ktorá opisuje mieru kolísania hodnoty aktíva, prípadne jeho výnosu, počas časového obdobia. Ako však niečo tak ťažko uchopiteľné ako je nervozita premeniť na peniaze? Dá sa strach merať? Odpoveď znie áno a pomerne dobre. V priloženom grafe je zachytený index VIX. Tento index znázorňuje tzv. 30 dennú implikovanú volatilitu indexu S & P 500 a ide o jeden z najpoužívanejších indexov volatility. V skratke povedané, ak trh očakáva pokojné pokračovanie súčasného trendu (vzostupného, ale i zostupného), potom úroveň volatility klesá. Ak trh zneistí alebo sa dostaví šok, volatilita skokovo rastie, čo je dobre viditeľné na priloženom grafe za posledných 25 rokov.
volatility-r761_res.jpg 

Z grafu je dobre viditeľné, ako trh oceňoval nervozitu, alebo strach ak chcete. Môžeme vidieť skoky v rádoch stoviek percent. Napríklad v rokoch 97-98 kríza v Rusku a implikácie pre americkú ekonomiku, 2000 - 2003 dôsledky dot com bubliny, 2008 Lehman Brothers a 2010-2011 zmena trendu s klesajúceho na rastúci v USA, ale nielen tam. De facto ide o numerické vyjadrenie nervozity, ktorú možno vďaka znalosti v kombinácii s technológiou premeniť na peniaze.

Volatilita sa nespráva ako bežné investičné nástroje, ktoré prechádzajú dlhodobými trendmi. Preto je dobré zvážiť nástroj, ktorým vyťažiť z tejto myšlienky maximum. Zároveň investičný horizont, na rozdiel od "dlhodobo trendujúcích" aktív by mal byť významne skrátený. Viem, že pre väčšinu investorov myšlienka hodinových alebo len niekoľkodňových investícií znie agresívne. Na druhej strane považujem za vhodné zmieniť súčasný dynamicky rastúci trend. V dnešnej nervóznej dobe, keď najväčšie svetové ekonomiky tlačia peniaze, bez toho, aby dokázali odhadnúť budúce dôsledky, epidémia eboly si vyberá ďalšie obete a súbežne prebieha vo svete niekoľko vojnových konfliktov, ku ktorým sme viac či menej rezistentní, je na čase zvážiť, či nechávať svoje peniaze exponované trhovému riziku viac / dlhšie, ako je nevyhnutne potrebné. V poslednej dobe vnímame preferenciu držania peňazí v bezpečí bankového účtu a vstupovanie na trh len na krátku dobu za účelom realizácie príležitostí. Nasledované uzatvorením pozície a okamžitého presunu späť do bezpečného prístavu mimo kapitálový trh. Práve skokové pohyby na volatilite umožňujú investorom krátkodobo premeniť extrém, teda prudký nárast alebo naopak pokles v krátkodobú investičnú príležitosť.

Dnešné hodnoty volatility sa pohybujú 35% pod dlhodobým priemerom, čo je jedným z dobrých východiskových predpokladov pre budúcu úspešnú investíciu. Osobne zastávam názor, že sú veci, ktoré nemáme možnosť zmeniť a asi ani ich ovplyvniť. To však neznamená, že ich existenciu nemôžeme obrátiť vo svoj prospech.

 

Pavel Drahotský, www.saxobank.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu