SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Poslanci zásadne nesúhlasia so zmenami daňových príjmov VÚC

Podľa návrhu zákona o dani z motorových vozidiel príde župa v najbližších štyroch rokoch o 25 mil. eur a každý ďalší rok o 10 mil. eur.

Poslanci Bratislavského kraja zhodne vyjadrili zásadný nesúhlas k predloženému návrhu zákona o dani z motorových vozidiel, podľa ktorého príde župa v najbližších štyroch rokoch o 25 mil. € a každý ďalší rok o 10 mil. €. Návrh Ministerstvá financií SR vnímajú ako čisto politické rozhodnutie Vlády SR bez ohľadu na záujmy a potreby občanov Bratislavského kraja. Župa očakáva zhoršenie verejných služieb v doprave, školstve aj sociálnej starostlivosti.

„Poslanci naprieč celým politickým spektrom odmietli zlý návrh vlády, na ktorý v konečnom dôsledku doplatia obyčajní ľudia. Oceňujem, že v záujme zvyšovania kvality života občanov sme dokázali odhodiť stranícke tričká, zabudnúť na trenice, odmietnuť to, čo nás rozdeľuje a spojili sme sily v prospech študentov, dôchodcov, rodiny, či ľudí, ktorí svojou každodennou prácou držia v chode všetky naše regióny,“ zdôraznil bratislavský župan Pavol Frešo. Krajskí poslanci žiadajú poslancov NR SR, aby návrh zákona neschválili. V prípade, že chválený bude, poverili predsedu BSK Pavla Freša, aby požiadal prezidenta SR o jeho vrátenie do parlamentu. 

Výšku dane si dnes určujú regióny a je to jediná daň, na ktorú majú regióny ešte dosah. Od januára bude centralizovaná a výška pre kraje bude jednotná. Tento systém najviac poškodí BSK. Výpadok pre VÚC chce Vláda SR kompenzovať prostredníctvom vyššieho podielu na dani z príjmu fyzických osôb (DPFO). Túto kompenzáciu deklaruje MF SR pre VÚC ako celok v plnej výške, avšak jej prerozdelenie bude silno negatívne pre BSK a dočasne pozitívne pre všetky ostatné kraje. Už podľa súčasného systému prerozdeľovania DPFO je BSK solidárny voči ostatným regiónom. V Bratislavskom kraji vybral štát na dani z príjmu fyzických osôb ročne takmer 200 mil. €, naspäť mu dáva len 33 mil. €.

„Bratislavská župa vždy zodpovedne pristupovala k financiám. Snažili sme sa za uplynulé obdobie financovanie župy zastabilizovať rôznymi opatreniami, zefektívniť činnosť župy. V žiadnom prípade nemôžem súhlasiť s tým, aby sme prišli o takú veľkú čiastku, čo za nadchádzajúce štyri roky predstavuje približne 25 miliónov eur,“ uviedla vicežupanka Gabriella Németh (SMK).

„Myslím si, že ten zákon, ktorý pripravilo  ministerstvo financií nám zoberie veľa peňazí, a tým pádom nemôžeme rekonštruovať školy, nebudeme mať na dopravu dosť peňazí, nebudú mať peniaze sociálne zariadenia. Čiže ľudia pocítia výpadok peňazí. A je mi to naozaj ľúto, že týmto chce vláda ničiť Bratislavu a celý Bratislavský kraj,“ skonštatoval vicežupan Martin Zaťovič (SDKÚ-DS).

„Tento problém nie je len o dani z príjmov za motorové vozidlá v Bratislavskom kraji. Treba vidieť širšie súvislosti. Je to vlastne o financovaní hlavného mesta Bratislavy. Ak by sa financovanie nastavilo tak, ako to má byť, tak môžeme sa baviť aj o daniach, aby sa to prerozdeľovalo iným spôsobom, ale pokiaľ Bratislava nedostane tie financie, ktoré by jej aj patrili v rámci celého Slovenska, tak potom je to problém“ povedala podpredsedníčka Alžbeta Ožvaldová (MOST-HÍD).

„Môj názor je, že keďže Fico nedobyl Bratislavský samosprávny kraj, tak sa snaží dobyť pre neho neobsadené územie prostredníctvom finančných nástrojov, to znamená škrtenia príjmov BSK. Tento návrh, vládny návrh Smeru-SD, bude určite negatívne vplývať na rozvoj Bratislavského samosprávneho kraja a samozrejme aj samotnej Bratislavy,“ povedal podpredseda BSK Igor Bendík (SaS).

Vicežupan Martin Berta (KDH) zároveň dodal, že Bratislavský kraj je v porovnaní s ostatnými župami znevýhodnený v oblasti čerpania eurofondov. „Eurofondy máme prakticky, vďaka vysokému HDP obmedzené a nevieme ich čerpať, čiže Bratislava tým trpí. Teraz sa ukazuje, že samotný štát ide Bratislave a Bratislavskému kraju brať peniaze, ktoré nie sú používané len na cesty, pretože to je daň. Daň pre samosprávu je príjem ako taký,“ podotkol.

Kým príjem z DMV v BSK je vyšší v porovnaní s ostatnými krajmi, príjem z DPFO je ďaleko nižší. BSK je znevýhodnený parametrami vzorca, ktorý nezohľadňuje daňovú silu VÚC a až 38% výnosu DPFO prerozdeľuje na základe kritérií nevýhodných pre BSK, sú to napr. rozloha, obrátená hustota obyvateľstva, dĺžka cestnej siete, vysoká intenzita tranzitnej a osobnej dopravy, okrem toho je výnos DPFO pre BSK krátený koeficientom horizontálneho vyrovnania 0,9518 a prerozdelený v prospech ostatných VÚC. V roku 2013 bol celkový výnos DPFO pre župy 410 mil. €, pričom BSK sa na ňom podieľal sumou 199 mil. € a naspäť mu bolo prerozdelených len 32,9 mil. €.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


3 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


3 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu