SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Bratislavská a Záhrebská župa pripravujú spoločné projekty

Bratislavský kraj a Záhrebská župa chcú spoločne čerpať eurofondy v novom programovom období 2014-2020.

Bratislavský kraj a Záhrebská župa chcú spoločne čerpať eurofondy v novom programovom období 2014-2020. Priestor na spoluprácu vidia napríklad v oblasti dopravy, vzdelávania, cestovného ruchu či zvyšovania energetickej úspornosti. Zhodli sa na tom zástupcovia BSK na čele s Pavlom Frešom, zástupcovia záhrebskej župy a predseda parlamentu Záhrebskej župy Dražan Bošnjaković na stretnutí v Bratislave.

 

Vytvárať spoločné projekty môže Bratislavský kraj a Záhrebská župa v rámci Operačných programov Dunaj a Stredná Európa a tiež Interreg Europe. „Je dôležité, aby sme si delili skúsenosti tak, aby sme ich vedeli efektívne využiť, aby sme mali spojencov aj v iných regiónoch. Za päť rokov, od môjho nástupu na župu, sme aj vďaka partnerským župám vybudovali silný región, podarilo sa nám za eurofondy zrealizovať niekoľko projektov. A práve takéto zdieľanie skúseností prináša prosperitu a rast,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

 

„Sme si istí, že takáto spolupráca je dôležitá a prináša výsledky. Sme jedna z najväčších žúp v Chorvátsku a chceme náš región rozvíjať. Preto nás zaujímajú názory a skúsenosti Bratislavskej župy, ktorá, aj keď s obmedzenými možnosťami, ale zato úspešne čerpá eurofondy,“ uviedol Dražan Bošnjaković. Rovnako vyzdvihol doterajšiu spoluprácu s BSK.

 

Počas dvojdňovej návštevy si zástupcovia Záhrebskej župy uplynulý týždeň pozreli spracovávanie jabĺk v podniku v Dunajskej Lužnej a aj vinárstvo v Šenkviciach. Na programe bola aj prehliadka cyklomostu, ktorý vybudoval BSK v rámci programu Cezhraničnej spolupráce a tiež prehliadka Vodárenského múzea s množstvom jedinečných technických pamiatok. Zároveň získali informácie o vzniku vodárenstva v Bratislave, ale aj o procesoch, ktoré stoja za dodávkami pitnej vody. Predstavitelia Záhrebskej župy sa zaujímali o konkrétne projekty, na ktoré BSK čerpal eurofondy v období 2007-2013, tiež o priority v novom programovom období 2014-2020 a prínos Kancelárie BSK v Bruseli. Aj vďaka kancelárii sa darí pripravovať medzinárodné projekty, ale hlavne nasmerovať financovanie v programovom období 2014-2020 aj pre rozvinuté regióny do základnej infraštruktúry, teda do oblasti vzdelávania, dopravy, kultúry, sociálnych vecí či vedy.

 

BSK môže v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) čerpať 56 mil. €. Pre oblasť dopravy a na modernizáciu ciest II. a III. triedy je v balíku vyčlenených najviac peňazí – vyše 32 mil. €. Počíta sa s vybudovaním obchvatu Pezinka a Modry s napojením na D1 a D4 a tiež s komplexnou rekonštrukciou cesty medzi Rohožníkom a Malackami s napojením na D2.

Okrem dopravných prepojení sa chce BSK sústrediť aj na vybudovanie ôsmych centier odborného vzdelávania a prípravy. Nakoľko sa Zagrebčania zaujímali o energetickú efektívnosť regionálnej samosprávy, zástupcovia BSK informovali o tom, že v súčasnosti pripravujú Energetickú stratégiu, ktorá má zhodnotiť súčasný stav budov vo vlastníctve župy a tiež určiť, aké finančné prostriedky sú potrebné na zvýšenie energetických úspor. Súčasťou nového programového obdobia je aj podpora rozvoja vidieka, kde BSK prezentovalo vznik miestnych akčných skupín na území kraja, ktoré majú zabezpečiť účinnú podporu rozvoja vidieka. 

mon2688-r851_res.jpg

mon2701-r586_res.jpg

mon2884-r101_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


11 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


11 h

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu