SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Za odhodený papier sa smetiaky poďakujú

Ak vám ešte nikdy netlieskal generálny riaditeľ, v najbližších dňoch máte príležitosť. Stačí, ak hodíte smeti do správneho smetiaka.

Ak vám ešte nikdy netlieskal generálny riaditeľ, v najbližších dňoch máte príležitosť. Stačí, ak hodíte smeti do správneho smetiaka.  

BRATISLAVA, TRENČÍN. Aj Vám prekáža, ak okoloidúci na zem odhodí špak či leták a najradšej by ste mu vyčistili žalúdok? Cítite, že práve za takýmto prístupom sú tisícky čiernych skládok, ktoré špatia Slovensko? Moralizovanie však zaberá len málokedy. Spoločnosť Marius Pedersen, ktorá nakladá s odpadmi, sa rozhodla skúsiť to inak.

sme490px-r671_res.jpg

Každému, kto odteraz až do Vianoc odhodí smeti do upravených kontajnerov, zatlieska a poďakuje šéf firmy Oliver Šujan a dve desiatky jeho kolegov.

„Nechceme nikoho poúčať ani karhať. Reči o tom, že smeti patria do koša, ktoré počúvame už od detstva, môžu byť naozaj pekne otravné,“ priznáva Šujan, generálny riaditeľ jednej z najväčších spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu v oblasti odpadového hospodárstva.

„Našim cieľom je, aby Slovákov vyhadzovanie a triedenie smetí bavilo. A tak sme sa rozhodli všetkým, ktorí odpad hádžu, kam patrí, spoločne poďakovať,“ vysvetľuje.

Prvé snímače pohybu a zvukové nahrávky s potleskom zamestnancov nainštaloval Marius Pedersen pred dvomi týždňami do smetiaku v nákupnom centre v Trenčíne. Prekvapení obyvatelia zväčša reagovali s úsmevom, deti prekutávali vrecká, aby sa im smetiak prihovoril znovu.

Načítavam video...

Slováci aj napriek rastúcej životnej úrovni a rozmachu konzumného spôsobu života stále patria k najmenším producentom komunálneho odpadu v Európskej únii (podrobnosti sú v odkazoch na grafy, i v zjednodušených grafoch nižšie). Každý obyvateľ Slovenska ročne v priemere vyrobí 322 kilogramov odpadu, no z nich vytriedi iba necelú desatinu. Zvyšok zaťažuje krajinu na skládkach. Menej ako my v EÚ separuje podľa európskeho štatistického úradu Eurostat už iba Malta a Rumunsko

Ľudia, ktorým vzhľad našich miest a krajiny nie je ľahostajný, môžu kampaň podporiť a na stránke www.AbyVasSmetiBavili.sk požiadať o inštalovanie ďakujúcich smetiakov aj v ďalších slovenských mestách. „Trenčania na potlesk zo smetiaka reagujú naozaj pozitívne. Tešíme sa na ďalšie milé reakcie a budeme radi, keď nám ich ľudia natočia a pošlú na našu facebookovú stránku,“ hovorí Šujan.

Tlieskajúce smetiaky sa v predvečer Mikuláša premenia aj na žrebovacie osudie. Do súťaže sa zapojí každý, kto do smetiaka vhodí  pokrčený súťažný kupón. Víťaz bude okrem potlesku odmenený aj plným, hoci mĺkvym smetiakom sladkostí. 

Najbližším mestom, kde Marius Pedersen ďakujúci smetiak umiestnil, je Bratislava. Skvelou príležitosťou na to je zraz expertov na nakladanie s odpadmi počas 10. ročníka medzinárodného kongresu Deň odpadového hospodárstva, na ktorom sa okrem iných tém budú riešiť aj zmeny vyplývajúce z návrhu zákona o odpadoch na Slovensku. Ten sa vláda neúspešne snaží prijať nanovo už roky, od roku 2001 musel byť novelizovaný 30-krát a mnohé jeho časti sú dnes protirečivé a zmätočné. Ako na „uvedomelý smetiak“ zareagujú odborníci, si autori kampane overia už dnes, 13. novembra od 9:00 do 16:00 v Kongresovom centre Technopol.

Graf 1:

graf1-r342_res.jpg

Graf 2:

graf2-r563_res.jpg

Pre viac informácií, prosím, kontaktujte: Mgr. Gabika Bugyíkova, 0915 765 841, gabika@ib.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


13 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 23 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu