SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Pred 20-timi rokmi vyšli prvé noviny o Slovensku v angličtine

The Slovak Spectator prináša spravodajstvo o Slovensku v angličtine už 20 rokov.

The Slovak Spectator prináša spravodajstvo o Slovensku v angličtine už 20 rokov.

„Som nadšený, že to, čo sme založili v roku 1995, nielenže prežilo dve dekády, ale má úspech i dnes,“ povedal Rick Zednik, jeden zo zakladateľov novín. Je to možné vďaka talentovaným Slovákom, ktorí veria poslaniu nezávislého zdroja informácií spájajúceho Slovensko so svetom.

Mnohí z tých, ktorí spolupracovali s The Slovak Spectator, dnes zastávajú významné pozície na slovenskom mediálnom trhu, ale aj v politike: šéfredaktorka denníka SME, vydavateľ Denníka N, managing director magazínu Forbes, minister či poslanec.  „To, na čo som hrdý najviac, je, že nastupujúca generácia Slovákov si vzala naše poslanie za svoje,“ dodal Rick Zednik.

reuterssme231995-r716_res.jpg

Príbeh anglických novín sa začal písať v roku 1995. Jeho zakladatelia Eric Koomen, Richard Lewis, Daniel Stool a Rick Zednik prišli pôvodne na Slovensko kvôli inému projektu. Ten však po pár mesiacoch fungovania zanikol, a tak sa rozhodli založiť The Slovak Spectator, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou slobodnej žurnalistiky.

Dôležitú úlohu, okrem iného, zohral v období vlády Vladimíra Mečiara, kedy otvorene písal o nedemokratických praktikách vtedajšieho režimu, ako aj o silnej pozícii mafie. Tom Nicholson, redaktor a neskorší šéfredaktor novín, spomína na toto obdobie vo svojej knihe Gorila príbehom, v ktorom ho v roku 1998 zbili neznámi maskovaní muži, ktorí sa označili ako „ruská mafia“.

„Naša vízia informovať, zabávať a vzdelávať prostredníctvom anglického titulu o Slovensku je dnes zaujímavá rovnako, ako bola pred dvatsiatimi rokmi,“ povedal Daniel Stoll, ktorý je spoluvlastníkom novín dodnes.

Postupne sa pôvodní zakladatelia vrátili späť do zahraničia, úlohu vedenia vydavateľstva prevzal Tom Nicholson a neskôr jeho slovenskí kolegovia. Spoluvlastníkom vydavateľstva sa stala spoločnosť Petit Press, vďaka ktorej sa vydavateľstvu podarilo ustáť zložité obdobie krízy v roku 2009.

Okrem dvojtýždenníka The Slovak Spectator spoločnosť vydáva tituly Book of Lists (kniha kontaktov), Career Guide (ročenka o pracovnom trhu a kariére v SR), Investment Guide (ročenka o podnikateľskom prostredí) a moderného cestovateľa po Slovensku: Spectacular Slovakia. Zároveň prevádzkuje portál spectator.sme.sk, s denným spravodajstvom v angličtine. 

Aktívne pôsobí v oblasti vzdelávania slovenských študentov žurnalistiky a za svoje aktivity vydavateľstvo získalo v roku 2014 ocenenie Via Bona a s ním titul Zodpovedná malá / stredná firma. V tomto období viedol vydavateľstvo Ján Pallo a na pozícii šéfredaktorky bola Beata Balogová. „Misia hľadania pravdy v línii s najvyššími etickými princípmi žurnalistiky sa za posledných 20 rokov nikdy nezmenila. Pevne verím, že tomu tak bude i naďalej a The Slovak Spectator bude pomáhať čitateľom získavať komplexnejsší obraz o Slovensku mnoho ďalších rokov,“ povedala Beata Balogová, bývalá šéfredaktorka, ktorá dnes riadi redakciu denníka SME.

sucasnatitulkamarec2015-r942_res.jpg

Vzhľad súčasnej titulky Slovak Spectator

Čitateľmi The Slovak Spectator sú predstavitelia zahraničnej diplomatickej komunity na Slovensku, cudzinci žijúci a pracujúci na Slovensku, slovenské a zahraničné spoločnosti so zastúpením na Slovensku, štátne inštitúcie a organizácie, zastupiteľské úrady, obchodné komory, Slováci s dobrou znalosťou anglického jazyka, univerzitní študenti, a i. Ďalšiu skupinu predstavujú čitatelia, ktorí trvalo žijú v zahraničí a zaujímajú sa o dianie na Slovensku.

„V podmienkach trhu je fungovanie The Slovak Spectator mediálnym zázrakom, ktorý umožňujú moji kolegovia, naši čitatelia, inzerenti a ambasády,” povedal riaditeľ vydavateľstva Ján Pallo. „Tento rok sa nám podarilo predstaviť nový web, v najbližších dňoch uvedieme do funkcie našu novú šéfredaktorku a v rámci jubilejného roku by sme chceli priniesť ešte knižný titul z nášho seriálu Varíme s veľvyslancom, ako aj dotlač cestovateľa Spectacular Slovakia. Chceme tu byť pre našich čitateľov a aj naďalej predstavovať Slovensko svetu.”

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu