SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

NES Nová Dubnica, s.r.o, je významným partnerom Siemensu

Spoločnosť NES Nová Dubnica s.r.o. sa v meste radí medzi stabilných zamestnávateľov. Na trhu je už dvadsiaty tretí rok.

Spoločnosť NES Nová Dubnica s.r.o. sa v meste radí medzi stabilných zamestnávateľov. Na trhu je už dvadsiaty tretí rok.

Vznikla v roku 1992 s počiatočnou orientáciou na vývoj a výrobu zariadení výkonovej elektroniky a automatizácie. Postupne sa k tomu pridala aj ďalšia oblasť, a to vývoj a výroba zariadení pre modernizáciu dieselelektrických lokomotív. V týchto oblastiach zotrváva i naďalej. Firmu zakladalo 11 spoločníkov, špecialistov bývalého Elektrotechnického výskumného ústavu Nová Dubnica. Firma k dnešnému dňu zamestnáva 107 ľudí. Hovoríme s riaditeľom a konateľom Ing. Zdenkom Harvánkom, CSc.

Jednou z oblastí, ktorej sa venujete, je výroba elektrotechnických zariadení s nízkou energetickou náročnosťou. Ich využiteľ­nosť je vo všetkých sférach priemyslu...

- Čo sa týka zariadení s nízkou energetickou spotrebou, v našom portfóliu pozornosť sa dá upriamiť na aplikáciu zariadení , ako sú meniče frekvencie pre regulované pohony, ktoré zabezpečujú optimálny pracovný chod každého zariadenia, kde sú nasadené. Znamená to, že pohony pracujú s maximálnou možnou účinnosťou v porovnaní so stavom, keď nie sú použité. Ak porovnáme súčasné zariadenia s tými o generáciu staršími, tie súčasné dosahujú zvýšenie účinnosti minimálne o päť percent , pričom ich hmotnosť a objem klesli niekoľkonásobne, v závislosti od typu zariadenia. Realizujeme celý vývoj, tvorbu výrobných podkladov, pričom výrobu mechanických častí zabezpečujeme v špecializovaných firmách z okolia. Všetko je to založené na prostriedkoch drobnej dielenskej mechanizácie. Vlani sme urobili významnú investíciu a zakúpili špecializovaný CNC stroj na obrábanie dielov rozvádzačov a rozvodníc, čo nám veľmi pomáha pri modifikovaní týchto častí, urýchľuje a skracuje čas pri výrobe rozvádzačov.

V oblasti vývojovej elektroniky vyvíjate a vyrábate podskupiny, ale aj kompletné výrobky. Aké konkrétne?

- Zakúpiť u nás možno napríklad zdroje pre priemyselné aplikácie, nabíjačky, stabilizátory jednosmerných sietí a podobne. Výrobky, ktoré sú definované svojimi parametrami, sa dajú použiť pri priamom nasadení, alebo integrovať do vyšších zostáv. V oblasti automatizácie sú naše dodávky tvorené v prevažnej miere elektrickou časťou týchto automatizačných a technologických zariadení. Kapacitne nie sme orientovaní na dodávku mechanických častí liniek. Oceľové a strojné časti nevyrábame, ani nedodávame. Špecializovaní sme na úplnú elektrickú výbavu a programové vybavenie. Takáto špecializácia nás vždy radí k subdodávateľom zhotoviteľa diela. Čo sa železničného programu týka, tu dodávame kompletný riadiaci systém dieselelektrických lokomotív a veľkú časť ostatných elektrických zariadení, ktoré sú potrebné pre činnosť lokomotívy.

Máte vlastné vývojové stredisko, ktoré je mozgom spoločnosti. V čom spočíva jeho sila?

- Sila spočíva v kvalifikácii zamestnancov. Podiel univerzitne vzdelaných ľudí tvorí 60 až 70 percent. Nie všetci však pracujú vo vývoji nových výrobkov. Jedna skupina vyvíja zariadenia výkonovej elektroniky, druhá je orientovaná na tvorbu projektov a programového vybavenia z oblasti priemyselnej automatizácie. Každý projekt je unikát a musí spĺňať požiadavky zákazníka a zároveň vyhovovať zvláštnostiam technológie, pre ktorú sa dané zariadenia vyvíja. Priestor pre uplatnenie nových pracovníkov je veľký, takže budeme radi, ak sa naše rady rozšíria o ďalších kvalitných špecialistov.

V oblasti dodávok zdrojov pre galvanizáciu ste jednotkou na trhu Slovenska. Aktivity ste rozšírili aj v rámci Česka.

- Aktivity v Čechách sa nám rozbehli predovšetkým po roku 2004, odkúpením firmy DEHOR, ktorá bola dovtedy naším obchodným partnerom. Tým, že firma DEHOR od nás nakupovala zdroje pre prevádzky galvanizovní, dostali sme sa priamo na český trh. Názov sme ponechali, pretože český zákazník bol zvyknutý na dodávky od tejto firmy, čo pretrváva doposiaľ. Momentálny model je taký, že hlavný vývoj prebieha u nás a výroba súbežne na Slovensku i v Čechách, čo je z hľadiska dostupnosti servisu pre českého zákazníka výhodou. Aktivity sme rozšírili aj na Slovensku.

V Ilave sme kúpili staršiu halu a zrekonštruovali ju. Prácu v nej našlo 30 ľudí. Ich počet však kolíše podľa toho, aký je rozsah a charakter výroby. Kapacitne je projektovaná maximálne na 70 pracovníkov.

Zaznamenávate turbulencie v oblastiach, v ktorých pôsobíte?

- Nie každá oblasť, v ktorej sme aktívni, je rovnako citlivá na výkyvy. Napríklad najnovšie sme v súvislosti s ukrajinskou krízou na to doplatili zastavením programu modernizácie lokomotív pre ukrajinského zákazníka. Oblasti priemyslu, kde pôsobíme, dovoľujú riziko rozložiť. V časoch, keď sme začínali, nevedeli sme s istotou povedať, čo to prinesie. Budúcnosť však ukázala, že bolo rozumné pokračovať v týchto troch smeroch. Keď neťahá jeden, ťahajú ďalšie dva. Ľahšie sa tým zvládajú turbulencie na trhu.

Pred konkurenciou máte veľkú výhodu v podobe školiaceho strediska. Pre spoločnosť Siemens ste „Solution partner“.

- Školiace stredisko sme založili z dôvodu úzkej prepojenosti so Siemensom, kde z veľkej časti, až prioritne, staviame naše dodávky pre automatizáciu v priemysle na produktoch tejto firmy. V rámci školiaceho strediska bolo potrebné splniť prísne kritériá, ktoré firma kladie na materiálne vybavenie a celkové zabezpečenie školiacich stredísk. Školíme pracovníkov od úrovne údržieb až po úroveň programátorov. Taktiež u nás pracuje autorizované servisné stredisko, na produkty Siemens z oblasti pohonov. Tam sme dokonca obstáli tak dobre, že môžeme vykonávať záručné opravy na ich zariadeniach. Zákazníci sa nemusia obracať na centrálu, ale priamo na nás. Keďže sme bližšie, je to pre nich jednoduchšie a dostupnejšie. Firma je členom programu „Solution partner“, ktorý je určený pre systémových integrátorov s komplexnými znalosťami o technológiách a procesoch. Účasť v programe sa musí priebežne obhajovať, takže v žiadnom prípade nesmieme poľaviť.

Aký je podiel vašej produkcie na slovenskom trhu v porovnaní so zahraničím?

- Päťdesiat až šesťdesiat percent produkcie a služieb je umiestnených na Slovensku. Zvyšok sú dodávky a služby, ktoré smerujú do zahraničia. Veľká časť slovenských zákazníkov, ktorým dodávame, má koncového užívateľa v Číne, Indii alebo v inej krajine. Môžem však skonštatovať, že na Slovensku sa nám podarilo celkom kvalitne obsadiť trh.

V rámci Trenčianskeho kraja ste zaradení do zoznamu firiem, ktoré podpísali memorandum so SPŠ v Dubnici nad Váhom. Aké podmienky vytvárate študentom?

- S priemyslovkou v Dubnici spolupracujeme už dlhšie. Je našou srdcovkou, lebo sami sme jej absolventmi. Spolupráca bola vždy orientovaná na výber žiakov, ktorých sme smerovali na študentskú prax. Spolupracujeme nielen so strednými, ale i vysokými školami. Zadávame témy bakalárskych či diplomových prác, takže sa tu objavujú už bakalári alebo bu­dúci inžinieri. Brigádnikov mávame najmä cez prázdniny, niekedy aj počas školského roka. Chodia ku nám rovnako stredoškoláci, ako i vysokoškoláci. Sme radi, keď vieme podchytiť študentov, ktorí už majú niečo za sebou a ich stupeň vzdelania a poznatkov je dostatočne vysoký. Sú oblasti, kde dostávajú v školách dobrý odborný základ, ale sú i oblasti, kde nie, a tam je potrebné ich špecializovať. V procese adaptácie si musia zvykať na nové prostredie, ľudí aj profesionálne zvyky.

Prečo by sa mal mladý človek uchádzať o prácu u vás?

- Vo firme NES Nová Dubnica, s.r.o., nájde širokú možnosť uplatnenia sa. Pokiaľ ho zaujíma technika, nebudú sa mu klásť hranice. Firma má na trhu stabilné postavenie. Doposiaľ neprekonala, a dúfam ani neprekoná, závažnejšie problémy, ktoré by viedli k ohrozeniu sociálneho statusu zamestnancov. Pokiaľ človek rád cestuje, u nás má dostatok možností. Destinácie sa nám každý rok rozširujú, teraz napríklad od Brazílie až po Čínu. Cestujú projektanti, sofvéristi i montážnici. U nás je práca zaujímavá a z hľadiska odborného rastu i finančného ohodnotenia veľmi perspektívna.

Do úvahy treba brať i prirodzenú fluktuáciu. Darí sa vám nahrádzať dlhoročných odborníkov?

- Je to latentná rovnováha. Niekedy sa dá človek nahradiť iba ťažko. Pri nových pracovníkoch zaznamenávame striedavo neúspechy a úspechy. Aby sme mohli ďalej expandovať, potrebujeme viac programátorov, projektantov, projektových manažérov... Alfou i omegou, okrem odbornej pripravenosti, je jazyková príprava. U nás je úplne jedno, či posielame do sveta projektanta, či montážnika. Čím lepšie sa vie dohodnúť, tým ľahšie sa vie zorientovať aj pri logistických veciach s personálom a manažmentom zákazníka.  Jazykové kurzy preto zabezpečujeme aj v rámci firmy, podľa úrovne znalosti jazyka.

Aký je dohľadný horizont spoločnosti?

- Našou úlohou je firmu stabilizovať a úspešnejšie riešiť personálnu otázku. Čo sa orientácie na trhu týka, v troch oblastiach, v ktorých pôsobíme, je dostatok výziev. Neustále vznikajú nové súčiastky, produkty, nové smery, ktoré je potrebné v procese aplikovať. Konkurencia nespí, takže prioritou je obstáť na trhu s našimi výrobkami a službami. Pozornosť sústrediť na inovácie a hľadanie spôsobov ako veci efektívnejšie zrealizovať.

nesnovadubnica2-r401_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


4 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu