SME
Utorok, 19. november, 2019 | Meniny má Alžbeta
INZERCIA

Prasklo mi sklo, je to dôvod na reklamáciu?

Prasklo mi sklo, je to dôvod na reklamáciu?

Uvažujete nad výmenou starých okien za nové? A voľba padla na plastové okná? Nečudo, v našich zemepisných šírkach sa v posledných rokoch tešia tieto okná najväčšej obľube. Nesporne aj kvôli dlhej živo

Základom je plast
V prvom rade si povedzme, z čoho všetkého je také okno vyrobené. Základom je plast PVC - polyvinylchlorid a jeho rôzne variácie. Každé okno má profil - tvarovú lištu, z ktorej sa skladá okenný rám. Profily plastových okien sa vystužujú pozinkovanou oceľou alebo nerezovými výstuhami. Nakoľko vzduch je najlepší tepelný izolant, profil obsahuje rôzne vzduchové komory, čím sa dosahuje lepšia tepelná izolácia. Podľa počtu komôr následne rozlišujeme okná 3, 4, 5 a 6-komorové.

Sklo v plastových oknách              

Kvalita skla je veľmi dôležitá, tvorí predsa najväčšiu časť okna. Izolačné sklá použité v plastových oknách môžu mať rôznu hodnotu súčiniteľa prechodu tepla (K), zvukovej izolácie a bezpečnosti. Na prianie môžu byť prípadne potiahnuté aj bezpečnostnou fóliou proti rozbitiu, to však nie je úplne bežným štandardom. Keď však už takéto potiahnutie máte, je predpoklad, že okno by malo byť odolnejšie, no ak by sa predsa len niečo nepredvídané stalo a sklo by prasklo, prípadne sa celkom rozbilo, asi by bolo zložitejšie to vyreklamovať.

Štandardne bývajú plastové okná vybavené dvojsklom, t.j. majú dve sklenené tabule vo vzdialenosti 16 mm. Túto vzdialenosť určuje dištančný rámik. Priestor medzi sklami je hermeticky uzavretý, čo bráni orosovaniu skla z vnútornej strany. 

Možno však zvolíte okno s trojsklom, ktoré je účinnejšie, a teda i bezpečnejšie a menej náchylné na rozbitie, no je logicky nákladnejšie. Niekedy sa stáva, že nevyhovuje jeho hmotnosť, je totiž aj ťažšie. Konštrukčne sa podobná dvojsklu, líši sa iba počtom tabúľ.

Najpoužívanejšie je preto práve dvojsklo – konkrétne 2 sklenené tabule hrubé 4 mm, ktoré sú od seba vzdialené približne 16 mm.

Medzi sklami je niekedy napustený izolačný plyn (najčastejšie argón alebo xenón). Tým sa ešte viac zníži ich hodnota K, ktorá udáva vodivosť tepla, teda hodnotu tepelnej izolácie. Takéto okná sú energeticky úspornejšie a mali by byť aj odolnejšie.

Ďalším vylepšením, ako urobiť sklo na okne odolnejším, sú nízkoemisné vrstvy. Takéto sklo je potiahnuté neviditeľnou vrstvou ušlachtilých kovov, ktoré zvyšujú odrážanie tepelného žiarenia.

Ako už bolo spomenuté, na požiadanie je možné potiahnuť sklo bezpečnostnou fóliou proti rozbitiu a vlámaniu. V danom prípade je teda riziko prasklín ešte nižšie. Otázne je, ako by ste pochodili s reklamáciou takto poškodeného okna. V danom prípade je treba rátať s  finančne nákladnou opravou – výmenou celej sklenej tabule.

 

TEL.: 00421 35 7701 044 -MOBIL: 00421 917 529 855 -Copyright © 2004 - 2050 by Inter Okno s.r.o.! All rights reserved!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pozrite sa, ako fungujú asistenčné systémy Volkswagenu

Volkswagen Slovensko pokračuje v produkcii zaujímavých videí, ktoré odhaľujú technologickú výbavu modelov VW.

Tlačové správy

Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.

Výška fixného výnosu sa mení podľa výšky a dĺžky investície

Tlačové správy

Známe osobnosti prezradili, do ktorej krajiny sa nechcú vrátiť

Influenceri si v kampani O2 pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie.