SME
Utorok, 19. november, 2019 | Meniny má Alžbeta
INZERCIA

Je vhodné 7-komorové okno do nezatepleného panelového domu?

Je vhodné 7-komorové okno do nezatepleného panelového domu?

Bývate v panelovom dome a plánujete výmenu okien? Ako vybrať tie správne okná, ktoré dokonale izolujú? Koľko komorové by okno malo byť? A otázka za milión: Aké okná si máte vybrať, ak váš panelák nie je zateplený?

V prípade, že obývate panelový dom, ktorý ešte neprešiel rekonštrukciou, riešite pravdepodobne možnosti jeho izolácie. Ako čo najlepšie odizolovať svoj byt, aby nedochádzalo k únikom tepla?

Pôvodné bytové jadrá

Ako pôvodné obvodové konštrukcie, tak aj pôvodné okná panelových domov prepúšťajú z našich bytov skutočne veľké množstvo tepla. Preto, ak chceme efektívne znížiť spotrebu tepla a minimalizovať náklady na energie, je nevyhnutné v prvom rade redukovať teplo, ktoré uniká oknami. Výmena okien jednoznačne vedie k úspore tepla, a to dvoma spôsobmi: nové okno disponuje lepšími izolačnými vlastnosťami a tiež dôjde k zníženiu výmeny vzduchu.

Úsporné okno pre panelák

Ukazovateľ, ktorý vypovedá o izolačných vlastnostiach daného okna, je súčiniteľ prestupu tepla Uw s jednotkou W/(m2K). Čím nižšia je hodnota tohto súčiniteľa, tým prepustí okno menej tepla, teda má logicky lepšie izolačné vlastnosti. Najefektívnejšie sa dá znížiť tepelná strata výmenou pôvodných drevených okien za nové, ktorými prenikne 2 až 3-krát menej tepla.

V súčasnosti je ponuka skutočne veľmi široká. Odporúčané okná do panelových bytov sú okná s UW hodnotou maximálne 1,1 W/(m2K). Táto hodnota hovorí o izolačnej vlastnosti celého okna. Buďte obozretní a nenaleťte na triky predajcov, ktorí namiesto hodnoty súčiniteľa prestupu tepla pre celé okno UW udávajú hodnotu Ug, čo je hodnota len pre zasklenie. V takomto prípade však teplo uniká aj cez rám okna, ktorý má vždy horšie izolačné vlastnosti ako zasklenie. Pamätajte si: súčiniteľ Ug pri zasklení je vždy nižší v porovnaní s UW pre celé okno, podľa ktorého je potrebné sa pri výrobe okien orientovať.

Hrúbka skla

Izolačné okná s dvojsklom prepúšťajú, vďaka menšiemu množstvu skiel, do bytu viac slnečného žiarenia, tepelné zisky sú teda vyššie. Naopak okná s trojsklami majú väčšie množstvá skiel, vďaka ktorým má okno menšiu hodnotu súčiniteľa UW, kvôli čomu prepúšťajú menej tepla von z budovy. Rozhodujúcim faktorom tu môže byť aj cena, okná s trojsklami sú drahšie ako dvojsklenné okná.

Počet komôr nerozhoduje

Výrobcovia okien sa predbiehajú v tom, koľko komôr má dané okno. Ale je to skutočne rozhodujúce? Pravda je taká, že ide skôr o reklamný trik ako o vlastnosť vyjadrujúcu kvalitu okna. Izolačné vlastnosti rámu totiž závisia výlučne od konštrukcie rámu, nie od počtu komôr. To však bežný zákazník nedokáže posúdiť, preto sa orientujte podľa hodnoty Uw, ktorú nájdete v protokole o meraní vlastností daného okna.  

Naučte sa správne vetrať!

Nové okná sú v porovnaní s pôvodnými oknami o dosť tesnejšie, vďaka čomu síce dôjde k významnému zníženiu strát a únikov tepla, na druhej strane sa však v mnohých domácnostiach zhoršia hygienické podmienky. Pre zaistenie zdravého vnútorného prostredia je nutné vetranie. Optimálnu výmenu vzduchu si zaistíte buď pravidelným otváraním okien alebo mechanickým systémom vetrania.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pozrite sa, ako fungujú asistenčné systémy Volkswagenu

Volkswagen Slovensko pokračuje v produkcii zaujímavých videí, ktoré odhaľujú technologickú výbavu modelov VW.

Tlačové správy

Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.

Výška fixného výnosu sa mení podľa výšky a dĺžky investície

Tlačové správy

Známe osobnosti prezradili, do ktorej krajiny sa nechcú vrátiť

Influenceri si v kampani O2 pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie.