SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Zdravotné poisťovne u nás sú súčasťou zdravotníctva

Na Slovensku funguje systém verejného zdravotného poistenia, ktorý je založený na povinnom zdravotnom poistení.

Na Slovensku funguje systém verejného zdravotného poistenia, ktorý je založený na povinnom zdravotnom poistení.

Zdravotná starostlivosť môže byť uhrádzaná rôznou formou. Kým napríklad v USA majú dobrovoľný systém poistenia, kde ak si neuzavriete poistku, platíte si výkony sami, v Európe je viac zaužívaný systém povinného zdravotného poistenia. V tomto prípade je nutné mať poistenie cez zdravotnú poisťovňu, ktorá za vás v prípade potreby uhradí náklady na vyšetrenie, ošetrenie a liečbu.

U nás tri zdravotné poisťovne

Na Slovensku fungujú aktuálne tri zdravotné poisťovne a to Všeobecná zdravotná poisťovňa, Poisťovňa Dôvera a Union zdravotná poisťovňa. V prvom prípade ide o štátnu poisťovňu, v druhom a treťom prípade o poisťovne patriace súkromným majiteľom. Každý občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky musí byť zdravotne poistený.

V tomto prípade sú dve skupiny poistencov a to tí, za ktorých platí poistenie štát a tí, ktorí si musia platiť poistenie z vlastných zdrojov. Poistencami štátu sú napríklad deti, dôchodcovia alebo študenti, ostatné skupiny, čiže najmä zamestnanci a podnikatelia, si musia platiť poistenie sami a to na základe zárobkovej činnosti.

Extra skupinou sú tzv. dobrovoľne poistené osoby, čiže napríklad nezamestnaní. Tí si musia platiť sami zdravotné poistenie v prípade, ak to za nich nerobí štát. Takáto situácia nastáva napríklad vtedy, ak je nezamestnaný človek na úrade práce. Ako náhle ale vznikne dôvod na jeho vyradenie z evidencie tohto úradu, musí si platiť už zdravotné poistenie sám.

Solidárny systém

Zdravotné poisťovne pracujú na princípe solidárneho systému. To v praxi znamená, že rovnaká zdravotná starostlivosť je zabezpečená všetkým bez ohľadu na výšku ich príjmu. Aby bolo takéto financovanie udržateľné, používa sa princíp poistenia, čo znamená, že všetci občania platia odvody na zdravotné poistenie a tí, čo potrebujú vyšetrenie, ošetrenie a liečbu, čerpajú zo systému úhradu za tieto úkony.

Verejné zdravotné poistenie je charakteristické tým, že na základe zmluvného poistenia so zdravotnou poisťovňou má poistenec právo na preventívne prehliadky, neodkladnú zdravotnú starostlivosť, neodkladnú prepravu do zdravotného zariadenia, diagnostické vyšetrenia a samozrejme aj na liečbu.

Všetky tieto úkony sú preplácané príslušnou zdravotnou poisťovňou na základe zmluvy medzi ňou a lekárskym zariadením. Výhodou tohto systému je, že základná lekárska starostlivosť je zabezpečená pre každého.

Zistite si o vašej poisťovni všetko

V súčasnom systéme 3 zdravotných poisťovní záleží veľmi veľa na tom, čo ktorá z nich svojim poistencom ponúka. Aj z toho dôvodu je veľmi dôležité vedieť si tieto ponuky porovnať a zistiť, ktoré poistenie sa vám vyplatí najviac. Pre niektoré skupiny ľudí, napríklad dôchodcov, môže byť totiž jedna poisťovňa výhodnejšia, ako druhá.

Závisí to najmä od toho, aké najčastejšie vyšetrenia a zdravotné úkony daná skupina poistencov najviac potrebuje. Ak sa čaká napríklad na kúpeľnú liečbu v prípade jednej poisťovne dlhšiu dobu, prípadne je táto liečba menej preplácaná a daný človek si musí viac doplatiť zo svojho, môže byť pre neho výhodnejšie prejsť ku konkurenčnej poisťovni.

Spravodajstvo a informácie z oblasti zdravotných poisťovní prináša napríklad aj web vZdravotníctve.sk, ktorý je súčasťou spravodajského portálu Webnoviny.sk a tak prináša aktuálne a relevantné informácie k tejto téme.

Nezabudnite ani na poistenie v zahraničí

Keďže Slovenskou je súčasťou EÚ, máte napríklad nárok na úhradu liečby a úkonov súvisiacich so zdravotným poistením aj v zahraničí. Všetky liečebné postupy musia byť použité na rovnakej úrovni ako v prípade domáceho poistenca v danom štáte a preplatiť ich musí naša zdravotná poisťovňa. Niekedy však môže od vás požadovať následne časť úhrady naspäť ako spoluúčasť. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu