SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Na Slovensku pôsobí viac ako desiatka bánk. Čo ponúkajú?

Bankové služby využíva drvivá väčšina obyvateľstva a všetky firmy. Všetky bežné banky pre obyvateľstvo u nás sú súkromné.

Bankové služby využíva drvivá väčšina obyvateľstva a všetky firmy. Všetky bežné banky pre obyvateľstvo u nás sú súkromné.

Bankové služby a bankovníctvo vo svete sú samostatným a veľmi dôležitým odvetvím ekonomického aj spoločenského života. Bankové služby zahŕňajú tak služby z oblasti účtovných operácií, ako aj služby úverového typu. Osobitným druhom bankového servisu je zhodnocovanie finančných prostriedkov a to vkladovými alebo aj investičnými možnosťami a produktmi.

Ktoré bankové domy u nás pôsobia?

Na Slovensku tvoria naše bankovníctvo väčšie aj menšie banky. Medzi tie najznámejšie patria SLSP a VÚB, naopak pre verejnosť je zrejme menej známa napríklad banka Fio, ktorá prišla na náš trh pomerne nedávno. Všetky banky, ktoré sú u nás, patria medzi súkromné banky, snáď s výnimkou Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, ktorá ale nie je klasickou bankou pre verejnosť.

Banky pôsobiace u nás sú súčasťou medzinárodných bankových skupín, najčastejšie nemeckého, talianskeho, rakúskeho, ruského a českého pôvodu. Popri klasických retailových bankách, čiže tých, ktorých ponuka služieb a produktov je primárne zameraná na širokú verejnosť a bežné obyvateľstvo, u nás pôsobia aj niektoré privátne banky pre exkluzívnejšiu a bohatšiu klientelu.

Zaujímavosťou je, že banky u nás fungujú už nielen cez klasické kamenné pobočky, čo je typický spôsob bankovníctva známy už viac ako 200 rokov, ale najnovšie aj cez internet. Online bankovníctvo sa vzmáha celosvetovo a umožňuje dokonca nepriame pôsobenie u nás aj viacerým medzinárodným bankám, ktoré ponúkajú svoje služby aj pre občanov Slovenska. Na tie už ale nedohliada NBS.

Čo všetko ponúkajú

Základom bankovej ponuky sú bankové účty, úvery a vklady. Účty môžu byť buď bežné, aké používa väčšina ľudí a podnikateľov, prípadne sporiace - tie sú určené nie na každodenné bankové operácie, ale na pravidelné vkladanie finančných prostriedkov a ich následné sporenie.

Druhou skupinou produktov sú úvery, ktoré využívajú najviac ľudia vo forme spotrebných a hypotekárnych úverov. V praxi to znamená, že banka poskytuje svoje peniaze na určitú časovo ohraničenú dobu dlžníkovi, ktorý jej ich spláca naspäť aj s navýšením, tzv. úročením. Úrok je pre banku zisk za poskytnutie peňazí.

Treťou skupinou bankových produktov sú vkladové produkty, ktoré môžu mať rôznu formu - od klasických vkladných knížok, cez termínované vklady, až po vloženie peňazí vo forme investovania do fondov. Banky v tomto prípade získajú peniaze od ľudí, pracujú s nimi a ľuďom za takéto požičanie peňazí vyplácajú zisk - úrok, podiel na zisku či dividendy.

Má význam porovnávanie produktov?

Áno, určite to význam má a to pomerne veľký - výberom správneho typu produktu môžete nejaké peniaze ušetriť, prípadne ešte navyše aj získať. Vzhľadom na to, že banky u nás fungujú v rámci trhovej ekonomiky, konkurujú si úrovňou, šírkou a ponukou služieb a produktov, čo môže konečný spotrebiteľ využiť.

Pravdou síce je, že viacero parametrov napríklad úverov či pôžičiek je v bankách na podobnej úrovni, ale mnohokrát môže aj menší rozdiel v konečnom dôsledku spôsobiť veľkú priepasť - najmä ak ide o dlhodobé úvery. Zároveň treba pozerať aj na nefinančné parametre a podmienky, ktoré môžu byť rozdielové.

Ak chcete porovnať banky a ich služby u nás, môžete navštíviť priamo ich pobočky, prípadne vyskúšať jednoduchšiu cestu - nájsť si portály na internete, ktoré sa porovnaniu venujú za vás a to pravidelne. Nájsť ich môžete napríklad aj cez vyhľadávač Google.

Buďte informovaní

Ak chcete viac informácií o tom, ako u nás ale aj vo svete fungujú banky a bankovníctvo, odporúčame vám pravidelne sledovať spravodajstvo a novinky z tejto oblasti. Všetko o bankách na jednom mieste nájdete aj na portály voFinanciách.sk, ktorý patrí pod skupinu webov iSITA a každodenne prináša aktuality z oblasti bankových služieb a produktov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún