SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Staré vs. nové filmy z pohľadu Jiřího Menzela

Český režisér sa podelil o skúsenosti s novým SUHD televízorom od Samsungu.

Český režisér sa podelil o skúsenosti s novým SUHD televízorom od Samsungu.

Potrpíte si ako nadšenec filmového umenia na kvalitný výber svojho televízora?

Kedysi som bol televízormi doslova posadnutý. Priznávam, rád sa pozerám. Ale vždy som sa snažil mať to pod kontrolou. Nevýhodou totiž je, že od tej doby, čo mám nový televízor, menej čítam. Mám však to šťastie, že moja nová televízia prišla až v čase, keď som mal všetko dôležité už prečítané.

Prezradíte nám, kde vo vašej domácnosti máte televízor umiestnený?

Oproti posteli. Je položený na skrinke tak, aby som ho mal na úrovni svojho zorného uhla.

Niektorí odborníci tvrdia, že mať televízor v spálni môže negatívne vplývať na našu schopnosť zaspať...

...to je pravda! Ale v mojom prípade je to závislé najmä na kvalite filmu. Tú totiž meriam presne podľa toho, v ktorej minúte zaspím.

ks9000f-r400_res.jpg

Boli ste unesený z technológie Quantum Dot, pretože vám umožňuje vidieť film tak, ako ho vidíte na „pľaci“, keď natáčate. Vedeli by ste si spomenúť na nejakú scénu z filmu, pri ktorej ste si uvedomili posun vo vnímaní obrazu s touto novou technológiou?

Ide najmä o staré české filmy, napríklad zo šesťdesiatych rokov. V týchto prípadoch sa väčšinou používajú kópie z kópií a staršie televízory púšťali filmy v stave, v akom boli nakrútené. Keď takýto film premietajú v televízii po nejakom zahraničnom kvalitnom filme, rozdiel až bije do očí. Ľudí to môže otráviť a vypnú to. Rozdiel v kvalite s technológiou Quantum Dot je teda viditeľný.  

Zvyknete si svoje obľúbené filmy púšťať aj na DVD?

Iste, aj DVD je možnosť, ale v televízii by to predsa malo byť v tej najlepšej úrovni. Aby aj staršie inscenácie obstáli po boku novodobých filmov. Mimochodom, tie staršie filmy sú mnohokrát lepšie, než tie nové. Nemyslím po technickej stránke, ale po obsahovej. To môžem povedať ako starší človek. J

To mi nahráva k ďalšej otázke. Technológia Quantum Dot umožňuje vidieť fantastické množstvo farieb, až miliardu. Je to aj z vášho pohľadu kreatívneho človeka tá najvyššia méta, aby človek videl reálny svet na obrazovke?

Pokiaľ ide o „najvyššiu métu“, tá je pre mňa dôležitá nie tak z pohľadu kameramana, ale najmä z pohľadu autora filmu. Za kľúčové totiž považujem, aby scény na diváka pôsobili čo najviac. No keď je divák rozptyľovaný neostrým obrazom alebo vibráciou farieb, ten film si tak neužije.

ks9500t001frontblack-r283_res.jpg

Unikátnu technológiu Quantum Dot, ktorá zobrazí až 64-krát viac farebných odtieňov, než bežné televízory, ponúka prémiový rad Samsung SUHD TV. Na vybrané modely SUHD TV navyše do konca roka získate 10-ročnú záruku pre prípad vypálenia displeja. Viac informácií nájdete na stránke www.samsung-bonus.eu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu