INZERCIA

Ako financovať obnovu bytového domu v 2017

Prinášame prehľad možností financovania, ktoré sa vlastníkom bytov v roku 2017 ponúkajú.

Na Slovensku je ešte stále takmer polovica bytových domov, ktoré si vyžadujú celkovú obnovu a opravu systémových porúch. Ak ten váš patrí medzi ne, prinášame prehľad možností financovania, ktoré sa vám v roku 2017 ponúkajú.

bytovkadubravskapdfrn-r342_res.jpg

Pri plánovaní celkovej obnovy sú obyvatelia bytových domov oproti rodinným vo výhode, štát pre ne poskytuje hneď niekoľko podporných programov, vo forme zvýhodnených úverov, dotácií či grantov. Do obnovy bytového domu sa zahŕňa nielen zateplenie fasády a strechy, ale aj výmena okien, dverí, vyregulovanie vykurovania a ďalšie opatrenia. Každá finančná inštitúcia tiež požaduje určité minimálne % úspory energie. Projekt a materiály si vyberajú vlastníci bytov individuálne, preto by mali zvážiť, aké výhody im prinesú. S využitím minerálnej vlny získajú okrem obnovy aj protipožiarnu ochranu celého objektu, zvukovú izoláciu zvonku a prievzdušnosť konštrukcie.

Dotácie a granty

Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytuje na spolufinancovanie odstraňovania systémových porúch bytových domov dotácie do výšky 70 % oprávnených nákladov. Tieto prostriedky sú však určené len na niektoré opravy, patria medzi ne konštrukcie schodísk, lodžie, balkóny a atiky bytových domov. Na zateplenie fasády, strechy alebo iných častí bytoviek sa táto dotácia neposkytuje. Program SlovSEFF III, vyvinutý Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD), je určený na financovanie projektov udržateľnej energie a po nedávnom  rozšírení  poskytuje úverový rámec aj pre bytové domy vo výške 20 miliónov €. Tieto financie sú posunuté zúčastneným finančným inštitúciám, slovenským bankám, aktuálne sú zapojené Slovenská sporiteľňa, VÚB a OTP banka. Okrem týchto štandardných úverov však SlovSEFF III môže poskytnúť bytovému domu nenávratný grant vo výške 10 % z úveru pri úspore energie 40 %, ak obnova domu prekročí túto hranicu úspory, grant sa zvýši na 15 %. Pre získanie grantu však dom musí mať projekt, ktorý obsahuje aspoň 2 z 10 opatrení pre zvýšenie energetickej účinnosti. Všetky sú uvedené na stránke SlovSEFF III. Úverová zmluva v bankách sa štandardne uzatvára až po podaní žiadosti o financovanie z programu SLOVSEFF III, keďže podmienkou pre poskytnutie úveru je vypracovanie energetického auditu firmou poverenou EBRD.

Štátna podpora

Štátny fond rozvoja bývania poskytuje aj tento rok podporu na niekoľko účelov pri rekonštrukcii bytových domov. Spoločenstvá vlastníkov bytov, správcovia bytových domov, obce, mestské časti a kraje môžu žiadať nielen o financovanie zateplenia budov, ale aj o výmenu výťahov, rozvodov a iné druhy modernizácie.  V  rokoch 2015 a 2016 uspokojili všetkých žiadateľov spĺňajúcich podmienky na pridelenie úveru.  Pri obnove bytového domu sa úroková sadzba pohybuje od 0% do 2% podľa podúčelu a doba splatnosti je najviac 20 rokov. Ak žiadateľ realizuje 3 a viac účelov obnovy, od najnižšej úrokovej sadzby sa odpočíta 0,5 percentuálneho bodu, čím sa môže docieliť 0 % úrok.

Výhodné úvery

Úvery na obnovu bytových domov poskytuje tiež Prvá stavebná sporiteľňa aj bez počiatočného vkladu alebo predchádzajúceho sporenia. Aktuálna úroková sadzba je od 1,49 % ročne s ročnou fixáciou. Najčastejšie sa financuje obnova štandardných bytových domov s 36 až 48 bytových jednotkami. V prípade komplexnej obnovy ide o úvery vo výške 300 až 500 tisíc eur.

Podmienky, ktoré treba splniť

Pri financovaní obnovy bytového domu si inštitúcie vyžadujú rôzne podmienky, ktoré si treba vopred preštudovať. Predovšetkým musí ísť o bytový dom, ktorý má aspoň 4 bytové jednotky. Projekt si vyžaduje niekoľko stretnutí  vlastníkov bytov a dostatok informácií o výhodách a možnostiach. Na domové schôdze je dobré prizvať odborníkov, ktorí majú s procesom skúsenosti , projektanta či stavebného dozora. Poradenstvo poskytujú aj výrobcovia tepelných izolácií. „Obnovu je efektívne vykonať komplexne a naraz, čiastkové riešenia nie sú výhodné technicky ani finančne.  Pri členení na etapy vlastníci minú viac peňazí, ako pri jednorazovom projekte – preplatia viacnásobné využívanie lešenia a techniky, úroky úverov sa im tiež navýšia,“ radí aplikačný manažér Karol Tužinský z Knauf Insulation. Vlastníci by mali byť poznať reálny stav stavebných konštrukcií , vedieť o možnostiach opráv a koľko ich odstránenie nedostatkov bude stáť. Okrem zateplenia by mali rátať s vyregulovaním vykurovacej sústavy a výmenou rozvodov. Projekt by mala vypracovať skupina odborne spôsobilých osôb s oprávnením pre projektovanie : stavbár, stavebný fyzik, statik, architekt, technik požiarnej ochrany a projektant vnútorných zariadení budov. Súčasťou projektu je aj orientačný rozpočet. Poradcovia pomôžu vlastníkom bytov určiť výšku investície, následne je potrebné odsúhlasiť aj výšku úveru. Podľa zákona musí žiadosť o úver odsúhlasiť minimálne dvojtretinová väčšina vlastníkov bytov v dome.

Po schválení úveru zo strany príslušnej finančnej inštitúcie a pridelení stavebného povolenia môže začať realizácia projektu. Je dôležité, aby bol termín začatia prác presne uvedený v Zmluve o diele. Neoceniteľné je mať  na stavbe technický dozor, ktorý má s takýmito prácami skúsenosti, kontroluje a zodpovedá za dodržiavanie technologických predpisov a postupu prác.

Podrobnejšie informácie o financovaní sa dozviete tu 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Prihláste sa a vložte PR článok

Najčítanejšie tlačové správy


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Eilat: Slnko, teplo a zábava

Izraelské letovisko pri Červenom mori láka Slovákov za teplom počas celého roka.

Tlačové správy

Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%

2M Interier začínala ako malá rodinná firma s výrobou kancelárskeho nábytku.

Tlačové správy

Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave

Exkurzia sa konala v rámci predmetu Progresívne stavebné materiály a konštrukcie.

Tlačové správy

Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur

Najväčší predajca ojazdených automobilov pripravil od piatku do nedele tohtoročné najvýraznejšie zníženie cien áut