SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Chcete bábätko a nejde to? Nie ste na to sami

Pri hľadaní príčiny neplodnosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že ide o problém páru, nie o čisto mužský či ženský faktor.

Pri hľadaní príčiny neplodnosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že ide o problém páru, nie o čisto mužský či ženský faktor.

 

KOŠICE. Od roku 1989 počet pôrodov na Slovensku postupne klesá. Popritom stúpa počet párov, ktoré si počatie potomka odkladajú na neskorší vek.

Na východnom Slovensku rodia najčastejšie ženy vo veku od 25 do 29

 rokov. Siaha na nich veková kategória 30- až 34–ročných. Ukazujú to posledné údaje Národného centra zdravotníckych informácií.    

 gyncarekonzultacna-miestnost-r279_res.jpg

U žien bývajú príčiny rôzne, najčastejšie pracovné povinnosti a túžba po kariérnom úspechu.  Bariérou však môžu byť aj problémy so spontánnym otehotnením. Niekedy sa páry snažia zo všetkých síl, avšak ich úsilie nie je odmenené úspechom v podobe vytúženého bábätka.

 

Je známe, že ľudia sa vyznačujú jednou z najslabších schopností reprodukcie zo všetkých druhov živočíchov na Zemi. Šanca, že mladý a plodný pár počne dieťa pri nechránenom pohlavnom styku počas jedného mesiaca, je iba 17 percent a po 35. roku sa ďalej znižuje.

 

Trend rastie

 

Za posledné roky narástol počet párov, ktorým sa nedarí spontánne otehotnieť a potrebujú odbornú pomoc.   V ich ceste za rodičovstvom ich usmerňujú a pomáhajú odborníci v Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

 gyncareizba-pre-pacientky1-r511_res.jpg

„Nárast výskytu neplodnosti je spôsobený aj súčasným životným štýlom a všetkým, čo s tým súvisí. Čo je napríklad aj odsúvanie tehotnosti do vyšších vekových kategórií. Tento trend je v posledných rokoch čím ďalej tým častejší. Čoraz viac sa stretávame s pármi, ktoré chcú mať dieťa po 35. roku.  Je to vek, kedy je reprodukčná schopnosť ženy už, bohužiaľ, nízka a tieto páry by mali vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr,“ popisuje svoje praktické skúsenosti gynekologička Gyncare doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD.

 

Zmeny, ktoré limitujú plodnosť

 

Problémy s reprodukciou môžu byť takpovediac na „oboch stranách“, teda rovnako u žien ako aj u mužov. Okrem typických príčin, ktoré sa týkajú reprodukčných orgánov či spermií, môžu mať neplodnosť na svedomí aj hormonálne poruchy, poruchy genetickej výbavy, či imunologické faktory.

 gyncareinterier-r375_res.jpg

„Faktory prostredia vedú k zhoršovaniu parametrov spermiogramu, rovnako stúpa výskyt zníženej rezervy vaječníkov a predčasnej menopauzy. Ubúda nám síce žien s pozápalovo zmenenými nepriechodnými vajcovodmi, na druhej strane však máme veľa pacientok s endometriózou, u ktorých môže byť funkcia vajíčkovodov rovnako narušená,“ uvádza odborníčka.

 

Dlhoročný gynekológ, ktorý stál pri vzniku reprodukčnej medicíny a asistovanej reprodukcie na Slovensku,  MUDr. Miroslav Herman, PhD., zároveň pripomína, že z minulosti ostali tie isté chorobné príčiny neplodnosti, ale zároveň pribudli aj negatívne vplyvy civilizácie. „Mnohé nami vyvolané zmeny sú negatívne až limitujúce pre plodnosť. Pripomínam doposiaľ neuvádzaný nový jav s vplyvom na plodnosť tzv. dočasná  odlúčenosť partnerov hlavne pre cestovanie za prácou.“

 

Manželské páry často problémy s neplodnosťou spočiatku bagatelizujú, neskôr pre nich z nepochopiteľných príčin býva táto téma tabu. Stav zhoršujú aj ochorenia ktoré sa objavujú iba v určitom veku. Docentka Toporcerová potvrdzuje, že veľká časť pacientok, ktorým sa nedarí otehotnieť, vyhľadá odbornú pomoc dosť neskoro, niekedy až po niekoľkých rokoch snahy o otehotnenie.

 

Niekedy stačí málo

 

Profesionálny tím skúsených odborníkov radí prísť na vyšetrenie, ak sa snažíte bez úspechu otehotnieť viac ako 12 mesiacov. Po 35. roku veku ženy už dokonca po 6 mesiacoch a po 40. roku nie je treba čakať dlhšie ako 2-3 mesiace.

 

„Pacienti si často myslia, že ich návšteva centra asistovanej reprodukcie znamená okamžite mimotelové oplodnenie - in vitro fertilizáciu. Nie je to tak. Vždy sa najprv snažíme prísť na príčinu, prečo sa nedarí otehotnieť. Správna diagnostika je základom aj správneho liečebného postupu. Veľakrát stačí len malý zásah, či už liekmi, alebo nejakým malým operačným zákrokom, a podarí sa im  otehotnieť aj spontánne,“ vysvetľuje docentka Toporcerová.

 

Strach tak podľa odborníčky nie je na mieste.  Pred každým krokom pacienti všetko konzultujú s odborníkmi. Dostanú od nich vždy niekoľko možností, vysvetlia im, čo má akú šancu a čo by pre nich bolo najlepšie.

 

Darovanie vajíčok

 

Jednou z možností, ako liečiť neplodnosť, je aj použitie darovaných vajíčok. Je určená predovšetkým pre staršie vekové kategórie žien, kedy už liečba s vlastnými vajíčkami má len veľmi nízku úspešnosť, tiež pre ženy s predčasným zlyhaním funkcie vaječníkov, ako aj pre páry, u ktorých liečba s vlastnými vajíčkami prináša len opakované neúspechy. To so sebou, samozrejme, prináša veľkú emočnú a citovú záťaž, ponúka však reálnu šancu mať deti aj párom, ktoré by pravdepodobne inak nemali žiadnu šancu.

 

Slovenská legislatíva umožňuje darovanie vajíčok. Je to legálny, dobrovoľný a bezpečný spôsob ako pomôcť neplodnému páru. Zároveň je zaručená anonymita medzi darkyňou a príjemkyňou. A ako sa stať darkyňou? Podmienkou je vek do 34 rokov, dobrý zdravotný stav a chuť  pomôcť niekomu, komu sa nedarí mať vlastné dieťa. Takéto záujemkyne sa môžu kedykoľvek telefonicky prihlásiť do Centra Gyncare alebo priamo na www.gyncare.sk. Pracovisko im po úspešnom darovaní hradí finančnú kompenzáciu za čas a náklady vo výške 1 300 Eur.

 

https://kosice.korzar.sme.sk/c/8186141/prvorodicky-na-vychode-starnu-rodila-aj-49-rocna.html)

 

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7502/gyncare-spravna-adresa-kde-pomahaju-v-zrodeni-noveho-zivota/

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu