SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Nedarí sa vám otehotnieť? Dajte vyšetriť aj svojho partnera!

Počet párov, ktorým sa nedarí otehotnieť z roka na rok narastá.

Počet párov, ktorým sa nedarí otehotnieť z roka na rok narastá. Štatistiky hovoria, že na Slovensku má problém s otehotnením každý šiesty pár, ale len tretina z tých, ktorí vyhľadajú lekársku pomoc, je aj správne diagnostikovaná.

mudr-miroslav-herman-phd-r815_res.jpg

Príčiny neplodnosti bývajú rôzne. Dôležité je uvedomiť si, že neplodnosť je vždy problém páru, nie je to len čisto ženský alebo len mužský problém.

O príčinách ženskej neplodnosti sme už písali v minulosti. Teraz vám prinášame pohľad MUDr. Miroslava Hermana z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare na príčiny a problémy spojené s mužskou neplodnosťou.

Čo môžeme hľadať za neplodnosťou muža?

Muž je príčinou neplodnosti približne v 30 % prípadov. Hlavnou príčinou mužskej neplodnosti je porucha tvorby spermií, na ktorú vplývajú hlavne rôzne zdravotné problémy - varikokéla, rôzne druhy infekcií, porucha ejakulácie, nádor, nezostúpený semenník, rôzne hormonálne príčiny, porušená transportná cesta spermií,  problémy s erekciou, ale aj Crohnova choroba.

Na znížení počtu spermií sa agresívne spolupodieľajú aj rôzne chemické látky obsiahnuté vo vode, v potravinách, ale aj v ovzduší, ako napríklad benzén, toluén, xylén, pesticídy, herbicídy, organické rozpúšťadlá, farby, ťažké kovy (olovo), zvýšená radiácia či teplota okolia.

K vážnym poruchám tvorby spermií prispieva aj dlhé sedenie, používanie notebookov na kolenách  či nosenie smartfónov vo vreckách. Tie zvyšujú teplotu v skróte a tým sa môžu pričiniť o jemnú redukciu tvorby spermií.

Odborníci označujú za zabijakov mužskej plodnosti aj niektoré druhy liekov (najmä anaboliká),  alkohol, marihuanu, cigarety, emocionálny stres, saunu, dlhé bicyklovanie či vek. Rovnako ako ženská tak aj mužská plodnosť s vekom klesá. Spermie sa, samozrejme, tvoria aj vo vyššom veku muža, ale už v inej kvalite. Vo veku 30 – 50 rokov sa znižuje objem spermií až o 30 % a pohyblivosť spermií do 22 %.

Zaujímavým zistením je aj skutočnosť, že k mužskej neplodnosti výrazne prispieva konzumácia živočíšnych tukov. Tie obsahujú vysoký podiel olova, ktorý sa viaže na tuk v tele a z dlhodobého hľadiska negatívne pôsobí na spermiogenézu.

Ak teda plánujete potomka, mal by muž dodržiavať aspoň základné pravidlá zdravého životného štýlu. Do svojho jedálnička by mal zaradiť predovšetkým ovocie a zeleninu, a stravu by mal doplniť o vitamíny , minerály a antioxidanty.

gyncareembryologicke-laboratorium-r394_res.jpg

A na aké vyšetrenia sa páni môžu pripraviť?

Základným ukazovateľom zistenia mužskej neplodnosti je vyšetrenie spermiogramu, ktorý sa robí z ejakulátu. Ide o jednoduchú procedúru, pri ktorej sa spermie sledujú pod mikroskopom. Hodnotia sa parametre, ktoré poukazujú na schopnosť spermií oplodniť vajíčko. Sleduje sa teda koncentrácia, pohyblivosť a charakter spermií.

Vyšetrenie spermiogramu sa odporúča robiť približne po troch až piatich dňoch pohlavnej abstinencie. Parametre spermiogramu sa menia pri každom vyšetrení, údaje preto odborníci hodnotia komplexne a s prihliadnutím aj na ostatné vyšetrenia. Vedeli ste napríklad, že už v šiesty deň pohlavnej abstinencie klesajú niektoré parametre spermiogramu až o polovicu?

Čím sú výsledky spermiogramu horšie, tým je aj nižšia pravdepodobnosť spontánneho otehotnenia. Šancu na otehotnenie však môžeme úplne vylúčiť iba vtedy, ak v ejakuláte nenájdeme žiadne spermie.

Nádej na liečbu mužskej neplodnosti tu ale stále je

Liečba mužskej neplodnosti je komplikovaná a obnoviť mužskú plodnosť nie je vždy jednoduché. Do úvahy prichádzajú možnosti hormonálnej alebo chirurgickej liečby.  V súčasnosti sa mužská neplodnosť rieši aj metódami asistovanej reprodukcie. 

Vyšetrenie spermiogramu ponúka aj Gyncare

Vyšetrenie spermiogramu robí aj Centrum asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach. Na vyšetrenie môžete prísť bez objednania každý pracovný deň v čase od 7:30 do 13:00 hod. Až do konca júna je v ponuke komplexné vyšetrenie  SpermPack za zvýhodnenú cenu s 50 % zľavou. Viac informácií nájdete na stránke www.gyncare.sk.

 

 

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7648/tuzite-byt-matkou-ale-nedari-sa-podme-hladat-dovody/

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7539/chcete-babatko-a-nejde-to-nie-ste-na-to-sami/

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7502/gyncare-spravna-adresa-kde-pomahaju-v-zrodeni-noveho-zivota/

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu