INZERCIA

Dobrodružstvo s vodou

Overovanie geograficko-informačného systému (GIS) koncipované ako hra „Dobrodružstvo s vodou“.

Dňa 31.5.2017 v Klatovej Novej Vsi sa členovia Katedry vodného hospodárstva krajiny SvF STU podieľali na organizácii testovania nového geograficko-informačného systému (GIS), ktorý overoval Slovenský vodohospodárky podnik (SVP). Išlo o netradičnú akciu, ktorú zvolili pracovníci SVP, ako zapojiť žiakov ZŠ Bošany do overovania funkčnosti systému priamo v teréne (v okolí poldra v Klátovej Novej Vsi).   

17dispeferske-pracovisko-r132_res.jpg

Overovanie systému (GIS) bolo koncipované ako hra „Dobrodružstvo s vodou“, v ktorej žiaci, rozdelení do skupín, mali plniť úlohy na ôsmich stanovištiach a  zmapovať zadané objekty v rámci vytvoreného okruhu. Operačný dispečing v teréne koordinoval plnenie úloh na jednotlivých stanovištiach, kde žiaci využívali svoje teoretické vedomosti získané vo výučbe - priamo v hre. Ich úlohou bolo napríklad vybrať vhodné materiály na filtráciu vody, identifikovať mikroorganizmy pod mikroskopom, zložiť plávajúci objekt, vytvoriť dúhu, lávku alebo zoradiť telesá rôznych tvarov, materiálov a veľkostí podľa plavebných schopností. Žiaci využívali tablety, QR kódy, GPS a pod.,  pomocou ktorých mapovali objekty a ich údaje, ako napr. dĺžku koruny hrádze, polohu vodných stupňov a meandrov na toku. 

3praca-s-tabletmi-q-r-kodmi-a-g-p-s-v-terene-r873_res.jpg

Prostredníctvom vedomostno-vzdelávacej hry sa podarilo SVP otestovať nový systém a plánuje sa zamerať aj na školy vo všetkých regiónoch Slovenska. Pre podobne atraktívne podujatia sa už teraz koncipujú nové úlohy aj pre stredoškolákov v spolupráci s vodárskymi katedrami na Stavebnej fakulte STU Bratislava.

20na-zaver-na-pamiatku-spolofna-fotografia-r421_res.jpg

Slovenský Vodohospodársky podnik plánuje využívať nový systém GIS pri organizácii prác v teréne, správe vodných tokov alebo pri stanovovaní následkov povodní.

 

http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/ziaci-pomahaju-vodohospodarom-overi/35012-clanok.html

http://www.24hod.sk/ziaci-pomahaju-vodohospodarom-overit-geograficky-informacny-system-cl515496.html

https://www.svp.sk/sk/netradicne-overovanie-gis-v-klatovej-novej-vsi/

 

Ing. Michaela Danáčová, PhD., Katedra vodného hospodárstva krajiny SvF STU v Bratislave

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Prihláste sa a vložte PR článok

Najčítanejšie tlačové správy


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Moskva alebo Petrohrad?

Nezameniteľná atmosféra a lákavé atrakcie. Ktoré mesto zláka na spoznávanie vás?

Tlačové správy

Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?

Väčšina motoristov si nekupuje úplne nové autá, ale rozhodne sa pre lacnejšie, už jazdené vozidlá

Tlačové správy

Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni

Krátko po otvorení formátu KOCKA mini v Prešove otvára slovenská investičná skupina M-MARKET obchodné centrum aj v Starej Ľubovni.

Tlačové správy

Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu

HB Reavis, medzinárodný developer slovenského pôvodu, predstavuje svoj najnovší viacúčelový komplex Stanica Nivy na veľtrhu MAPIC.