SME

Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení

Pokiaľ sa už viac ako rok snažíte o bábätko a nedarí sa vám otehotnieť, mali by ste sa v prvom rade dať vyšetriť.

Pokiaľ sa už viac ako rok snažíte o bábätko a nedarí sa vám otehotnieť prirodzenou cestou, mali by ste sa v prvom rade dať vy aj váš partner vyšetriť. Vyšetrenia zistia, či náhodou nemáte zdravotné problémy, ktoré bránia otehotneniu. V prípade, že vám lekár po absolvovaní všetkých potrebných vyšetrení potvrdí, že prirodzeným spôsobom s najväčšou pravdepodobnosťou neotehotniete, je len na vás, či sa následne rozhodnete pre niektorý zo spôsobov umelého oplodnenie.

Centrum asistovanej reprodukcie Gyncare na východe Slovenska drží krok s celosvetovým trendom a svojim pacientkam poskytuje všetky najmodernejšie spôsoby liečby neplodnosti. Pri metódach asistovanej reprodukcie spolupracuje vysokokvalifikovaný personál, ktorý využíva najvyspelejšie technické vybavenie laboratórií aj zákrokovej sály.

Inseminácia, klasické umelé oplodnenie alebo niektorá z mikromanipulačných metód?

Najjednoduchšou metódou, ako pomôcť k úspešnému počatiu, je intrauterinná inseminácia (známa aj ako vnútromaternicová inseminácia). K samotnému oplodneniu vajíčka dochádza prirodzene v tele ženy, teda podobne ako pri pohlavnom styku. Táto metóda spočíva v tom, že sa počas ovulácie podávajú partnerke spermie priamo do maternice, a tak sa dostanú do bezprostrednej blízkosti vajíčka, čím sa šanca na otehotnenie zvyšuje. Tento spôsob sa odporúča v prípadoch ľahších porúch spermiogramu u mužov alebo pri minimálnej či miernej endiometrióze s priechodnými vajcovodmi u žien.

Pri závažnejších dôvodoch neplodnosti sa volí niektorá z metód mimotelového oplodnenia. Embryá vtedy vznikajú mimo tela ženy, v embryologickom laboratóriu. Vtedy sa uvažuje o klasickom umelom oplodnení alebo niektorej zo širokej škály špecializovaných mikromanipulačných techník.

Klasické umelé oplodnenie, čiže oplodnenie v skúmavke sa volí v prípadoch, kedy sú parametre spermiogramu v norme a je potrebné vyriešiť problém nepriechodných vajíčkovodov.

Mikromanipulačné techniky sú zase vhodné pri závažnejších poruchách spermiogramu. V týchto prípadoch majú aj muži s veľmi nízkym počtom živých spermií možnosť stať sa otcom. „Názvy jednotlivých techník bývajú zložité viacslovné pomenovania, preto ich pre zjednodušenie označujeme rôznymi skratkami. To sú všetky tie naše ICSI, PICSI a IMSI. Veľkou výhodou všetkých mikromanipulačných techník je vyššia istota oplodnenia v porovnaní s klasickým umelým oplodnením,“ vysvetľuje embryologička RNDr. Ivana Uhrinová z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare.

Ak je problémom nízky počet spermií alebo ich slabá pohyblivosť, tak sa spermia podáva priamo do vajíčka metódou intracytoplazmatickej injekcie spermie (ICSI). Intracytoplazmatická injekcia morfologicky selektovanej spermie (IMSI) pomáha v prípade, kedy tvar spermií nie je úplne ideálny. Vtedy sa na oplodnenie vajíčka vyberá najoptimálnejšia spermia. Benefity mikromanipulačného oplodnenia a zároveň prirodzenosť klasického oplodnenia v sebe spája metóda PICSI. Pri tejto metóde sa vyberá taká spermia, ktorá by sa aj pri spontánnom počatí snažila oplodniť vajíčko.

Čo sa deje po umelom oplodnení?

Pri mimotelovom oplodnení dochádza k odberu vajíčka z tela ženy, a to je do niekoľkých hodín oplodnené spermiami. Nasleduje niekoľkodňová kultivácia v inkubátore, kde sa oplodnené vajíčka vyvíjajú.

Inkubátory zabezpečujú embryám optimálne prostredie. Súkromie a stabilné podmienky počas inkubácie ponúka komorový inkubátor. Inkubátor so zabudovanou kamerou, dáva navyše možnosť celý vývoj embrya zdokumentovať. „Takýto záznam vývoja embrya pomáha embryológovi vybrať tie najvhodnejšie a najschopnejšie embryá pre vloženie do maternice. Zároveň môže pomôcť odhaliť aj tie najdrobnejšie odchýlky vo včasnom vývoji embryí v prvom týždni,“ objasňuje RNDr. Ivana Uhrinová. Maximálna doba, ktorú si môžeme embryá mimo tela dovoliť kultivovať je 5 dní, potom už prichádza štádium, kedy sa embryo zanára do sliznice maternice.

Zmrazovanie embryí – pre koho je vhodné?

Gyncare je vybavený aj kryobankou, kde dochádza k zmrazovaniu a uchovávaniu embryí, ktoré vznikli po umelom oplodnení. Okrem embryí sa takto uskladňujú aj samotné pohlavné bunky - vajíčka a spermie.

Kryokonzervácia je vhodná hlavne pre ľudí, ktorí majú pred plánovanou onkologickou liečbou. Ich pohlavné bunky tak liečbou nebudú poškodené a plány na vlastného potomka nemusia byť nijako ohrozené. Rovnako je vhodná aj pre tých, ktorí rodičovstvo odkladajú do vyššieho veku. Svoje zdravé pohlavné bunky si tak môžu bezpečne uschovať na neskôr.

K liečbe neplodnosti patrí aj darcovský program

Neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby neplodnosti je darcovský program. Nezriedka sa stretávame s prípadmi, kedy vlastné pohlavné bunky buď nie sú, alebo ich kvalita je veľmi nízka. Vtedy je efektívne využiť liečbu darovanými pohlavnými bunkami, či už vajíčkami alebo spermiami.

Až u polovice príjemkýň darovaných oocytov je dôvodom predčasné zlyhanie funkcie vaječníkov pred dosiahnutím 40. roku života.

Dôvodom liečby darovanými spermiami býva neprítomnosť spermií v ejakuláte, azoospermia alebo ak je partner nositeľom genetického ochorenia. Darované spermie však nie je možné použiť na oplodnenie ženy, ktorá partnera nemá.

Viac informácii o metódach asistovanej reprodukcie nájdete na www.gyncare.sk.

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7822/tuzite-po-babatku-ale-stale-sa-vam-nedari/#axzz4mbnjLjE7

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7756/nedari-sa-vam-otehotniet-dajte-vysetrit-aj-svojho-partnera/

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7648/tuzite-byt-matkou-ale-nedari-sa-podme-hladat-dovody/

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7539/chcete-babatko-a-nejde-to-nie-ste-na-to-sami/

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/7502/gyncare-spravna-adresa-kde-pomahaju-v-zrodeni-noveho-zivota/

http://tlacovespravy.sme.sk/ts/20615311/problemy-s-pocatim-co-vas-caka-na-ceste-za-dvomi-ciarkami.html

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Slováci sa môžu tešiť! Prichádza revolučná lotéria
  2. Tento rok Slováci vyhrajú!
  3. Taste of Ireland in Bratislava
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku
  5. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  6. Na zdraví záleží
  7. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 274
  2. Každý piaty zomrie 9 390
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 768
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 5 386
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 822
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 734
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 511
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 2 616
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

TIPOS prichádza s novou číselnou lotériou EXTRA VÝPLATA, hlavnému výhercovi zabezpečí príjem až na 10 rokov.


Teraz

Zlatý Bažant spúšťa národnú súťaž o lístky na Majstrovstvá sveta v hokeji, hlavnou cenou bude auto Škoda Karoq Sportline.


1 h

Local show Irish Elements is set to perform at the historical DPOH Theatre in Bratislava on the 24th May 2024.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu