SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár

Bývanie pod Kolibou je názov iniciatívy, ktorá spája viacerých developerov stavajúcich susediace projekty.

Bývanie pod Kolibou je názov iniciatívy, ktorá spája viacerých developerov stavajúcich susediace projekty. Ich vzájomná spolupráca, ako aj súčinnosť s mestskou časťou Nové Mesto je pozitívnym príkladom ústretového prístupu k obyvateľom, a to s ohľadom na špecifickosť a nároky lokality.

Keď sa povie Koliba, mnohí z nás si ihneď predstavia krásne lesy, príjemné turistické chodníčky, lanovku, „makačku“ hore kopcom na bicykli, bufety či legendárny kopec, na ktorom sa nejeden malý Bratislavčan učil lyžovať. Jednoznačnou ikonou je televízna veža Kamzík, bez ktorej si nevieme panorámu hlavného mesta predstaviť. Takmer zo všetkých prístupových ciest je to prvá viditeľná stavba Bratislavy. Nech sa vraciate odkiaľkoľvek, keď zbadáte Kamzík, môžete si povedať: „Som doma.“ Ak k vyššie spomenutému pridáme ešte blízkosť centra mesta, máme vysvetlenie, prečo je Koliba jednou z najlukratívnejších oblastí v Bratislave. Prirodzene sa tak stala miestom záujmu viacerých developerov.

Výstavba na Kolibe neušla pozornosti takmer žiadnemu Bratislavčanovi, či už miestnym, ktorí tu bývajú, alebo ostatným, ktorí sem chodia za oddychom. Rozrastajúce sa developerské projekty si vyžiadali svoju daň v podobe stavenísk či poddimenzovaných ciest, ktoré sa ešte viac zaťažia, keď sa do novovybudovaných domov a bytov nasťahujú ľudia.

Situáciu si dobre uvedomujú už aj developeri, ktorí v tejto lokalite stavajú. Vedia, že negatívne faktory ovplyvnia aj ich biznis, preto začínajú konať. Pozitívnym príkladom môže byť iniciatíva „Bývanie pod Kolibou“, v rámci ktorej sa spojilo niekoľko investorov pôsobiacich v lokalite nad Tupého ulicou. Spoločne sa zaviazali k viacerým prospešným krokom nielen pre budúcich obyvateľov svojich projektov, ale nepriamo aj pre ostatných Kolibčanov.

Asi najvypuklejším problémom Koliby je doprava. V rámci iniciatívy „Bývanie pod Kolibou“ sa developeri spojili s mestskou časťou Bratislava-Nové Mesto, aby vytvorili novú cestnú komunikáciu Tupého – Sliačska. Novovybudovaná cesta bude napojená na Sliačsku ulicu, z ktorej bude prístup do mesta rýchlejší. Spolu s ňou sa ráta aj s výstavbou peších chodníkov a cyklistického koridoru. Dostupnosť lokality pod Kolibou sa zvýši aj vďaka dotiahnutiu linky mestskej hromadnej dopravy a vybudovaním novej zástavky MHD. Za skvalitnenie cesty a zlepšenie dopravy v oblasti sa postavil aj starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý.

Otázky Bratislavčanov často smerujú aj k postupnému meneniu rázu Koliby. Leží na úpätí Malých Karpát, je súčasťou bratislavského lesného parku a výstavba jej nesvedčí. Aj v tejto oblasti však dochádza k určitému porozumeniu a kompromisu. Rozvoj mesta, s ktorým ide výstavba ruka v ruke, asi nezastavíme, ale vieme zmeniť prístup k developingu. V rámci iniciatívy Bývanie pod Kolibou je snaha pripraviť všetko tak, aby budovy jednotlivých projektov prirodzene zapadali do svojho okolia, čo najmenej menili ráz lokality. „Je na čase, aby sme prestali bojovať proti prírode, ale, práve naopak, snažili sa ju čo najviac začleniť do svojho obytného priestoru, boli k nej bližšie. Krása Koliby je práve v jej prírodnom bohatstve a našou povinnosťou je ho zachovať a chrániť. My sa musíme prispôsobiť Kolibe a nie Koliba nám,“ vysvetľuje jeden z developerov.

Zaujímavým krokom bol aj test hlučnosti, ktorý si iniciatíva nechala urobiť. „Vo svojej komunikácii opisujeme lokalitu pod Kolibou ako tiché prostredie, ideálne pre tých, ktorí chcú uniknúť pred hlučným a stresujúcim mestským prostredím. Aby to neboli len prázdne slová, realizovali sme podrobné merania a dopracovali sa ku skutočným hodnotám intenzity hluku. Štúdia priniesla nadmieru priaznivé výsledky,“ objasňujú developeri. Opis celkového priebehu meraní vrátane záznamov jednotlivých výsledkov, ale aj informácie o novej cestnej komunikácii sú k dispozícii na stránke www.byvaniepodkolibou.sk.

Iniciatíva Bývanie pod Kolibou je krásnou ukážkou toho, ako vzájomná spolupráca developerov s mestskou časťou dokáže zladiť záujmy jednotlivých strán a posunúť veci správnym smerom. Pre budúcich obyvateľov novostavby vytvoriť moderné bývanie a pre tých súčasných skvalitniť životný priestor, napríklad prostredníctvom zlepšenia cestnej infraštruktúry alebo dobudovania občianskej vybavenosti.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu