SME

Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?

Patríte k tým, ktorých znervózňuje hrozba konfliktu medzi USA a Severnou Kóreou?

Patríte k tým, ktorých znervózňuje hrozba konfliktu medzi USA a Severnou Kóreou? Dokážu geopolitické riziká zamiešať karty na trhu? Mali by sa preto investori obávať o svoje portfóliá ?

Svet nie je bezpečný prístav

V období po druhej svetovej vojne sme identifikovali 10 krízových období, od kórejskej vojny po rôzne konflikty na Blízkom východe a prelomových okamihov studenej vojny až po inváziu do Iraku v roku 2003. Keďže situácia okolo Severnej Kórei plní v súčasnosti stránky novín, poďme sa pozrieť na to, čo sa stalo v rokoch 1950-1953, keď päť rokov po skončení druhej svetovej vojny vypukla na Kórejskom polostrove medzi Severnou a Južnou Kóreou vojna. Do konfliktu sa neskôr zapojili USA a Čína. Mala veľký vplyv nielen na americkú, ale aj svetovú ekonomiku. Wall Street najskôr reagovala na vypuknutie vojny a premenlivé úspechy viacerých veľkých ofenzív. Ako sa konflikt naťahoval, spojenie medzi akciovým trhom a vojnou postupne odznievalo. Trh si na situáciu zvykol a dotýkali sa ho naozaj len veľmi vážne udalosti. Možno si ešte spomínate na vojnu v Perzskom zálive v roku 1990. Iracká invázia do Kuvajtu viedla k prudkého poklesu na trhoch (-16,9 %) trvajúcemu dva mesiace. Potom nasledovalo veľmi postupné zotavenie a 6. februára 1991 bola opäť dosiahnutá cenová hladina z augusta 1990. Prijatie rezolúcie OSN a začiatok operácie Púštna búrka vyvolali na trhu prudkú pozitívnu reakciu. Keď vypukla tretia vojna v zálive (vojna v Iraku v roku 2003), akciové trhy boli v hlbokom prepade. Tomu však predchádzali viaceré udalosti. V marci 2000 praskla technologická bublina. Príležitostne prišlo k nesmelému obnoveniu dôvery, ale tá bola následne udusená v zárodku: 11/9 útok na dvojičky, Enron a účtovné škandály (začiatok roku 2002), podkapitalizácia poisťovní (zima 2002 – 03). Dno akciového trhu sa zhodovalo s inváziou do Iraku. Náhoda?

Akciové trhy reagujú iba zriedka

Aké závery z krátkeho (hoci nie reprezentatívneho) prehľadu vyplývajú? Geopolitické riziko na trhoch nikdy úplne neabsentuje. Svet totiž nie je bezpečný prístav. Väčšinou platí, že geopolitické konflikty majú na finančné trhy oveľa menší vplyv, než sa predpokladá. Ak sa konflikt dlho vlečie, trhy si na tento stav zvyknú. Dobrým príkladom je spomínaná vojna v Kórei. Na začiatku síce vyvolala na trhu silnú negatívnu reakciu, ale postupom času sa do trhových cien započítala konštantná „vojnová prémia“. Trhy reagujú silne iba vtedy, ak konflikty ohrozujú ekonomické prostredie v západnom svete (najmä v USA). Platilo to napríklad na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď vojna na Blízkom východe viedla k ropnému embargu a vážnej recesii.

It´s the economy, stupid

Najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje vývoj na akciových trhoch zostáva makroekonomické prostredie spolu s podnikovými výsledkami či menovou politikou centrálnych bánk. V našich prognózach sa sústredíme hlavne na ekonomický výhľad a ten je v súčasnosti pozitívny. Preto aj akciám stále veríme. Hoci určite budeme svedkami rôznych politických eskapád, netreba podliehať panike a treba sa držať svojej investičnej stratégie. Dobre diverzifikované portfólio dokáže zvládnuť aj väčšie výkyvy a aj vojenské konflikty.

It´s the economy, stupid. Fráza, ktorá zľudovela. Použil ju v roku 1992 James Carville, stratég prezidentskej kampane Billa Clintona, keď vysvetľoval volebnému tímu, čo vyhrá voľby: It´s the economy, stupid („Je to ekonomika, hlupáci“).

Pre viac informácií o investičných príležitostiach navštívte náš Investičný blog ČSOB.

Témy, ktoré by vás mohli taktiež zaujímať:

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 138
  2. Každý piaty zomrie 8 796
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 750
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 791
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu