SME

Rastie nám pokrivená generácia?

Zhrbené hlavy nad mobilmi či tabletmi niekoľko hodín denne. Čo hovorí odborník

Naše deti sú z roka na rok krivšie. Potvrdzuje to štatistika najväčšej slovenskej zdravotnej poisťovne. Minulý rok sa na najčastejšie deformity chrbtice na Slovensku podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) liečilo takmer 25 000 detí. Tie trpia na skoliózu a zväčšenú kyfózu, čo sú ochorenia spôsobujúce neprirodzené zakrivenia chrbtice. Prečo vznikajú? Môžu si za ne naše deti samy? Alebo my, ich rodičia? Dá sa im nejako predchádzať?

Slovensko je relatívne „pokrivené“

Veľkú väčšinu deformít chrbtice, až 80 %, predstavuje tzv. idiopatická skolióza. Je to typ skoliózy, ktorá vznikla bez zjavnej príčiny, na rozdiel od zložitejších druhov, ktoré sú rozpoznateľné už v maternici a vznikajú počas embryonálneho vývoja dieťaťa.

Skolióza môže byť dedičná, často preskočí jednu generáciu a keď má „krivý chrbát“ babka, môže mať aj vnuk. „Deformity chrbtice idú často ruka v ruke s deformitami hrudníka, prípadne ochorením obličiek, či srdca. Riešiť ich operačne je najlepšie v detstve, hoci stretávam sa aj s dospelými, ktorí si svoju deformitu nesú z detských čias a chceli by sa dať operovať. Je to však omnoho ťažšie, nakoľko dospelý človek je tuhší, deformita je fixovaná a často sú na platničkách rozbehnuté degeneratívne procesy. Rovnako je dlhšia aj rekonvalescencia. Kým dieťa je relatívne fit po dvoch mesiacoch od operácie, u dospelého to môže trvať aj pol roka,“ vysvetľuje MUDr. Boris Liščák, ortopéd a zástupca prednostu Ortopedickej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. V porovnaní s minulosťou ešte podotýka, že dnešná generácia dozrievajúcich mladých ľudí je „krivšia“ ako tá predchádzajúca.

Stopercentná symetria neexistuje

Dôležité je rozlíšiť, či dieťa naozaj trpí na skoliózu, prípadne zväčšenú kyfózu, alebo má jednoducho len nesprávne držanie tela. „Toto je úlohou ortopéda, ale rozlíšiť to dokáže aj pediater. To, že niečo nie je v poriadku, si vo väčšine prípadov všimne aj rodič. Nie každý to však rieši,“ hovorí ortopéd. K nemu do ambulancie sa väčšinou dostane dieťa už v stave, ktoré si vyžaduje minimálne korzetovú liečbu, ak nie operačnú. Vtedy je už vykrivenie chrbtice väčšie ako 20 stupňov.

„Odporúčam všímať si, či dieťa nemá asymetrické lopatky, plecia, panvu a hrudník. Najlepšie je to vidieť v predklone. Nikto si na chrbát nevidí, preto je fajn mať dobrý vzťah s dieťaťom, aby sa trebárs v puberte nehanbilo pred rodičom vyzliecť a nechať si skontrolovať chrbát,“ radí MUDr. Liščák.

Nikto nie je úplne symetrický, ale ak na svojom dieťati spozorujeme hrb, už je to dôvod k liečbe. Pri vykrivení od 0 do 10 stupňov sa dá hovoriť o spinálnej asymetrii. Tú však môžu mať aj športovci, napríklad hokejisti či floorbalisti, ktorí hrajú na jednu stranu. Nesprávne držanie tela sa však dá korigovať aj doma, cvičením a uvedomením si toho, že sa máme vystrieť. Ideálne je venovať sa rôznorodému športu, ktorý vplýva blahodarne na chrbticu, napríklad plávanie, joga, nekontaktné bojové umenie alebo dnes veľmi populárna tabata.

Lenivosť i extrémne zaťaženie

Dnešná mládež je iná ako boli deti pred desiatkami rokov. Dobehli nás mobily, tablety, počítače. A pýtajú si vysokú daň na úkor nášho zdravia. Dnes sa deti nehrbia nad knihami, ale nad blikajúcimi obrazovkami. „Zvesené hlavy nad mobilmi majú za následok poruchy držania hlavy a krku, nárast obezity a bolesti chrbtice. Stretávame sa v ambulanciách dokonca so stavmi, kedy v dôsledku predklonu krčnej chrbtice dochádza k profesionálnym ochoreniam porovnateľným s podobnými diagnózami u dospelých pacientov,“ konštatuje lekár.

Načítavam video...

Dnes sú deti buď lenivejšie a nešportujú dostatočne, alebo je tu druhý extrém a niektoré sú pravidelným tréningom na profesionálnej úrovni doslova preťažené. Z oboch týchto extrémov vyplývajú následky, ktoré sa môžu neskôr prejaviť aj v podobe deformity chrbtice. Každé zdravé dieťa má tendenciu k pohybu, ktorému by nikto nemal brániť, na druhej strane je dôležité deti v pohybe správne usmerniť. Ak už dieťa má tendencie k nesprávnemu držaniu tela, pomôckou môžu byť tzv. napomínacie bandáže. Tie sú však pasívnymi pomôckami, lepšie je pomáhať chrbtici aktívne, cvičením a športom. Tiež treba dbať na rovnomerné zaťažovanie chrbtice pri nosení školskej tašky. Ak dieťa nemá anatomicky formovaný batoh, ale tašku „cez plece“, túto je dobré nosiť striedavo raz na jednom, inokedy na druhom pleci. Správne dávkované striedavé asymetrické zaťaženie chrbtice formuje posturálne a brušné svaly, ktoré sú dôležité pre správne držanie tela.

„Najkrivší“ sú pubertiaci

Dieťa má od narodenia až po dovŕšenie dospelosti nárok na 17 preventívnych prehliadok. Z nich 9 sa uskutoční do prvého roku života dieťaťa a zvyšných 8 je rozdelených až do osemnásteho roku života dieťaťa. Podľa ortopéda by sa však rozptyl prehliadok mal „zhustiť“ v kritických obdobiach vývoja, kedy je u detí najvyšší výskyt deformít chrbtice. „Ide hlavne o obdobia rastových špurtov, teda tzv. skokové obdobia. Deti rastú najprudšie v treťom, šiestom a desiatom roku života, najviac to vidieť práve v tom desiatom roku, kedy nastupuje puberta. Je to obdobie života dieťaťa, kedy sa doslova mení všetko to, čo bolo v jeho živote doposiaľ inak. Bohužiaľ, aj v dnešnej dobe sa mi do rúk dostávajú extrémne ťažké prípady, ktorých stav bol bagatelizovaný či už rodičmi, alebo aj pediatrami, ba dokonca regionálnymi ortopédmi. Prišla ku mne pacientka so 70 - 80 stupňovým zakrivením, ktorá už dávno mala byť riešená operačne,“ objasňuje MUDr. Liščák. Aj podľa štatistiky VšZP je najviac detí s deformitami chrbtice vo veku 10 – 15 rokov, je ich cez 10 000.

„Na liečbu dvoch najčastejších deformít chrbtice u detí vo veku 3 až 18 rokov vynaložila Všeobecná zdravotná poisťovňa v minulom roku takmer 3,3 milióna Eur. Dlhodobo sme lídrom v inovatívnych metódach, v detskej ortopédií sme ako prvá poisťovňa zazmluvnili a preplácali liečbu ťažkých skolióz špeciálnymi magnetickými tyčami, ktoré rastú spolu s dieťaťom a tým pádom dieťa nemusí chodiť na opakované operácie, je uchránené od bolesti a možných nežiaducich účinkov. Podporujeme aj novinky v rámci preventívnych prehliadok. Ak odborníci odporúčajú skrátenie intervalu preventívnych prehliadok u pediatra v kritických obdobiach vývinu dieťaťa, sme otvorení diskusii,“ hovorí Viktória Vasilenková, hovorkyňa VšZP.

Operácia je až tá posledná možnosť

Prevažná väčšina deformít chrbtice sa lieči konzervatívnym spôsobom, čiže nechirurgicky. Dieťa je najprv sledované v istých intervaloch u svojho ortopéda, ktorý vidí dynamiku ochorenia a musí predvídať, kedy môže nastať zhoršenie stavu. „Toto sa presne objavuje v tých rizikových obdobiach, keď deti prudko rastú. Často sa stane, že v kritickom roku chrbtica, ktorá dovtedy mala stupeň deformity povedzme 20 stupňov, poskočí až o 5 - 10 stupňov, čo je už pomerne dosť,“ vysvetľuje lekár. Veľmi často sa pri liečbe používajú korzety, najviac 23-hodinové. Deti rastú hlavne v noci, preto je dôležité ich nosenie počas spánku. Korzety majú zmysel do puberty, nástup menštruácie u dievčat, respektíve pohlavné dozretie u chlapcov je významným medzníkom, kedy sa buď skolióza zastabilizuje, alebo sa naopak zhorší. Vtedy býva nevyhnutná operácia.

„Operácie chrbtice by som odľahčene prirovnal k stavebnici Merkúr. Trvajú niekoľko hodín a pomocou skrutiek a korekčných tyčí sa snažíme chrbticu dostať do správne polohy. Každá deformita má svoju operačnú stratégiu, niektoré fixujeme až do panvy, pri niektorých ostávajú komponenty v tele iba dočasne a pri idiopatickej skolióze ostáva montáž v tele doživotne,“ objasňuje MUDr. Liščák. Cieľom operácií je, okrem správneho vyrovnania chrbtice, udržať pohyblivosť detí na maxime. Správnou rehabilitáciou, cvičením a kúpeľnou liečbou sú deti po roku schopné predklonu tak, že sa dotknú zeme. Môžu dokonca športovať, tancovať, nie sú obmedzované s výnimkou extrémnych športov, alebo doskokov. Skákanie na trampolíne sa tiež neodporúča.

Komplexy a zakríknutosť

Úplne všetky deformity sa zachytiť nedajú, pri 80 % už hovoríme o úspechu. V porovnaní so zahraničím naše deti nie sú o nič „krivšie“ či „rovnejšie“. Sú však krajiny, kde je skríningový systém sofistikovanejší a robia sa v rámci neho aj rôzne doplňujúce výskumy. Napríklad tie zo škandinávskych krajín potvrdzujú, že viditeľná deformita trupu vedie k zníženiu sebadôvery, prípadne výskytu psychických porúch hlavne u dievčat. Súhlasí s nimi aj MUDr. Liščák: „U dievčat je výskyt idiopatickej skoliózy vyšší ako u chlapcov. Sám mám pacientky, ktoré boli kvôli skolióze zakríknuté, hanbili sa za svoje telo. Po operácií doslova rozkvitnú. Jednak vyrastú, podaktoré deti dokonca až o 10 centimetrov, v druhom rade získajú sebavedomie a konečne sa usmievajú. Krásnym príkladom je moja pacientka Ivanka, ktorá bola hanblivým dievčaťom skrývajúcim sa za svoje vlasy. Po operácií sa jej nielenže skvalitnil život a nemá bolesti, ale stala sa z nej šikovná veselá modelka,“ spomína ortopéd.

Zo štatistiky Všeobecnej zdravotnej poisťovne

  • V roku 2016 sa na najčastejšie ochorenia chrbtice liečilo 23 148 detí vo veku 3 -18 rokov
  • Za posledné tri roky bol zaznamenaný nárast počtu detí s najčastejšími deformitami chrbtice
  • Najviac na deformity chrbtice trpia 10 – 15 ročné deti, je ich 10 495
  • Najviac liečených detí na zväčšenú kyfózu je v Banskobystrickom kraji (1 064) a na skoliózu v Prešovskom kraji (3 764)
  • Celkové náklady na liečbu najčastejších deformít chrbtice, ktoré VšZP uhradila v roku 2016, predstavujú sumu 3 291 648 €, z toho skolióza stála 2 858 269 €

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 5 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 5 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu