SME

Keď mladí prestávajú odchádzať za prácou do zahraničia

V EU a v zámorí v súčasnosti žije cca 230000 Slovákov tzv. pracovných emigrantov.

Siemens na Slovensku v súčastnosti zamestnáva viac ako 1500 odborníkov a do ich vzdelávania investuje ročne až 700 tisíc eur. Zároveň poskytol 12 510 osobohodin školení svojím obch. partneromSiemens na Slovensku v súčastnosti zamestnáva viac ako 1500 odborníkov a do ich vzdelávania investuje ročne až 700 tisíc eur. Zároveň poskytol 12 510 osobohodin školení svojím obch. partnerom

Ďalších 30 tisíc v zahraničí študuje. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska sa len 7 % z nich chystá vrátiť. Tretina plánuje zotrvať v zahraničí niekoľko rokov a vyše polovica tam chce ostať natrvalo. Hoci neexistujú štatistiky o tom, aká je štruktúra Slovákov, ktorí žijú a pracujú mimo domoviny, niet pochýb, že desiatky tisíc z nich sú kvalifikovaní a vzdelaní ľudia. Únik mozgov má samozrejme negatívny dopad na ekonomiku. Slovenská akadémia vied v minulosti vyrátala, že každoročný odchod siedmych tisíc vysokoškolsky vzdelaných ľudí v priebehu ôsmych rokov znamenal zníženie tempa rastu hrubého domáceho produktu krajiny v priemere o 0,6 percentuálneho bodu ročne.Personálne agentúry potvrdzujú, že Slováci čoraz viac vyhľadávajú v zahraničí prácu v oblasti IT a na inžinierskych pozíciach v oblasti výskumu a vývoja, preto, lebo doma nenašli dostatočne zaujímavé a inšpiratívne výzvy.

Siemens na Slovensku v súčasnosti zamestnáva viac ako 1500 odborníkov, ktorí pracujú na ambicióznych projektoch pre celý svet. Do ich vzdelávania investuje ročne až 700 tisíc eur. Neustále rastie počet ľudí, ktorí pracujú v 8 kompetenčných centrách. Vlani pracovala v oblasti technologického vývoja a inžinieringu Siemens takmer polovica zamestnancov (47 %) a očakáva sa ďalší rast.

Prispievať k vzdelávaniu a dávať ľuďom zaujímavú prácu, patrí v Siemense k jednému z hlavných poslaní, ktoré je vyjadrené v slogane Ingenuity for life, ktorý nevyjadruje iba šikovnosť, originalitu a inovatívnosť pri riešení veľkých projektov. Znamená to robiť veci, na ktorých skutočne záleží a sú pre krajinu dôležité.

Nedostatok technicky zručných a vzdelaných ľudí sa Siemens snaží zmenšiť školeniami a tréningami pre obchodných partnerov ale aj podporou školstva na úrovni stredných a vysokých škôl. Zákazníkom v oblasti zdravotníctva iba minulý rok poskytol Siemens v rámci inštalácii a servisu 1766 hodín aplikačných školení. V oblasti priemyslu poskytli zamestnanci a partneri Siemens za rok 10 400 osobohodín školení a v oblasti technológii budov to bolo za rok 350 hodín.

Rozsiahla podpora slovenského školstva zahŕňa rozličné projekty, dary a dotácie. S podporou spoločnosti Siemens bola dokončená modernizácia jednej z najväčších ául Žilinskej univerzity s kapacitou 180 študentov, ktorá na základe toho dostala pomenovanie po vynálezcovi Wernerovi von Siemens. V minulosti Žilinskej univerzite spoločnosť darovala aj priemyselný softvér v hodnote 1,3 mil. eur. Na viacerých technických vysokých školách boli tiež na zavedené nové predmety týkajúce sa automatizácie, ktoré Siemens podporuje aj finančne.

Prispievať k vzdelávaniu a dávať ľuďom zaujímavú prácu, to je Ingenuity for life.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy na ulici Eliáša Lániho v Bytči „EDUVITAL strecha“.


15m

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 10 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 10 h
SkryťZatvoriť reklamu