SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán

Pre spoločnosť MH Manažment a pre Slovenskú republiku sme vyhrali jeden z historicky najväčších arbitrážnych sporov.

(Zdroj: Thinkstock)

Naša advokátska kancelária v spolupráci s tímom špeciálne vybratých domácich a zahraničných expertov vyhrala extrémne náročný súdny spor, v ktorom sme čelili medzinárodnej advokátskej firme, ktorá disponuje niekoľkými tisíckami právnikov na celom svete. Mali jasný cieľ – vysúdiť od spoločnosti MH Manažment a štátu 700 miliónov eur, ako odškodné za prevzatie vodnej elektrárne Gabčíkovo. Spoločnosť MH Manažment a štát nikdy v histórii nečelili takejto obrovskej arbitrážnej hrozbe. Naším cieľom bolo túto arbitráž vyhrať, a to sa podarilo. Kauza sa skončila absolútnym víťazstvom MH Manažment a Slovenskej republiky. Jej výsledok navyše vytvára mimoriadne priaznivý predpoklad pre úspešné uplatňovanie nárokov vo výške 500 miliónov eur v ďalších konaniach, kde subjekty na strane Slovenskej republiky naopak žalujú spoločnosť Slovenské elektrárne.

Na náš podiel na tomto absolútnom víťazstve sme hrdí a dôrazne sa ohradzujeme voči štvavej kampani, ktorá sa v tejto súvislosti voči našej kancelárii rozpútala. Logiku by podľa nás mala kritika v prípade, kedy by sme túto arbitráž pre spoločnosť MH Manažment a Slovensko prehrali a krajina by bola prinútená zaplatiť odškodné vo výške 700 miliónov eur a príslušné súdne trovy.

Počas celého prípadu sme postupovali prísne v súlade so zmluvou s naším klientom a prísne v súlade so všetkými pravidlami, zákonmi a normami, ktoré sa týkajú výkonu advokátskej činnosti podľa slovenského práva. To je pre nás záväzné. Ani v jednom bode a ani raz sme nepodnikli žiadny krok mimo práva, zákonov a noriem. Tieto skutočnosti sú verejne overiteľné, dohľadateľné a nespochybniteľné.

Právna korektnosť sa týka aj výšky našej odmeny, ktorá plynie z našej zmluvy. Odmena je stanovená v zmysle platného zákona a predstavuje približne polovicu možnej výšky odmeny, ktorá je prípustná podľa vyhlášky o odmenách advokátov. Tieto skutočnosti neboli nikdy utajované, vždy boli transparentne verejne prístupné a nikto ich nikdy nenapadol, nespochybnil a nekritizoval. Dochádza k tomu až dnes, kedy sme spor úspešne doviedli do konca.

Kampaň pokračuje napriek tomu, že už niekoľko dní verejne tvrdíme, že konečná výška našej odmeny (teda tá, ktorá bude reálne vyplatená) bude nakoniec stanovená dohodou s klientom. Medializovaná výška odmeny bola v tomto zmysle vždy iba v teoretickej rovine. Okrem konečnej dohody s klientom, bude mať na jej výšku nepochybne vplyv napríklad aj rozhodnutie arbitrážneho súdu o priznanej výške súdnych trov, kde môže MH Manažment a Slovensko ako víťaz arbitráže ušetriť ďalšie milióny eur.

O výške našej odmeny budeme preto s klientom rokovať a snažiť sa dosiahnuť korektnú dohodu. Svoju prácu sme odviedli s najvyššou možnou profesionalitou. Zabránili sme situácii, kedy by boli spoločnosť MH Manažment a štát donútení zaplatiť astronomických 700 miliónov eur.

Množstvu urážok, laických hodnotení a politicky motivovaným vyjadreniam populistických politikov sa odmietame bližšie venovať. Pokiaľ ale bude pokračovať štvavá kampaň voči našej kancelárii, začneme sa dôsledne brániť právnou cestou.

Aj v tomto spore, tak ako v desiatkach s stovkách iných sme už preukázali, že disponujeme dostatkom odborného potenciálu na to, aby sme dokázali efektívne chrániť naše dobré meno a profesionálnu česť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu