INZERCIA

Top Ten najviac prehliadaných vozidiel na trhu

Slováci sa pri kúpe jazdených áut riadia viac citom ako rozumom

Napriek tomu, že nákup automobilu znamená pre väčšinu z nás zásadnú investíciu z rodinného rozpočtu, často krát sa pri výbere nerozhodujeme iba na základe našich reálnych potrieb, ale nechávame sa unášať aj emóciami. Pozitívne očakávania spojené s určitou značkou alebo modelom potom pri výbere vozidla často prevážia nad triezvym vyhodnotením jeho najdôležitejších úžitkových vlastností.

„Popularita alebo naopak odmietanie niektorých modelov často nemá opodstatnenie a niektoré automobily sú tak opomínané neoprávnene. A to aj napriek tomu, že svojimi vlastnosťami a nižšou cenou často predstihnú svojich známejších súrodencov,“ potvrdzuje generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová. Takýmto príkladom je napríklad Citroen C-Crosser či Peugeot 4007. Francúzske vozidlá odvodené od Mitsubishi Outlander nikdy nezískali rovnakú popularitu ako pôvodný model japonského výrobcu. Pritom paradoxne, zatiaľ čo výroba Outlanderov bola od roku 2008 presunutá do Holandska, Peugeoty s Citroenmi do Európy zdĺhavo putovali z japonskej továrne Mitsubishi. Hlavným dôvodom predajného neúspechu bola cenová politika a malá ponuka variantov. Peugeot a Citroen boli vždy 4x4 a okrem málo žiadaného benzínového motora 2.4 boli k dispozícii iba s motorom 2.2 HDI (115 kW). Mitsubishi bolo k dispozícii s dvomi benzínovými jednotkami a tromi dieslami (jedným od VW, jedným od Peugeot/Citroen a jedným vlastným), a tiež vo verziách s náhonom iba jednej nápravy. Zatiaľ čo ako nové vozidlá bývali Mitsubishi lacnejšie, dnes sa karta obracia a Citroen alebo Peugeot zoženiete lacnejšie ako rovnako vybavené a ojazdené Mitsubishi.

Do tejto skupiny patrí aj Fiat Croma. Fiat je v posledných niekoľkých desaťročiach úspešný hlavne medzi malými vozidlami, zatiaľ čo tie veľké predajné rekordy netrhajú. Croma je trochu zvláštny kríženec kombi veľkosti Passatu s MPV, ale v interiéri ponúka veľmi kvalitné materiály, čalúnenie ako velúr, kožu alebo alkantaru a zaujímavé farebné kombinácie (napr. svetlo béžový interiér v kombinácii s hnedočervenými detailmi a doplnkami). Je vidieť, že pôvodne bola Croma vyvíjaná pre luxusnú značku Lancia. Diesle od Fiatu patria medzi tie menej problémové a iné takto veľké auto za tak málo peňazí iba ťažko zoženiete.

Podobný osud postihol aj Chevrolet Lacetti, teda často opomínané lacné vozidlo veľkosti Golfu alebo Astry. Nemá tak prepracovaný interiér ako obe zmienené európske vozidlá, ale ponúka jednoduchú techniku, solídnu spoľahlivosť a výhodnú cenu. Nevýhodou je, že značka Chevrolet už na európskom trhu nepôsobí, ale náhradných dielov je k dispozícii dostatok, pretože model Lacetti sa pre niektoré východoeurópske a ázijské trhy vyrába ako Ravon Gentra dodnes.

Prehľad najmenej obľúbených vozidiel zákazníkov slovenských autobazáarov v roku 2017

Model

Vyrábaný v rokoch

Komentár AAA AAUTO

Pre

Proti

Citroen C-Crosser a Peugeot 4007

2007-2013

Peugeot a Citroen boli vždy 4x4 a okrem málo žiadaného benzínového motora 2.4 boli k dispozícii iba s motorom 2.2 HDI (115 kW).

Citroen alebo Peugeot zoženiete lacnejšie ako rovnako vybavené a ojazdené Mitsubishi Outlander, od ktorého sú odvodené.

Fiat Croma

2005-2010

V interiéri ponúka veľmi kvalitné materiály čalúnenia a dieslové prevedenie patrí medzi tie menej problémové a iné takto veľké auto za tak málo peňazí len ťažko zoženiete.

Nevýhodou je malé množstvo vozidiel s českým alebo slovenským pôvodom.

Chevrolet Lacetti

2004-2010

Ponúka jednoduchú techniku, solídnu spoľahlivosť a výhodnú cenu. Dostatok náhradných dielov na trhu, a to i napriek tomu, že značka Chevrolet už na európskom trhu nepôsobí.

Škoda Superb 1.6 TDI

2010-2015

Vozidlo s veľmi moderným motorom s točivým momentom v širokom rozsahu otáčok a výbornou spotrebou do piatich litrov na sto kilometrov v reálnej prevádzke. Novší motor poskytuje rovnaký výkon ako legendárny 1.9 TDI, ale v priamom porovnaní s jeho hlučným a nekultivovaným chodom priamo vyniká svojím tichým a pokojným behom.

Zostáva v tieni svojho predchodcu s motorom 1.9 TDI.

Suzuki Swift

od 2005

Veľmi vydarené malé vozidlá, ktoré sa úplne vyrovnajú konkurenčnej Škode Fabia, Fordu Fiesta, Hyundaii i20 a ďalším vozidlám.

Nie príliš rozšírená servisná sieť značky Suzuki u nás.

minivan Suzuki Wagon R+

2000-2007

Bezproblémové a spoľahlivé vozidlo, ktoré je na iných trhoch (Maďarsko) veľmi úspešné.

Nezvyčajný tvar, kvôli lepšiemu servisnému zázemiu zákazníci uprednostňujú dvojča Opel Agila.

Hyundai H-1

od roku 2008 dodnes

Veľmi podarené a spoľahlivé vozidlo, rozšírené po celom svete. V Európe je alternatívou k bežnejším modelom Volkswagen Transporter, Mercedes-Benz Vito alebo napríklad Opel Vivaro. Pre jeho kúpu svedčí mimo iného silný 100 kW motor a to, že nemáva žiadne problémy s koróziou.

Seat Cordoba 1.2

2003-2008

Napinák rozvodovej reťaze, ktorý je však u väčšiny vozidiel s doloženou servisnou históriou dnes už vymenený.

Mercedes-Benz A150

2004-2009, potom do 2012 ako A160

Vyspelý a odolný automobil.

Základný model A150 je často s minimálnou výbavou a navyše nevzhľadnými nelakovanými kľučkami a zrkadlami. Neodporúča sa automatická prevodovka Autotronic.

BMW E90 316i, 316d a 318d

2005-2012

Základná špecifikácia, hlavne 316i a 316d.

Základné motorizácie sú veľmi často spojené s nízkou základnou výbavou. Je výhodné sa vyhnúť nekvalitným vozidlám modelu 320d z dovozu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poslanec Borguľa žiada konečné odstránenie plota

M.Borguľa dnes poslal starostovi Starého Mesta výzvu, v ktorej ho žiada o konečné odstránenie oplotenia spred americkej ambasády.

Tlačové správy

AquaCity Poprad is a grand centre of wellness

Relaxation awaits in our 13 outdoor and indoor pools. The principles of fire and water will lead you through the world.

Tlačové správy

Events in Hotel Devin - Exclusive premises and modern equipment

Hotel Devín is a popular venue for business meetings, family celebrations and informal get-togethers.

Tlačové správy

Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť

Ľudí trápi bezpečnosť chladničiek, zabúdajú však na svoj router.