SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Mali ťažký život, napriek tomu zmenili svet

V histórií ľudstva sa navždy zapísali ako tí, ktorí svojimi vynálezmi a konaním zmenili svet a ovplyvnili životy mnohých ľudí.

Životné príbehy slávnych podnikateľov a vynálezcov majú aj napriek ich geniálnym mysliam krízové obdobia, ktoré títo jednotlivci museli prekonať a odhodlane ísť za svojím cieľom. V spolupráci s ČSOB sme o týchto slávnych a inšpiratívnych inovátoroch minulého storočia pripravili článok. Inšpirujte sa ich úsilím a nezlomnej vôli, vďaka ktorej svet dospel do aktuálnej podoby.

THOMAS ALVA EDISON

Žiarovka, poistky, kamera, premietačka, rozvodné siete… Všetky tieto vynálezy spája jedno meno – Thomas Alva Edison. Práve on predbehol svoju dobu a na patentovom úrade si zapísal viac ako tisíc päťsto patentov.

Edisonove detstvo však nebolo práve najveselšie. Do školy chodil iba pár mesiacov, pretože bol neustále chorý a ešte k tomu ho učiteľ považoval za „neinteligentného hlupáka”.

Edisona však prírodné vedy fascinovali do takej miery, že si ako dieťa sám postavil doma laboratórium a na jeho vybavenie si zarábal predajom zeleniny a roznášaním novín. Pár rokov na to čiastočne ohluchol, no napriek tomu si mladý Edison našiel uplatnenie ako telegrafista. Vďaka tejto práci mal dostatok priestoru a inšpirácie na to, aby sa jeho kreativita a inovátorstvo začali naplno rozvíjať.

Stláčací či duplexný telegraf mu zarobili prvé desiatky tisíc dolárov, ktoré investoval do svojho prvého profesionálneho laboratória.

O Edisonovi je známe, že bol „voľnomyšlienkár”, ktorý vynikal podnikavosťou a pracovitosťou. V jeho vyjadreniach nájdete množstvo sarkastických a vtipných poznámok či odpovedí. No aj napriek náročným začiatkom ho cieľavedomosť neopustila a Thomas Alva Edison sa tak stal jedným z najvýznamnejších vynálezcov histórie.

ANDREW CARNEGIE

Hovorí vám to meno niečo? A. Carnegie je jeden z najbohatších podnikateľov devätnásteho storočia. Konkrétne druhý (prvým je Rockefeller). Svoje impérium vybudoval prostredníctvom oceliarenského priemyslu. Pôvodne sa narodil v Škótsku, no jeho rodina emigrovala do USA.

Kvôli chudobe začal pracovať už ako malé dieťa, takže elementárne vzdelanie nadobudol iba počas pár hodín, ktoré trávil vo večernej škole. V štrnástich rokoch však jeho kariéru výrazne ovplyvnil Thomas A.Scott, keď ho zamestnal na pozícií sekretára a telegrafného operátora v železničnej spoločnosti v Pennsylvánii. Tam si všimol Carnegiho motiváciu či odhodlanie a pomohol mu vypracovať sa na pozíciu vedúceho pittsburghskej divízie.

Carnegie všetky svoje zarobené peniaze investoval do oceliarského priemyslu, ktorému sa počas občianskej vojny výborne darilo. Práve to mu vynieslo jeho obrovské bohatstvo a založil slávnu oceliareň US Steel Corporation.

O Carnegiem sa hovorilo, že sa vždy vedel obklopiť tými najlepšími ľuďmi. Mnoho ľudí, ktorí ho poznali za jeho úspechom vidia práve nadšenie, vôľu, schopnosť predvídať a sebadisciplínu. Práve týmito vlastnosťami bol povestný. Vďaka ním v roku 1901 predal svoj podnik za 480 miliónov dolárov a začal sa venovať dobročinným projektom, charite, sebavzdelávaniu a literatúre.

Zaujímalo by vás aký typ investora ste vy? Pokiaľ to ešte neviete, tak si spravte krátky test.

NIKOLA TESLA

Nikola Tesla sa narodil neďaleko od nás - na území dnešného Chorvátska. Kariéra mladého génia sa začala na pozícií technického kresliča v Centrálnom telegrafickom úrade Uhorska v Budapešti a skončila v Kontinentálnej spoločnosti T. A. Edisona. Tesla sa však s Edisonom nepohodol, pretože mu nevyplatil požadované peniaze za jeho vynález. A tak sa rozhodol vytvoriť vlastnú spoločnosť - Tesla Electric & Manufacturing Company.

Loading

...

Prvé úspechy a patenty však neboli dostatočne úspešné na to, aby dokázali udržať spoločnosť počas krízy. A tak sa z vynálezcu a najväčšieho génia svojej doby stal obyčajný robotník, ktorý vykopával kanalizáciu v New Yorku.

Tesla sa však nevzdal a vďaka investorom z Western Union založil Tesla Electric Company. Práve tam vyvinul slávne indukčné motory so striedavým prúdom či technológiu na rádiový prenos vĺn, čiže rádio.

Jeho spoločnosti sa začalo dariť a Tesla vyhral lukratívnu zákazku pri výstavbe elektrárne na Niagarských vodopádoch, kde jeho konkurenciou bol práve Edison.

Keď jeho úspechy a vynálezy začali naberať na obrátkach, celé laboratórium s

technológiami a poznámkami zničil požiar, čím Tesla v roku 1895 prišiel o všetko. Netrvalo mu to však ani rok, kým postavil nové laboratórium. Neskôr svetu priniesol ďalšie vynálezy a patenty - technológiu na výrobu ozónu, elektrický model člna na diaľkové ovládanie, elektrický štartér na motory a najdôležitejší - bezdrôtový prenos energie.

Tesla, aj napriek všetkým krízovým obdobiam, vymyslel vyše 300 patentov a vďaka jeho odhodlaniu sa stal symbolom inovácií. Jeho príbeh síce nekončí práve najšťastnejšie – umrel sám a opustený v apartmáne v New Yorku – no napriek tomu o ňom svet stále hovorí ako o jednom z najväčších géniov histórie.

JAMES WATT

Ďalším človekom, ktorý svojím nadšením zmenil svet a prispel k technologickej revolúcii je autor parného stroja – James Watt. James mal už od útleho veku talent, nadanie a záujem o prírodné vedy, hlavne fyziku a matematiku. Pochádzal však z chudobnej rodiny, ktorá si nemohla financovať jeho štúdium.

Ako sa však vraví, kto chce, cestu si nájde alebo spraví. A to bolo aj v prípade mladého J. Watta, ktorý sa rozhodol, že sa vyučí za mechanika. Za svoju mladosť vystriedal viacero technických a mechanických pozícií, kde na sebe pracoval. A tak, v roku 1765 prichádza na svetlo sveta s prvým náčrtom parného stroja, ktorý sa, prekvapivo, končí neúspechom.

J. Watt sa však nedal odradiť ani neúspechom a ani tým, že prišiel o všetky svoje peniaze. Vďaka finančnej, no pre neho nie veľmi výhodnej podpore, si v roku 1769 pripísal na svoj účet prvý patent. Ten v roku 1775 nadobudol reálne tvary vo forme prvého parného valca na svete.

Wattov úspech ho ešte viac motivoval a vďaka tomuto nadšeniu obohacuje svet o kopírovací lis, zotrvačník či odstredivý regulátor. James počas celého života nadšene investoval všetok čas a prostriedky nie len svojim vynálezom, za ktoré získal obrovské množstvo významných ocenení, ale aj svojej rodine – mal veľa detí a bol dvakrát ženatý.

ALEXANDER GRAHAM BELL

Ďalší úspešný vynálezca, ktorý sa narodil v Škótsku a neskôr s rodinou emigroval do Spojených štátov. Bell sa po vzore svojho otca a starého otca venoval pomoci nepočujúcim, čo ho doviedlo k štúdiu medicíny. Alexandra však najviac zaujímal zvuk a jeho možnosti. Konkrétne, ako zachytiť kmitanie zvuku, prostredníctvom prúdu ho preniesť na iné miesto a opäť ho rozkmitať – áno, hovoríme o snahe zostrojiť prvý telefonický prístroj na svete.

Loading

...

Ako študent a profesor medicíny však nemal dostatočné schopnosti ani vedomosti na skonštruovanie takého vynálezu. To ho však neodradilo. Po dlhšom hľadaní si našiel svojho dôveryhodného a dostatočne technicky zdatného pomocníka Watsona a spolu úspešne zostrojili prvý telefón.

V roku 1877 založil Bell Telephone Company, ktorá vo svete momentálne funguje ako AT&T.

Existuje recept na úspech?

Ako ste si mohli všimnúť, všetkých úspešných vynálezcov a podnikateľov spájajú tie isté vlastnosti – vytrvalosť, odhodlanie a schopnosť identifikovať správnu príležitosť.

Pokiaľ si myslíte, že aj vy máte tieto charakteristické črty úspešných, investujte svoj čas a peniaze správne. Vďaka silnému partnerovi ČSOB môžete peniaze investovať tým správnym smerom a nechať ich pracovať vo svoj prospech. Zistite viac o možnostiach investovania a vaša INVESTORY sa môže začať písať už dnes.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu