SME

Nečakaným favoritom na predsedu PSK je prešovský advokát Garaj

O kreslo predsedu PSK sa v tomto kraji uchádza historicky druhý najvyšší počet kandidátov.

Aj keď sa v poslednej dobe zdá, ako by voľby do orgánov samosprávnych krajov mali byť len v Banskej Bystrici a Bratislave, aj v Prešovskom kraji nám politický súboj kandidátov ponúka celkom zaujímavú zápletku. O kreslo predsedu PSK sa totiž v tomto kraji uchádza historicky druhý najvyšší počet kandidátov - 12, a to paradoxne v čase, keď sa bude župan vyberať v jedinom kole.

Na palete kandidátov nájdeme súčasného župana, menej známe mená niektorých primátorov miest, kandidátov menších politických strán, či rôznych podnikateľov ako nezávislých. Už teraz nám je jasné, že šancu na zvolenie má len úzky okruh kandidátov.

Starý dobrý Chudík? Asi ťažko

Súčasný župan Peter Chudík je so svojim 16 ročným pôsobením v tejto volenej funkcii slovenskou raritou, a aj keď už v minulosti mal silných vyzývateľov, vždy ich vedel spoľahlivo odrovnať na druhú pozíciu, a to či už hneď po prvom, alebo dvoch volebných kolách.

Za jeho doterajším úspechom však nestoja žiadne zásadné úspechy v regionálnej politike ale najmä neschopnosť pravice zmobilizovať svojho voliča vtedy, keď je to treba, o čom svedčí aj nízka účasť, ktorú držia najmä osoby v strednom a vyššom veku. Navyše, východoslovenský konzervatívny volič zakaždým odmietol spojenie liberálnej a kresťanskej časti pravicového spektra politických strán (KDH, SDKU, SaS, MOST Híd), ktoré vždy podporovalo práve Chudíkovho neúspešného oponenta. Peter Chudík v minulosti vyhrával voľby aj kvôli podpore dlhodobo najsilnejšej strany SMER - SD, ktorá bola u východoslovenského voliča obľúbená vďaka svojej pronárodnej a prosociálnej politike, a na ktorú sa vtedy neviazali väčšie korupčné škandály. Voľba Chudíka bola istota stability a záruka priameho spojenia najchudobnejšieho kraja s vládnymi štruktúrami.

Dnes je však situácia diametrálne odlišná, čo si všíma aj nejeden politológ. Zo strany SMER - SD sa stala najproeurópskejšia politická sila, ktorá nás ženie do jadra Európskej únie. Presne toho jadra, ktoré chce zároveň na Slovensko poslať tisíce migrantov, a ktoré má v pláne presunúť zvyšky našej suverenity do Bruselu, čo tradicionisticky zmýšľajúci volič v Prešovskom kraji nikdy neprijme. Strana SMER - SD je týždeň čo týždeň zapletená do nových korupčných káuz, ktoré nie sú žiadnym spôsobom vysvetlené. U bežných ľudí zrazu Chudík nepredstavuje tú istotu, čo pred tým, a aj keď ho množstvo východniarov, najmä z vidieka, stále podporuje, otras dôvery, ktorý súčasnému županovi spôsobili tohto roku medializované kauzy miliónových štátnych dotácií či podozrení z volebnej korupcie, ho v týchto voľbách bude pravdepodobne stáť jeho miesto.

Predsa len, poctivý robotník či dôchodca žijúci na hranici chudoby si nevyberie za svojho hrdinu človeka, ktorý v priebehu výkonu svojej funkcie nadobudol podiely vo firmách majúcich miliónové obraty vďaka podnikaniu na najziskovejšom biznise so štátom - lieky a energetika. Kresťansky zmýšľajúci volič sa zase nestotožní so životným štýlom súčasného župana, ktorý sa najnovšie tretí krát oženil. Jeho účasť na cirkevných púťach v Ľutine, Levoči či Ladomírovej, tak už množstvo ľudí vníma ako vypočítavú pretvárku.

Marketingový ťah pravice Milan Majerský opäť odsúdený na neúspech

Tradičné čierno - biele spojenie pravicových strán stavilo na osobu primátora Levoče, ktorý má so svojim moderným a mladíckym vzhľadom okúzliť najmä mladších a liberálnych voličov. Kampaň postavená na "novej energii pre kraj" však v kontraste s realitou hospodárenia mesta Levoča, ktorá je podľa hodnotenia INEKO[1] mesto so šiestym najhorším ekonomickým zdravím na Slovensku, vyznieva trochu ironicky. Aj keď k tomuto neslávnemu výsledku prispelo aj predchádzajúce vedenie mesta, čísla ukazujú, že zlepšenie za vedenia Milana Majerského je len kozmetické. Navyše, nespokojní občania Levoče primátorovi vyčítajú podozrivo nevýhodný predaj mestských pozemkov v lokalite IBV, kde malo mesto prísť o cca 400.000,- EUR.

Pán primátor vykonával od roku 2009 aj funkciu poslanca zastupiteľstva VÚC, takže o dianí v Prešovskom samosprávnom kraji má nepochybne dobrý prehľad. Aj preto je nanajvýš podozrivé, keď pán Majerský, ako aj ďalší poslanci za KDH, vždy vedeli súčasné vedenie PSK v zastupiteľstve pri každom hlasovaní podržať, a voči pánovi Chudíkovi sa v rámci kampane žiadnym spôsobom neohradili.

Milan Majerský vedie po celom kraji masívnu mediálnu kampaň, podobne ako jeho neúspešný predchodca Ján Hudacký, ale skúsenosť už ukázala, že táto nie je zárukou volebného úspechu. Dá sa predpokladať, že koaličné spojenie KDH a SaS neprinesú tomuto kandidátovi želaný volebný výsledok, a podobne ako v predchádzajúcich troch voľbách sa chlieb bude lámať na schizofrénii tejto koalície, ktorá isto nebude presvedčeným kresťanom ani tento krát po chuti. Majerskému priťaží aj skutočnosť, že sa v kampani ukazuje s predsedom KDH Alojzom Hlinom, ktorý je všeobecne neobľúbený, najmä pre svoju povesť exhibicionistu, a pre svoje nedávne výroky, kde Slovákov označil za národ kolaborantov.[2]

Majerský, podobe ako dnes, aktívne vystupoval aj pred komunálnymi voľbami v roku 2014, kedy sa ochotne pridal k iniciatíve spravnikandidati.sk, a zaviazal sa k splneniu deviatich opatrení pre transparentnejšie hospodárenie, avšak doposiaľ splnil iba jedno.[3] Podľa hodnotenia Transparency International je pritom Levoča za rok 2016 na 74. zo 100 hodnotených miest.[4] Pochybnosti o jeho schopnosti naplniť aj jeho súčasný volebný program sú preto objektívne na mieste.

Pri zhodnotení všetkých uvedených skutočností, najmä porovnania volebných sľubov a reálnych výsledkov tohto kandidáta v regionálnej politike, a podpore koalície politických strán, ktorá pri svojej kombinácii v Prešovskom kraji stiahla každého kandidáta ku dnu, jeho zvolenie nepredpokladáme.

Andrej Gmitter ako skrytý kandidát SMERU - SD

Keď ohlásil kandidatúru na post predsedu PSK Andrej Gmitter z Bardejova, bolo počuť priaznivé ohlasy, najmä u sklamaných voličov Chudíka, ktorý v osobe Gmittera zazreli príjemnú alternatívu a nádej na zmenu. Uhladený a decentý pán so skúsenosťami z podnikania, ako aj štátnej funkcie generálneho riaditeľa Národného inšpektorátu práce, by bol predsa so svojim životopisom vhodnou zmenou na poste predsedu PSK, a ako nestranník by zaručoval koniec vlády SMERU - SD v Prešovskom kraji. Pravda je však taká, že práve jeho minulé pôsobisko, a spôsob vedenia kampane naznačujú, že nezávislým kandidátom je iba naoko.

Keď zalistujeme v jeho profesnej histórií, zistíme, že na post generálneho riaditeľa NIP ho nominovala ministerka Tomanová. Na tejto pozícii bol počas vlády SMERU - SD až do roku 2010, kedy ho na 2 roky po výmene vlády vystriedala nominantka pravice Jana Popovičová. Následne ho vládny SMER - SD uviedol do tejto dôležitej funkcie opäť po zmene vlády v roku 2012. Už tieto fakty samé o sebe svedčia o tom, že jeho nominácia nebola náhodná, ale ide o osobu lojálnu a oddanú strane SMER - SD, ktorej je v okrese Prešov a Bardejov aj zakladajúcim členom.

O to väčšie bolo prekvapenie, keď začiatkom tohto roka minister Richter za podivuhodných okolností Andreja Gmittera z tejto funkcie bez odôvodnenia odvolal.[5] Podivuhodných preto, lebo podľa slov hovorcu ministerstva, dôvodom jeho odvolania nebola nespokojnosť, ale iba isté koncepčné zmeny vo vedení NIP. Zároveň však bolo doplnené, že novým šéfom NIP bude blízky spolupracovník Andreja Gmittera, ktorý bez problémov nadviaže na jeho prácu. Odvolaním Gmittera teda zjavne nešlo o koncepčnú zmenu, keďže nový funkcionár má pokračovať v šľapajách starého, ale o prípravu pôdy pre formálne nezávislého kandidáta do volieb.

V "hluchej" kandidatúre Gmitter nie je v prospech SMERU - SD v priamych voľbách po prvý krát, už v roku 2006 kandidoval do zastupiteľstva VÚC. V rozhovore pre denník Plus 7 dní sa vtedy priznal, že "sa zapísal ako nezávislý, aby nikoho neohrozil".[6] Keď si spojíme jeho minulosť v strane SMER - SD, dlhoročnú funkciu nominanta tejto strany vo vysokej výkonnej funkcii a jeho uvedený výrok odkrývajúci jeho postoj k tejto strane, musí nám byť jasné, že svoju nezávislosť len hrá.

Pravý úmysel jeho kandidatúry vnímame ako taktické stiahnutie nerozhodnutých alebo sklamaných voličov bažiacich po zmene vo vedení PSK, a to aspoň do takej miery, aby tieto hlasy nezískal iný favorit, čím sa zabezpečí opätovné víťazstvo Petra Chudíka. Andrej Gmitter má po Prešovskom kraji masívnu koncentráciu reklamy a bilboardov a proti Chudíkovi nevedie konfrontačnú kampaň. Ak sú tieto podozrenia pravdivé, ide o bezprecedentne zúfalý krok súčasnej garnitúry, ktorej motívy isto nebudú počestné.

Bez ohľadu na jeho otvorenú, či skrytú politickú príslušnosť však treba o Andrejovi Gmitterovi jedným dychom dodať, že ani jeho úradovanie sa nezaobišlo bez káuz. Spomeňme len prihodenie 42 miliónovej (SK) zákazky na rekonštrukciu budovy Národného inšpektorátu práce firme Ikores Slovakia, spol. s r.o. blízkej sponzorom SMERU - SD, či ďalšie predražené neúčelné zákazky za stotisíce eur[7], na ktoré upozornila Jana Popovičová po nástupe na úrad po Gmitterovi.

Favoritom Ján Garaj

Prešovský advokát Ján Garaj, pôvodom zo Štrby, má v meste svojho pôsobenia povesť rebela, ktorý sa nezdráha narobiť si pri výkone svojho povolania nepriateľov na vysokých miestach. Svojej povesti neostal nič dlžný ani počas kampane, kde otvorene agituje za zastavenie rozkrádania kraja jeho súčasným vedením. Svojou jednoduchou a priamou rétorikou, ľudským zjavom, a vyhradenými postojmi zaujal najmä voličov konzervatívno - národných prúdov, ktorých je v Prešovskom kraji najviac.

Do povedomia verejnosti sa dostal ešte začiatkom roka, kedy bol zverejnený jeho kontroverzný prejav na miestnom zhromaždení členov strany Kotleba - ĽSNS, vďaka ktorému začal byť s touto stranou spájaný. Aj keď členstvo v ĽSNS Garaj niekoľko krát poprel, a verejne sa ohradil voči niektorým názorom členov tejto strany, množstvo ľudí ho považovalo za jej skrytého nominanta, až do ohlásenia kandidatúry Jozefa Mihalčina z ĽSNS.

Od ostatných horúcich kandidátov na post predsedu PSK sa odlíšil verejným sľubom vykonať komplexný právny a ekonomický audit hospodárenia PSK, ktorého výsledky sa zverejnia. Úplnou novinkou je deklarovaný úmysel kandidáta presadiť presunutie niektorého ústredného orgánu štátnej správy do prešovského regiónu, čím chce zvýšiť kredit krajského mesta a vznik kvalifikovaných pracovných pozícii pre východniarov.

Najväčšia podpora na sociálnych sieťach, jednoduchý ale odvážny volebný program, mladý vek, doterajšia bezúhonnosť a profesijné skúsenosti z neho robia azda najsilnejšieho kandidáta na župana pre východniarskeho voliča, ktorý už stratil dôveru v štandardných straníckych kandidátov. Jeho silná pozícia bola prekvapivo potvrdená aj pri anonymnej online ankete v miestnych internetových novinách.[8] Očakáva sa, že pri jednokolových voľbách bude Garaj voľbou proslovanských voličov, a to vzhľadom na nedávne kauzy strany SNS a roztrieštenosť ich krajského klubu, sklamaných a otrávených voličov SMERU - SD, ale aj voličov kresťanskej inteligencie, keďže týmto bude blízke Garajove konzervatívne zmýšľanie.

Ďalší kandidáti

O kreslo župana sa v Prešovskom kraji uchádzajú aj ďalší kandidáti, avšak ich úspech sa vzhľadom na nevýraznú kampaň a slabú podporu neočakáva. Primátor mesta Svit, a zároveň kandidát strany SNS Miroslav Škvarek, a tuto stranou odvrhnutý, teraz už nezávislý kandidát Eduard Markovič, sa pobijú o hlasy skalných voličov SNS, ktorých však bude vzhľadom na odliv hlasov ku silnejšiemu Garajovi pomenej. Odliv hlasov poznačí aj kandidáta ĽSNS Mihalčina, ktorého zdá sa jediným bodom programu je hlučne omieľaná rómska otázka.

Ďalší, menej známi kandidáti - nezávislý Gašper, alebo nominanti menších strán - Oľha, Bednár, Šteiner a Šváč, nevedú širokú kampaň, a otázka ich zotrvania v kandidatúre je otázna. U niektorých zmienených preto prichádza do úvahy vzdanie sa kandidatúry v prospech iného, silnejšieho kandidáta.

Objednávateľ: JUDr. Ján Garaj, Mirka Nešpora 30, 080 01, Prešov

Zadávateľ: Petit Press, a.s., divízia východ, o.z., Letná 47, 040 01 Košice, IČO 35 790 253


[1]http://www.hospodarenieobci.sk/rebricky/?typ=m&fz=skore,i3,i5,i6,i9,i8&year=2016&sort=fzskore|asc&show=1-25

[2] http://www.hlavnespravy.sk/alojz-hlina-slovensko-nie-je-narodom-hrdinov-nikdy-nebolo-ani-nebude-skor-je-narodom-kolaborantov/944628

[3] http://spravnikandidati.sk/kandidat/Milan-Majersky

[4] http://samosprava.transparency.sk/profile/M044/2016

[5] https://kosice.korzar.sme.sk/c/20502953/narodny-inspektorat-prace-ma-noveho-sefa.html

[6] http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/trener.html

[7] https://www.cas.sk/clanok/186722/safarenie-na-inspektorate-prace-tento-apartman-prestavali-za-46-800/

[8] http://presovskyden.sk/anketa-kto-by-mal-byt-presovskym-zupanom/

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie, ktorá sa s jej obsahom nestotožňuje. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 189
  2. Každý piaty zomrie 9 100
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 779
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 669
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy na ulici Eliáša Lániho v Bytči „EDUVITAL strecha“.


2 h

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 12 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 12 h
SkryťZatvoriť reklamu