SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Peter Chudík: Chcem byť aj naďalej oporou nášho kraja

O rozvoji Prešovského kraja a ďalších víziách pre tento región sme hovorili s jeho predsedom PETROM CHUDÍKOM.

Ako si predstavujete pozdvihnutie ekonomiky Prešovského kraja?

Ekonomiku nášho kraja pozdvihujeme neustále rozvojovými projektmi, sociálnou stabilitou a spoluprácou bez straníckych škriepok s každým kto vie a chce pomáhať. V spolupráci s vládou sa nám podarilo dobudovať diaľnicu medzi Ružomberkom a Prešovom a nepretržite investujeme do rozvoja a obnovy ciest II. a III. triedy. Teraz budeme vyvíjať tlak na urýchlenú výstavbu R4. Všetko to robíme preto, lebo len tam, kde sú kvalitné, rýchle a bezpečné cesty, sú aj ekonomický rast a nové pracovné miesta. Máme však rozpracovaných mnoho iných projektov, ktorými podporujeme ekonomický rast v našom regióne a som si istý, že je to aj vidieť.

Aký je aktuálny stav rozvoja a obnovy ciest II. a III. triedy?

Vysvetlenie ponúka niekoľko čísiel. V roku 2004 sme od štátu prevzali takmer 2500 kilometrov ciest a 1248 mostov, pritom mnohé z nich neboli opravované vyše 30 rokov. Len v uplynulom období sme na cesty vyčlenili 113 miliónov eur a podarilo sa nám bez dvoch kilometrov zrekonštruovať alebo opraviť 400 kilometrov ciest. S rovnakým nasadením sme pracovali na cestách aj v predchádzajúcich obdobiach a v tomto úsilí nepoľavíme.

priebehu volebnej kampane však odznelo, že treba robiť ešte viac. Majú pravdu tí, čo to hovoria?

Niekedy sa musím pousmiať, ako niektorí ľudia dokážu pretekať v predkladaní nerealistických sľubov a ako si pletú župné voľby s voľbami parlamentnými. Nielen v uplynulom období, ale už od roku 2002 robíme viac, ako nám ukladá zákon. Spolupracujeme s obcami a mestami, spoločne budujeme križovatky a športoviská. Nedávno sme s pani primátorkou Prešova založili Prešovskú kreatívnu fabriku, čím sme podporili vytváranie pracovných miest pre talenty nášho kraja. Ďalším úspechom sú program ELENA a nová Energetická agentúra SMART regiónu PSK, ktorými pomáhame nielen šetriť peniaze a životné prostredie, ale aj hľadať si pracovné uplatnenie v oblasti energetiky. Toto je poctivá a realistická cesta pozdvihnutia Prešovského kraja. Mám dostatok síl a skúseností na to, aby som v nej dokázal pokračovať, a preto chcem byť aj naďalej oporou všetkých generácií nášho kraja.

V akej finančnej kondícii je Prešovský kraj?

Úspešne spolupracujeme s Európskou investičnou bankou, ktorá si partnerov vyberá na základe veľmi prísnych kritérií. Keby kraj nemal zdravé financie, nikdy by s nami táto banka, od ktorej si požičiavajú aj vlády štátov EÚ, nespolupracovala. Vďaka týmto úverom, ale aj eurofondom a iným finančným mechanizmom financujeme náš rozvoj a nezadlžujeme pritom budúce generácie. V uplynulých obdobiach bol náš kraj lídrom v čerpaní eurofondov. Dnes sme zase o krok vpred. Dokázali sme sa pripraviť na obdobie, keď už Slovensko nebude čerpať eurofondy, a tak sme zabezpečili financovanie ekonomického rozvoja a sociálnej stability pre všetky generácie nášho kraja.

Vždy som však dbal o to, aby išiel ekonomický rast ruka v ruke so sociálnou stabilitou, a preto sme neustále investovali do zvyšovania kvality sociálneho zabezpečenia. Aj v tomto ohľade sme urobili veľa práce a budeme v nej naďalej pokračovať.

Ako sa prejavuje zvyšovanie kvality sociálnej starostlivosti v praxi?

Neustále sa zvyšuje kvalita prostredia, v ktorom sú poskytované sociálne služby. Sociálne zariadenia dostávajú stále modernejšie vybavenie a pomáhame rekonštruovať a obnovovať ich budovy tak, aby sa v nich klienti, ale aj personál cítili príjemne a pohodlne.

Priebežne skracujeme lehoty prijímania klientov do sociálnych zariadení, čo predstavuje úľavu nielen pre samotných prijímateľov, ale aj pre ich príbuzných, ktorí sa musia každodennou prácou starať o svoje rodiny. Z tohto pohľadu sa aj sociálna starostlivosť dotýka všetkých generácií nášho kraja.

V ostatnom období sa hovorí veľa o náboženskom turizme. O aký druh cestovného ruchu ide?

Prešovský kraj je hlavným partnerom projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu. Ide o projekt cezhraničnej spolupráce s Poľskom, ktorý po vzore svetoznámej pútnickej cesty Santiago de Compostela prepojí slovenské a poľské pútnické miesta. Na našej strane ide o Levoču, Ľutinu, Litmanovú a Gaboltov, kde vybudujeme potrebnú infraštruktúru a pomôžeme tak celkovému povzneseniu týchto miest s veľkým náboženským a kultúrnym významom. Zapojením sa do Svätomariánskej púte – Svetlo z východu získajú naše pútnické miesta aj nový ekonomický rozmer. Púť ako prejav zbožnosti mala v rôznych historických obdobiach rôzne podoby. Dnes, v 21. storočí, sú náboženské púte a pútnické miesta spojené aj s cestovným ruchom. Som rád, že aj touto formou pomáhame nielen rozvíjať vieru našich predkov, ale aj citlivým spôsobom prispievať k ekonomickému rastu Prešovského kraja.

V Levoči sa vám podarilo dokončiť novú cestu na Mariánsku horu. Aké boli náklady na jej výstavbu?

K Matke Božej sa chodí na Mariánsku horu pomodliť každoročne množstvo ľudí, preto si zasluhuje našu zvýšenú pozornosť. Vďaka novej ceste sa na Mariánsku horu ľahšie dostanú tí, ktorí nedokážu chodiť po vlastných nohách a potrebujú pomoc blížnych. Nová cesta tiež umožní ľahší prístup rýchlej záchrannej pomoci, ak si to bude situácia počas púte vyžadovať.

Prešovský samosprávny kraj investoval do komunikácie takmer 790 000 eur, mesto Levoča prispelo 14 tisíckami.

Objednávateľ: MUDr. Peter Chudík, Záborske 185, 082 53 Petrovany

Dodávateľ: Petit Press, a.s., divízia východ, o.z., Letná 47, O40 01 Košice, IČO 35 790 253

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 2 h
SkryťZatvoriť reklamu