Vyrábajú v malom, no aj tak sa presadili. Pivo Sessler a Farmárske lupienky

Už ich dostanete dokonca aj v Kauflande.

Keď začínali, nemali stroje, ľudí a ani know-how. Učili sa na svojich chybách, technológiu postupne dokupovali a teraz majú desaťtisíce spokojných zákazníkov. Môže to znieť ako príbeh splnenia amerického sna. No v skutočnosti sú to len osudy dvoch slovenských firiem, ktorým sa podarilo presadiť. Záujem o nich stále stúpa. Ponovom ich výrobky začali ponúkať aj vo veľkom cez obchodný reťazec Kaufland.

Farmárske lupienky zo slovenských zemiakov

"22 rokov pestujem zemiaky. Začali sme v malom, ako aj všetci. Neskôr sme začali dokupovať technológie a robiť vo väčšom," hovorí majiteľ spoločnosti Fromax, Mikuláš Sáraz. Farmárske lupienky výrabajú tri roky a odvtedy sa stali populárne najmä na západnom Slovensku.

Sáraz zdedil remeslo pestovania zemiakov po svojom otcovi a ten zas po svojom otcovi. Všetci pochádzali z malej dediny Čechynce vzdialenej asi 15 minút od Nitry. Predávať zemiaky sa im však vyplácalo čoraz menej, tak začali uvažovať nad tým, ako by ich dokázali využiť. Do úvahy pripadalo viacero alternatív.

"Rozmýšľali sme o rôznych veciach, napríklad lokše alebo zemiakové lupienky," hovorí.

Nevedel, s akou odrodou začať, skúšal to aj s našimi konzumnými odrodami, ale nedarilo sa. Zemiaky totiž pri smažení sčernali. Na lupienky sa používajú špeciálne odrody, ktoré sa na Slovensku skoro vôbec nepestujú.

"Pestujeme zemiaky, ktoré ešte ani nemajú mená, iba čísla. Sú to zemiaky s nízkym obsahom cukru."

"Prečo?"

"Lebo nehoria. Tieto hnedé škvrnky (ukazuje na lupienky v miske na stole) sú následkom cukru. Keby toho cukru bolo viac, sú úplne hnedé až tmavohnedé. Chutili by prihorene."

Keď pred tromi rokmi začínali, mali len jednu fritézu. Začali ponúkať svoje lupienky do obchodíkov a krčiem a keďže tovar sa predával dobre, dokupovali aj fritézy. Priamo s Kauflandom spolupracujú asi štvrť roka.

"Do Kauflandu sme začali dodávať lupienky v lete a odozva bola dobrá, ľuďom sa naše produkty páčia." Objednávok je čoraz viac a doteraz nedostali ani jeden sáčok reklamovaný.

Okrem lupienkov chová aj hovädzí dobytok. Odpad, ktorý vznikne čistením zemiakov používaju na výkrm dobytka a hnoj zas roznášajú na polia. Vďaka tomutu nemusia využívať toľko umelých hnojív.

Ako vznikajú zemiakové lupienky

Začiatok je, samozrejme, na poli. Aby ste mohli robiť zemiakové lupienky, potrebujete mať kvalitné zemiaky. Sáraz si svoje zemiaky pestuje sám. Potom zemiaky prídu na čistenie. Ukazuje nám valcovitý stroj, kam zemiaky nasype a tie potom strácajú svoju šupku odieraním o boky stroja. Niekedy sa stane, že zemiak nie je dobre očistený, tak ich ručne dočistia dve zamestnankyne, ktoré ich neustále kontrolujú.

Následne sa zemiaky umyjú, aby vzápäti mohli ísť do krájača, ktorý ich naseká na presné plátky. Plátky sa potom berú na smaženie do fritéz. Zemiaky nie sú blanšírované, takže si zachovávajú autentickejšiu, zemiakovú chuť. Po fritovaní ešte prejdú kontrolou a všetky prepálené, alebo iným spôsobom vadné zemiaky sa odhadzujú. Potom sa osolia a sú pripravené na balenie.

Firma, ktorú riadi so svojou manželkou, zamestnáva 11 ľudí. Niektorí pracujú na roli ako traktoristi alebo šoféri, zvyšní pracujú v lupienkarni. Väčšina ľudí je priamo z obce, ostatní dochádzajú z okolitých dedín.

"Budú aj vaše deti pokračovať v pestovaní zemiakov?"

"Ťažko povedať. Máme dve dcéry. Uvidíme, ako sa k tomu postavia. Jedna nastúpila na vysokú školu, bude mať 21 a druhá bude mať 15. Do práce sa netrhajú, ale občas pomáhajú."

Trnavské pivo Sessler je aj pre fajnšmekrov

Ešte začiatkom 14. storočia mesto získalo výsadu variť a predávať pivo. Avšak výstavbu nového pivovaru zahájili až v roku 1752. História pivovaru a sladovne Sessler teda siaha už do 18. storočia. Výroba piva nevydržala ani sto rokov, sladovňa však fungovať neprestala. Po rozsiahlej obnove na začiatku 21. storočia sa popri sladovni Sessler obnovil aj pivovar.

"Časť technológie sme odkúpili od zrušeného trnavského pivovaru Barbakan," hovorí Dagmara Klasová, riaditeľka pivovaru. Prvú várku piva Sessler uvarili 16.4.2008.

Sedíme práve v reštaurácii, kam sme zašli "na jedno". Celý čas však po reštaurácii cítiť sladkú vôňu čerstvého sladu. Nevšimol som si, že vo varných nádobách, ktoré sa nachádzajú priamo za barovým pultom, sa práve varí pivo.

Varí sa skoro každý deň, ak máme priestor v kvasnej a ležiackej miestnosti," hovorí a ukazuje na dve obrovské medené varne, uložené za reštauračným barom. Pri varniach stoja dvaja muži, neskôr zistíme, že tunajší sládkovia.

Varenie piva zvyčajne trvá 8 hodín a tu v pivovare na jednu várku dokážu uvariť až 2 000 litrov piva. Pivovar Sessler má vo svojej stálej ponuke 3 druhy svetlých pív, jedno tmavé, nealko pivo a nealko nápoj PIVEA® - sladovo chmeľovú limonádu. Filtrované 10-stupňované pivo Trnavan, 11,5-stupňové a 20-stupňové pivo Sessler a tmavú trinástku. Zaujímavosťou 20-tky je, že sa varí v maximálne tisíclitrovom objeme, pretože doň ide až pol tony sladu.

Pivá tu varí trojica sládkov, ktorí sa pri pive striedajú. Aj keď by teoreticky dokázali vyrobiť denne 6000 litrov piva, čiže tri várky, zväčša varia jednu až dve denne. Je to obmedzené kapacitou ich kvasných a ležiackych tankov. Ak im kapacita zvýši, priestory ponúkajú pre kočovné pivovary.

Ako vzniká slad, základ piva

Onedlho sa stretávame s Júliusom Farkašom, výkonným riaditeľom sladovne, ktorá výraba slad tradičnou klasickou technológiou na humnách.

"Každý deň sledujeme, ako jačmeň klíči. Na humnách zostáva 5-6 dní," hovorí a prevádza nás pomedzi miestnosti, kde sú na zemi desiatky ton jačmeňa v rôznom štádiu klíčenia.

Avšak skôr než sa jačmeň dostane do výroby a uloží na humná, potrebujú vykonať jeho rozbor - či nie je napadnutý škodcami a či je v požadovanej kvalite. Potom sa čistí a zamočí v tzv. štokoch, kde sa zrno jačmena prebúdza k životu - vznikajú podmieky pre jeho klíčenie. Až potom sa uloží na podlahu humien, kde zrno ďalej klíči a rastie. Kvôli potrebnému prevzdušňovaniu, chladeniu a aby nezačali vznikať plesne, sa pravidelne preoráva ručne alebo tzv. malmobilom. Je to železný stroj o veľkosti záhradného traktora. Zelený slad sa potom zozbiera a usuší na hvozde, čím sa preruší jeho klíčenie. Usušený slad sa odklíči - zbaví korienkov a uskladní v silách. Takto vzniká svetlý slad používaný zvyčajne pri ležiakoch plzenského typu.

Karamelová chuť tmavých pív sa dosahuje pražením sladu. Zelený slad sa dopraví do pražiarne (obrovský stroj vo zvlášt budove, kde to vonia ako pukance) a tam sa praží pri rôznej teplote. Pochopiteľne, čím väčšia teplota, tým je slad tmavší. Mimochodom, do stredna opečený slad je pochúťka ideálna k sobotnému večeru a televízii.

"Dokonca som videl, že za dve eurá predávajú vrecko praženého soleného jačmeňa," Farkaš sa nad tým iba zasmeje.

Výhodou malých pivovarov je, že môžu stále skúšať nové receptúry a s pivom experimentovať. Takto sa im minulý rok podarilo uvariť pivo, do ktorého pridávali aj bazový sirup. Vzniklo bazové pivo, ktoré sa rýchlo vypredalo.

Pivovar za svoje pivá získal množstvo ocenení na pivných súťažiach. Výnimočné je, že produkty pivovaru Sessler už dostanete aj v reťazci Kaufland.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Peter Nagy pre Kaufland

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší