INZERCIA

Riešenia pre hnedú planétu

Aké sú základné zdroje, pre ktoré vedci hľadajú praktické riešenia?

Aké sú základné zdroje, pre ktoré vedci hľadajú praktické riešenia umožňujúce čeliť naliehavým globálnym environmentálnym problémom, akými sú napríklad: globálne otepľovanie, záplavy, potravinová bezpečnosť, problémy sucha a znečistenia?

Svetový deň pôdy (5. december) predstavuje ideálny čas, kedy môžeme hovoriť o tom, ako vedci skúmajú schopnosť pôdy zachytávať a viazať uhlík, a tak zmierniť problémy spojené s klimatickou zmenou, ako stabilizovať pôdu, aby spomalila odtok vody z krajiny a predchádzala záplavám a ako dosiahnuť udržateľné obhospodarovanie pôdy s cieľom zabezpečiť obživu pre všetkých ľudí.

Projekt RECARE, financovaný EÚ, spojil významných vedcov zaoberajúcich sa pôdou z celej Európy s cieľom nájsť praktické riešenia problémov, ktorým pôdy v posledných rokoch čelia. Od studených oblastí na Islande až po slnkom zaliate územia na Cypre má Európa problémy so svojou pôdou, ktoré sú závažné na miestnej, aj celosvetovej úrovni. Požiare a záplavy v roku 2017 poukázali na problémy súvisiace s pôdou a na dôležitosť využitia postupov a technológií, ktoré ponúkajú relevantné riešenia. Vedci projektu RECARE pracujú napríklad aj na riešení problémov súvisiacich s lesnými požiarmi v Portugalsku, ako aj na tom, ako je možné chrániť pôdu pred povodňami v horských oblastiach na Slovensku.

Tento rok sa vedecký tím projektu RECARE zaoberal novým spôsobom nahliadania na problémy spojené s pôdou s cieľom poskytnúť skoré varovanie a šancu na včasné zásahy pred ohrozením pôdy. Pomocou satelitných údajov, informácií o hospodárení s pôdou a poznatkov o tom, ako pôda funguje v ekosystéme, je vypracovávaný nový Integrovaný hodnotiaci model (IHM), ktorý dokáže zobraziť podrobnosti až do 100 metrov. S mapami vytvorenými týmto systémom môžu tvorcovia politík, plánovači a správcovia pozemkov predvídať miesta, na ktorých by mohli vzniknú problémy. Hedwig van Delden, vedecký vedúci tejto časti projektu povedal:

“S modelom IHM je priamo späté množstvo predchádzajúcich štúdií, ktoré vznikli s využitím vedomostí mnohých spolupracovníkov a vyústili do vytvorenia tohto nástroja, ktorý bude priamo slúžiť tvorcom politík. Náš nový nástroj sa snaží informovať ľudí o ich rozhodovacích procesoch, pomôcť všetkým z nás urobiť lepšie budúce rozhodnutia o tom, ako používame pôdu."

Manažér projektu RECARE Rudi Hessel povedal:
„Projekt RECARE bol od začiatku veľmi ambiciózny, čo prinieslo spoluprácu špičkových vedcov z rôznych oblastí výskumu. Teraz sa dostávame do fázy, v ktorej môžeme vidieť výsledky tejto spolupráce. Jej výsledkom je množstvo nástrojov, ako napríklad model IHM, ktorý sprístupňuje mapy ohrozenia pôdy zainteresovaným osobám s rozhodovacou právomocou. V súčasnej dobe máme aj súbor techník, ktoré môžu poľnohospodári a iní manažéri pôdy použiť na riešenie naliehavých pôdnych hrozieb. "

Riešitelia projektu zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave, ktorí sa v rámci projektu zaoberajú výskumom ohrozenosti pôdy povodňami na pilotnom povodí Myjavy, konštatovali:

„Sme si vedomí toho, že odpovede na praktické otázky týkajúce sa vplyvu povodní na degradáciu pôdy majú veľký význam nielen pre ľudí žijúcich v blízkosti postihnutých území, ale aj pre tých, ktorí sú týmito problémami ovplyvnení nepriamo. Akonáhle sa nám podarí získať relevantné výsledky z testovacieho územia, ktorým je povodie hornej Myjavy, tak ich budeme zdieľať nie len v rámci Slovenska, ale aj v rámci celej Európy. Spolupráca vedeckého tímu s miestnymi poľnohospodármi a inými účastníkmi bude mať medzinárodný význam, rovnako ako aj riešenie miestnych problémov cez lepší manažment pôd“.

Bližšie informácie o modeli (Integrated Assessment Model)

Projekt RECARE na YouTube

prof. Ing. Silvia Kohnová, PhD.,
Katedra vodného hospodárstva krajiny,
Stavebná fakulta STU v Bratislave

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu

Dostávajú vaše deti vreckové? V rámci prieskumu Tatra banky odpovedalo minulý rok na túto otázku viac ako 1800 rodičov.

Tlačové správy

Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy

Už dnes si môžete kúpiť špeciálne vydanie SME s knihou len za 4,99 €.

Tlačové správy

3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy

Zateplenie šikmej strechy môže pokaziť aj profesionál, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Pozrite sa, ktoré to sú.

Tlačové správy

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi