Týchto 18 rád ako ušetriť peniaze som potreboval počuť ešte pred osemnástkou

Ak ide o šetrenie, "príliš skoro" neexistuje.

Každý si sám seba na dôchodku predstavuje ako človeka, ktorý bude mať veľa peňazí, no málokto premýšľa, ako sa k tým peniazom naozaj dopracovať. Ak je pre teba šetrenie španielska dedina, čítaj ďalej a naučíš sa, ako si zvyknúť pravidelne odkladať a ušetriť zopár pesos na horšie časy.

1. Začni čím skôr

Čím skôr si osvojíš zvyk odložiť si aspoň 10 % akéhokoľvek príjmu a naučíš sa ho nedotýkať, keď to vyslovene nie je nutné, tým lepšie. Odkladaj si 10 % mesačne na sporiaci účet či dôchodkové sporenie a rátaj s tým už ako s automatickým výdavkom, ktorý ti v mesačnom rozpočte nebude chýbať. Spojené úročenie je dobrý sluha a ešte lepší pán a keď začneš iba o 5 rokov neskôr, môže to nakoniec znamenať až dvojnásobné úspory. Tvoje šedivé "ja" ti neskôr poďakuje.

2. Neopúšťaj sa na kupónoch do fast foodu

Využitím kupónov síce zdanlivo ušetríš nejaké drobné, ale v podstate ťa len donútili minúť peniaze za niečo, čo si pôvodne ani nechcel. A nakoniec ťa vlastné brucho preklína za kombináciu zmrzliny a veľkých hranolčekov. Čo nás dostáva k ďalšiemu bodu…

3. Nauč sa variť si dopredu

Je mega pohodlné nechať si navariť, byť obslúžený, nemusieť po obede umývať riady a ešte nechať štedrý tringelt. Ak však zredukuješ jedávanie v reštikách na minimum a budeš si variť doma, alebo aspoň chodiť do školskej jedálne alebo kantíny, ušetríš vagón peňazí.

4. Plať účty načas

Ak ti príde faktúra za paušál, zaplať ju ihneď. Nájom? Zaplať ho hneď, ako je to možné. Vyhni sa zbytočnému doplácaniu za upomienky a skreslenej predstave, že máš na účte ešte dosť peňazí na ostatné výdavky.

5. Nakupuj počas výpredajov

Alebo v sekáči. Ale dávaj pozor na akcie typu Black Friday. Predávajúci často umelo nafúknu “pôvodné ceny” a zľavy nakoniec nie sú až také výhodné.

6. Čím skôr sa spoznaj s dobrým účtovníkom

Hneď, ako si nájdeš prvý job alebo založíš živnosť, vyhľadaj v svojom okolí človeka, ktorý ti vysvetlí všetky tie dospelácke veci o peniazoch, odvodoch a daniach, ktoré si sa hanbil opýtať alebo nevedel vygoogliť. Rodičia ti určite niekoho odporučia a ty sa nevykašleš na byrokratické povinnosti len preto, že tomu nerozumieš.

7. Aj ty zostarneš!

Až dve tretiny ľudí si myslí, že sa ich dôchodok netýka, alebo majú iné priority. Ešte stále sú medzi nami takí, ktorí si myslia, že to za nich vyrieši štát a nemusia sa starať. Demografia je neúprosná a na tvoj dôchodok bude pracovať oveľa menej ľudí ako dnes. Nespoliehaj sa na dôchodok od štátu a odkladaj si časť príjmu aj do dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Peniaze ti tam budú pomaly pracovať a zhodnocovať sa. Nie je to žiadna veda, len začať treba čo najskôr.

8. Nikdy nepožičiavaj peniaze, ktoré by ti mohli chýbať

Všetci máme kamoša, ktorému to “tento mesiac nejako nevychádza” a potrebuje “niečo posunúť, kým mu to o tri dni URČITE cinkne”. Ty mu zo svojho mála požičiaš, lebo mu veríš a po troch dňoch sa mu nedá dovolať, alebo “netuší čo sa stalo, ale Marika z účtovného to vraj určite posielala v stredu”, alebo “ti to pošle po častiach, lebo dostal menej ako čakal a netuší, prečo”.

9. Ušetri na mesačných a ročných predplatných

Streamuješ hudbu? Založte si s kamošmi rodiný balík. Dochádzaš MHD? Vykašli sa na SMS lístky a kúp si električenku, ideálne na tri a viac mesiacov dopredu. Vyčekuj zvýhodnené ročné predplatné tvojich obľúbených médií so zľavami pre študentov. Nezdá sa to, ale aj takto vieš ušetriť niekoľko eur mesačne, za ktoré jej môžeš kúpiť kvety. Alebo jeho pozvať na pivo.

10. Nebuď príliš pohodlný

Koľkokrát si zaplatil za taxík z jedného konca mesta na druhý za cenu cesty vlakom z Bratislavy do Košíc? Príliš veľakrát, že? Z karty to tak nebolí, no po pár mesiacoch zistíš, že si za tú sumu mohol mať bicykel alebo hodinky, ktoré ti ukážu, ŽE SI MÁŠ POHNÚŤ a stihnúť ten nočák.

11. Stiahni si appku na výdavky

Ak máš pocit, že sa ti míňanie vymklo z rúk, začni si zapisovať a sledovať výdavky a hneď uvidíš, pri čom sa musíš umierniť.

12. Nebuď ouca

Všetci nosia tie nechutné tenisky, ktoré sú drahé len preto, že je na nich meno priemerného repera? To fakt nemusíš mať. Snaž sa neprepadávať trendom a nekupovať si prehajpované veci v cene dvoch nájmov a potom dva týždne jesť len sáčkové polievky.

13. Šetri energiami

Vypni vodu, keď si umývaš zuby. Sprchuj sa namiesto napustenia vane. Nevetraj a nevykuruj naraz. Chce sa ti potom riešiť nedoplatky? Nechce. Tak vidíš.

14. Zamakaj a zaslúž si štipko

Si na škole, ktorá ťa nebaví? Ak ju môžeš zmeniť, urob to čím skôr a netráp sa. Ak budeš študovať niečo, čo ti bude prinášať aj radosť, máš oveľa väčšiu šancu získať prospechové štipendium a niečo si odložiť.

15. Keď zarábaš veľa, neznamená to, že máš míňať veľa

Dostal si sa k nadpriemerne zaplatenému jobu? Výborne. Nerozflákaj to všetko do posledného centu každý mesiac len preto, že sa zrazu cítiš bohatý. Nie je frajerina minúť veľa, keď máš veľa, ale dokázať si z toho odložiť na moment, keď ťa po pár mesiacoch náhodou budú musieť zbaviť tvojej juniorskej pozície.

16. Zaži Hollywoood

Pravidlo amerického šoubiznisu znie: Nikdy nepoužívaj na biznis svoje vlastné peniaze. Ak máš akýkoľvek nápad na realizáciu, hľadaj rôzne súťaže či grantové výzvy. Internet je veľký, stačí hľadať.

17. Rozlož riziko

Nikdy nemaj všetky peniaze uložené len na jednom mieste. Niečo maj napríklad na stavebnom sporení, z niečoho si šetri na dôchodok a o kryptomenách si už určite tiež počul a vyzerá to, že aj na tento vlak sa oplatí naskočiť čím skôr.

18. Neodkladaj to na neskôr, odkladaj si na neskôr

Máš v podstate na výber dve veci. Buď budeš makať do osemdesiatky, aby si od výplaty k výplate voľajako prežil, alebo to urobíš trochu inak. Ak si začneš odkladať už teraz, možno sa jedného dňa v 50-tke zabudíš a keď kukneš na účet, zostaneš milo prekvapený. Budeš mať toľko našetrené, že môžeš rovno hodiť šéfovi na stôl výpoveď.

Inak, vedel si, že v druhom pilieri si sporíš na svojom účte a správcovské spoločnosti ti k usporenému prihadzujú úroky? A vieš, čo je okrem toho super? Že tam neposielaš žiadny extra keš. Časť odvodov, ktoré aj tak platíš, budeš proste posielať na svoj osobný dôchodkový účet v DSS. Nestojí ťa to ani cent navyše.

Zdroj: Reprezentatívny prieskum medzi dospelou populáciou, november 2016, agentúra Focus

Tento článok ti prináša Allianz.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu