SME

Legendárna Transsibírska magistrála: dobrodružná cesta

Pozrite si Moskvu, Jekaterinburg, Novosibirsk, Irkutsk a ďalšie mestá na slávnej železničnej trati.

Transsibírska magistrála

Transsibírska magistrála bola istý čas najdlhšou železnicou na svete. Spája Moskvu s Vladivostokom a dokončená bola v roku 1916. Má dĺžku 9 289 km a množstvo unikátov.

Napríklad vlak prejde trasu za viac ako 6 dní a vystrieda 8 časových pásiem. Síce bola dokončená, železničná sieť sa stále rozširuje a dobudováva. Na trase je niekoľko významných odbočiek a niekoľko trás. Celá sieť Transsibírskej magistrály spája mnoho malých aj veľkých ruských miest ako v Európe tak v Ázii.

Zažite dobrodružstvo s názvom Transsibírska magistrála

Východisková stanica je hlavné mesto Ruska Moskva.

V prvé dva dni je v programe poznávanie Moskvy, ktorá má stále svoj tradičný šarm. Upúta širokými bulvármi aj úzkymi uličkami. Za neprekonateľné sa považujú mnohé historické budovy a chrámy. Budete môcť navštíviť napríklad Kremeľ, alebo absolvovať okružnú poznávaciu jazdu autobusom. Všetky dôležité pamiatky Moskvy budete môcť vidieť ešte pred nasadnutím na legendárny vlak v tretí deň poznávacieho zájazdu.

Jekaterinburg

Prvá zastávka je plánovaná v Jekaterinburgu, vyše 1800 km od Moskvy. Nachádza sa v pohorí Ural, ktoré rozdeľuje Európu a Áziu. Asi 40 km od mesta je aj oficiálna hranica medzi kontinentami, označená bielym obeliskom.

Jekaterinburg je považovaný za tretie najdôležitejšie mesto Ruska. Má bohatú históriu, ktorá zanechala v meste mnoho krásnych pamiatok. Samotné mesto predstavuje akúsi pevnosť. Bolo vystavané s masívnym využívaním železa a má prísne štvorcový pôdorys. Obytné budovy v meste boli obohnané ochranným múrom. Neskôr sa stalo významnou križovatkou na tranzitnej ceste medzi Európou a Áziou. Možno tu obdivovať veľa pôvodných architektonických pokladov, ako Rastorgujev-Kharitonovov dom, Rotunda na Plotinke, Dom obchodníka Pervushina či samotnú radnicu.

Mesto Jekaterinburg je bohaté aj na krásne kostoly a chrámy. K najznámejším patrí Chrám na krvi. Ale za videnie stoja aj mnohé ďalšie ako Katedrála Alexandra Nevského či Katedrála Svätej Trojice. Pri prechádzkach ulicami možno obdivovať aj veľmi zaujímavé pamätníky a sochy. Nechýbajú parky, múzeá a pôsobivé pešie zóny.

Ako v minulosti, aj dnes je Jekaterinburk jedným z najväčších ekonomických centier Ruska. Sú tu mnohé najvyššie mrakodrapy v Rusku. Jedným zo symbolov Jekaterinburgu je napríklad mrakodrap Iset.

Zastávka v Novosibirsku

Po príchode do Novosibirsku vás čaká pôsobivá večerná prehliadka tejto sibírskej metropoly. Je tretím najľudnatejším mestom Ruska a najľudnatejším mestom v ázijskej časti Ruska.

Novosibirsk vznikol v roku 1893 ako základné miesto pre vybudovanie mostu pre transsibírsku magistrálu cez rieku Ob. V podstate na zelenej lúke. Po dokončení mostu v roku 1897 jeho význam neustále rástol. Dnes je tretím mestom v Rusku a prvým na Sibíri, kde bolo vybudované metro.

V Novosibirsku sa nachádza aj geografický stred Ruska, ktorý je označený kaplnkou. Svetovo preslávená je novosibirská ZOO. K hlavným atrakciám mesta patria aj mosty, vrátane slávneho železničného mostu. V Novosibirsku je aj pôsobivé železničné múzeum, ale možné je navštíviť ďalšie múzeá a parky.

Irkutsk a Bajkalské jazero

Väčšina turistov prichádza do Irkutsku práve Transsibírskou magistrálou. Mesto sa nachádza sa približne na polovici cesty medzi Moskvou a Vladivostokom. Historické centrum je kompaktné a ľahko si ho možno prejsť pešo. Počas príjemnej prechádzky si určite všimnete typické drevené domy, ktoré sú z veľkej miery súkromné. Sú krásne zdobené vyrezávanými ornamentami a dotvárajú naozaj unikátnu atmosféru Irkutska.

Irkutsk leží pri slávnom Bajkalskom jazere. Tu sa poznávací zájazd na chvíľu spomalí a budete si môcť užiť relaxačný pobyt v tradičných chatkách, saunu a tradičné ruské kúpele v malej dedinke Listvjanka.

Budhistický Ulan-Ude

Pri zastávke v mestečku Ulan-Ude sa ocitnete cez 5 600 km od Moskvy, v hlavnom meste samostatnej republiky Buryatia. História mestečka sa začína ako malá osada ktorú založili Buryati, domorodé obyvateľstvo tibetských budhistov. Z osady neskôr kozáci vybudovali pevnosť s významným zameraním na obchod. V roku 1900 už dominoval hospodársky priemysel a k zaujímavostiam patrí, že do roku 1991 bolo pre cudzincov úplne uzatvorené.

Buryatia je centrom ruského budhizmu a Buryati tvoria hneď po Rusoch najpočetnejšie etnikum na Sibíri. Za mestom je slávny budhistický kláštor a v meste nové budhistické centrum s krásnym výhľadom na celé mesto.

K veľkým atrakciám Ulan-Ude patrí aj najväčšia Leninova busta na svete, ktorá meria 7,7 m a váži 42 ton.

Spoznajte aj Mongolsko

Ulanbátar je pre mnohých turistov prekvapivou modernou metropolou so všetkým, čo majú klasické západné veľkomestá. Mesto vzniklo z kočovného jurtového kláštora, ktoré sa neskôr stále viac rozrastalo a menej kočovalo. Budete môcť prejsť po hlavnom námestí Chinggis s mongolským parlamentom a jazdeckou sochou Džingischána. Neďaleko sa nachádza chrám Choijin Lama.

Ulanbátar má viacero prekvapivých aj tradičných vecí, ktoré turistov zaujmú. K tým netradičným patrí napríklad pamätník Beatles s tvarom jablka. K tým tradičným patrí napríklad pôsobivý Zimný palác s typickou architektúrou.

Z mesta je naplánovaný aj výlet do krásnej okolitej prírody a Národného parku Terelj, s prenocovaním v jurtovom hoteli.

Na záver cesty Čína

Konečná stanica cesty magistrálou je v Pekingu. Ten sa na rozdiel od iných čínskych metropol pýši rozľahlými širokými ulicami. Pre mesto je typická veľkosť a veľké vzdialenosti medzi jednotlivými časťami. V Pekingu budete môcť navštíviť krásny chrámový komplex Zakázaného mesta priamo v centre s celkovou rozlohou 72 hektárov.

Na záver výletu si budete môcť prejsť najviac zachovalú časť Veľkého čínskeho múru a Letný palác s najväčšou a najúchvatnejšou čínskou cisárskou záhradou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu