INZERCIA

Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut

Oproti ostatným krajinám Vyšehradskej štvorky boli u nás vozidlá najmladšie, no aj raz tak drahé.

V minulom roku si mohli záujemcovia o kúpu jazdeného auta vyberať z viac ako pol milióna automobilov. Po zohľadnení počtu obyvateľov jednotlivých krajín Vyšehradskej štvorky bola ponuka u nás najširšia. Oproti Poľsku a Maďarsku dokonca raz taká. Tieto výsledky vyplynuli z pravidelnej analýzy spoločnosti AAA AUTO, ktorá trh s ojazdenými automobilmi kontinuálne monitoruje a robí jeho hodnotenie.

Automobily ponúkané na Slovensku charakterizoval najnižší priemerný vek a kilometrový nájazd. To sa však odrazilo v ich priemernej cene. Bola najvyššia - oproti Českej republike takmer dvojnásobná, oproti Poľsku takmer trojnásobná. „Inzerenti na základe dopytu evidentne verili, že sú slovenskí motoristi ochotní za automobil utratiť takmer o 2 300 eur viac ako v roku 2016, čo je nárast o 17 %. V Českej republike zaznamenávame výrazne pomalší medziročný nárast priemernej ceny (12,8 %). Slovenská ekonomika rastie a Slováci sú podľa cien požadovaných v inzercii za ojazdené vozidlá ochotní investovať rok čo rok viac. Vsádzajú na kvalitnejšie, bezpečnejšie a lepšie vybavené vozidlá, do úvahy berú aj náklady na opravy, ktoré so sebou nesie nákup starej jazdenky,“ uvádza generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová.

Počet ponúkaných áut

Cena v eurách

Nájazd km

Vek

SR

588 000

15 372

144 736

9

ČR

1 112 000

8 034

154 442

10,4

PL

1 996 000

5 702

176 214

11,9

HU

585 000

7 342

172 820

11,6

Rozdielne preferencie motoristov susedných krajín sa premietajú aj do obľúbenosti modelov, ktoré sú najčastejšie ponúkané. Kým na Slovensku a v Českej republike si prvú priečku dlhodobo drží Škoda Octavia, v Maďarsku a Poľsku to je Opel Astra. V Maďarsku sa dokonca žiadna Škodovka nedostala ani do TOP 10 najinzerovanejších vozidiel, v Poľsku až na desiate miesto Škoda Octavia. Jediné štyri modely, ktoré sa vošli do TOP 10 vo všetkých štyroch krajinách, sú VW Passat, VW Golf, Ford Focus a BMW 3.

TOP 10 inzerovaných áut

Slovensko

Česká republika

Poľsko

Maďarsko

1.

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

Opel Astra

2.

Volkswagen Passat

Škoda Fabia

Volkswagen Passat

Ford Focus

3.

Volkswagen Golf

Volkswagen Passat

BMW 3

BMW 3

4.

Škoda Fabia

Volkswagen Golf

Audi A4

Volkswagen Passat

5.

Audi A6

Škoda Superb

Volkswagen Golf

Suzuki Swift

6.

Audi A4

Ford Focus

Ford Focus

Volkswagen Golf

7.

Škoda Superb

Ford Mondeo

Ford Mondeo

BMW 5

8.

BMW 3

BMW 3

Opel Corsa

Ford Mondeo

9.

BMW 5

Volkswagen Touran

Renault Megane

Renault Megane

10.

Ford Focus

Renault Megane

Škoda Octavia

Opel Corsa

Jednotka v rebríčku TOP 10 inzerovaných vozidiel (Škoda Octavia) potvrdzuje trend vyšších cien na Slovensku. Pri porovnaní priemernej ceny a najazdených počtov kilometrov u nás a v Českej republike zistíme, že slovenskí predávajúci síce žiadali rovnakú cenu ako českí, avšak priemerný kilometrový nájazd bol o 20 000 km vyšší. V Poľsku a Maďarsku nie je rozdiel tak výrazný. TOP jednotka oboch týchto krajín (Opel Astra) má takmer totožnú priemernú cenu a nájazd sa líši iba o dve tisícky. Výraznejší rozdiel je u BMW 3, ktoré je v Maďarsku ponúkané v priemere o dve tisícky eur drahšie.

V minulom roku bolo najviac jazdeniek inzerovaných v Trenčianskom kraji, ktorý viedol aj v priemernej cene ponúkaného vozidla (29 950 eur), priemerný vek bol 5 rokov. Najmenej jazdených áut bolo ponúkaných v Košickom kraji, ich priemerná cena bola 7 093 eur a vek 11 rokov. V Bratislavskom kraji bola priemerná cena 14 480 eur a vek 8 rokov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie

Zážitok je dobrý, mal by to zažiť každý.

Tlačové správy

Slovenské ovocie a zelenina - máme ich v obchodoch dostatok?

Slovenskí farmári naplno využívajú skvelé vlastnosti našej pôdy. Vďaka tomu nájdeme na pultoch čerstvú domácu zeleninu a ovocie.

Tlačové správy

Kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch

Keš prestáva obchodníkom zarábať.

Tlačové správy

Autokamery Mio a navigace teď s 3letou záruční dobou

Tříletou garanci na autokamery a navigace Mio teď získají všichni, kteří si koupí jeden z produktů Mio do konce roku 2018