SME

Londýn: Úspešná Slovenka balí kufre. Chce bývať v Bratislave

Lucia je úspešná mladá žena, ktorá odišla študovať na univerzitu do Británie a neplánovane tam zostala dlhých šestnásť rokov.

Lucia je úspešná mladá žena, ktorá odišla študovať na univerzitu do Veľkej Británie a celkom neplánovane tam zostala dlhých šestnásť rokov. Dnes je rozhodnutá vrátiť sa späť na Slovensko. Ako jedna z prvých si kúpila byt v PROXENTA Residence, aby si konečne splnila sen o vlastnom bývaní. Lebo „doma je doma.“

Po 16tich rokoch v zahraničí reálne zvažuješ návrat na Slovensko. Prečo?

V Londýne žijem už šestnásť rokov a po pracovnej stránke som toho veľa dosiahla. Mám prácu snov, veľa kontaktov a čulý spoločenský život. Ale čím som staršia, tým viac mi chýba domov, moja rodina a priatelia. Nie nadarmo sa hovorí, že „doma je doma.“

Spomínaš si ešte na svoje začiatky v Londýne?

Začiatky neboli jednoduché. Vysokoškolské štúdium je tu veľmi drahé a ja som musela veľa pracovať, aby som si dokázala uhradiť aspoň časť nákladov. Bývala som v anglických rodinách a venovala som sa iba štúdiu alebo práci. Na nič iné mi nezostával čas.

Prečo si sa rozhodla zostať v Londýne aj po ukončení štúdia?

Chcela som tam zostať ešte pár rokov a získať aj pracovné skúsenosti. Mala som veľké šťastie, za niekoľko rokov som sa z asistentky vypracovala až do vedenia firmy. Pred pár rokmi som síce z firmy odišla, ale stále s nimi úzko spolupracujem. Poskytujem poradenstvo a školím nových ľudí, takže aj naďalej dochádzam do kancelárie takmer denne.

Ako sa počas tohto obdobia menilo tvoje bývanie?

Za 16 rokov, čo žijem v Londýne, som sa sťahovala minimálne 15-krát. Bývala som v rôznych podnájmoch a občas to bolo veľmi náročné. Napríklad sme sa s partnerom delili o jednu spálňu v 4 – izbovom byte, ktorý bol plný ľudí. Žilo nás tam dohromady šesť. Vydržali sme takto fungovať takmer dva roky, bolo to brutálne...

Momentálne žijem s partnerom a dvoma kocúrmi v prenajatom dome ešte z viktoriánskych čias. Je to síce fajn, ale musím priznať, že už by som sa celkom rada usadila natrvalo a vo svojom.

Neuvažovala si nad kúpou vlastného bytu v Londýne?

Kúpa bytu v Londýne je pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľný sen. Vo všeobecnosti tu mladí ľudia bývajú dlho v drahých prenájmoch a v stiesnených podmienkach. V posledných rokoch sa dokonca výrazne zvýšilo percento ľudí vo veku okolo 45 – 55 rokov, ktorí stále žijú v prenájmoch. Vlastné bývanie je pre majoritu ľudí stále nedostupné.

Takže si si splnila sen o vlastnom bývaní na Slovensku?

Áno! Sen o vlastnom bývaní a navyše v centre mesta! Pre normálnych smrteľníkov je centrum Londýna úplné sci-fi. Ak si ľudia v mojom veku chcú kúpiť byt v centre Londýna, tak buď pochádzajú z dobrej rodiny alebo vyhrali v lotérii. (smiech)

Neberú si mladí ľudia hypotéky?

Nie každý je ochotný vziať si na seba veľmi dlhú a drahú hypotéku. Navyše, ak si chcú zobrať dvaja partneri hypotéku, musia mať nemalé úspory a zarábať aspoň 40 000 libier ročne. Preto sa mnohí mladí ľudia po univerzite vracajú opäť k rodičom. Je to teraz pomerne častý trend. Táto generácia má už aj svoje pomenovanie, tzv. “boomerang generation”.

„Boomerang generation“ je generácia mladých ľudí v Anglicku, zvyčajne vysokoškolsky vzdelaných, ktorí sa po ukončení štúdia vracajú bývať späť k rodičom, napriek tomu, že už niekoľko rokov (spravidla popri štúdiu ale aj po jeho ukončení) bývali sami. Dôvody pre návrat do rodičovského hniezda sú výsostne ekonomické – znížiť si náklady na život s cieľom akumulácie finančných prostriedkov pre neskoršie osamostatnenie sa.

Ako je to v Londýne s dochádzaním do práce?

Dlhé dochádzanie do práce je tu normálne. Hodina, dve strávené vo vlakoch sú úplne bežné. Najčastejšie ľudia dochádzajú vlakom alebo metrom, lebo doprava na cestách je veľmi pomalá. V porovnaní s tým je Bratislava na tom ešte veľmi dobre. Preto nedokážem pochopiť ani mojich priateľov, ktorí sa sťažujú na zápchy v meste. Mám pocit, že to sťažovanie je skôr národný šport ako reálny problém. Vždy im vravím, aby sa prišli pozrieť na zápchy do Londýna a hneď budú mať krajší život.

Ako ty dochádzaš do práce?

Ja už takmer 10 rokov dochádzam do práce na bicykli, lebo je to podstatne rýchlejšie. Ak by som šla autobusom, cesta by mi trvala dvakrát toľko. Bicykel preferujem pred akýmkoľvek iným druhom dopravy, vrátane auta. Nevadí mi ani povestné sychravé Londýnske počasie.

V práci mám v prípade potreby k dispozícii služobné auto, ale sama žiadne nevlastním. Prevádzka auta je tu relatívne drahá a kvôli pomalej doprave by som ho zrejme vôbec nevyužívala.

Takže neplánuješ využívať auto ani na Slovensku?

Práve naopak! Teším sa, že konečne začnem viac jazdiť. Pekne v suchu, na opätkoch, do práce aj späť, už sa neviem dočkať!

V PROXENTA Residence je automatický parkovací systém, prvý svojho druhu na Slovensku. Ako ty vnímaš tento druh parkovania?

Už som o takýchto systémoch počula a viem, že aj v Londýne je automatická parkovacia garáž. Ale nikdy som v takom niečom neparkovala, takže budem o skúsenosť bohatšia.

V Bratislave je momentálne vo výstavbe množstvo projektov. Prečo si sa rozhodla práve pre PROXENTA Residence?

U mňa to rozhodovanie bolo rýchle. Táto novostavba spĺňa všetky moje predstavy o ideálnom bývaní – je to kvalitná stavba na dobrom mieste, s nadštandardným vybavením a za cenu, ktorú si môžem dovoliť. A o tých výhľadoch ani nehovorím! O porovnateľnom bývaní by som v Londýne mohla iba snívať. A ak sa moja situácia nakoniec vyvinie tak, že sa predsa len rozhodnem v Londýne usadiť natrvalo, je byt v tejto lokalite stále výborná investícia. Nebolo čo riešiť.

Výhradným predajcom projektu je realitná kancelária HERRYS. Kompletnú ponuku bytov nájdete na stránke www.proxentaresidence.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 602
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 6 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 6 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu