SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Roadmovie Tlmočník Martina Šulíka

„Ak stratíme pamäť, meníme sa na ľahko manipulovateľných hlupákov“

Hlavní hrdinovia nového filmu režiséra Martina Šulíka Tlmočník sa nikdy pred tým nestretli. Ich stretnutie a spoločná cesta sa zrodili náhodou…

Tlmočník Ali sa domnieva, že objavil muža, ktorý počas vojny spôsobil smrť jeho rodičov. Rozhodne sa ho vyhľadať, no nájde iba jeho syna, stárnuceho bonvivána, milovníka alkoholu a žien, ktorý sa k otcovi nehlási. Georg však napokon požiada Aliho, aby sa vydali na spoločnú cestu po miestach dávnych udalostí. A tak idú na spoločný výlet, jeden ako syn nacistického vraha a druhý ako syn jeho obetí.

Dvaja svojskí páni na dobrodružnej ceste spoznávajú nielen sami seba. Je to výlet plný škriepok, hádok, chlapského vtipkovania, ale i nových stretnutí a úvah o tom, či sa všetko v minulosti odohralo tak, ako je zaznamenané.

Podobná náhoda stála aj pri stretnutí oboch hlavných hereckých predstaviteľov filmu, ktorými sú český oscarový režisér a herec Jiří Menzel a rakúska divadelná legenda Peter Simonischek, ocenený ako Najlepší európsky filmový herec roku 2016. Pôvodný predstaviteľ Aliho Juraj Herz krátko pred nakrúcaním ochorel a tvorcovia stáli pred rozhodnutím, či projekt ukončiť. Nakoniec oslovili Jiřího Menzela. „Som Jirkovi nesmierne vďačný, že sa s nami vydal na neistú cestu, pretože to znamenalo cestovať 32 dní po Slovensku, vstávať o piatej ráno, nocovať každý den v inom hoteli, stravovať sa v cateringu. Bolo to z jeho strany veľmi odvážne. Bez akejkoľvek prípravy naskočil do rozbehnutého vlaku,“ spomína režisér Martin Šulík.

Väčšina hercov, ktorí sa stretli na pľaci počas nakrúcania filmu Tlmočník, sa videli prvýkrát a pred tým sa nepoznali. Dnes, však tvrdia, že okamžite vytvorili výbornú partiu a nakrúcanie sa vďaka tomu nieslo v uvoľnenej, príjemnej nálade. Keď to scenár umožňoval, dokázali hlavní protagonisti vytvoriť priateľskú atmosféru dokonca aj pred filmovou kamerou. „Pri nakrúcaní scén s mladými masérkami, ktoré hrajú Anna Rakovská a Eva Kramerová, sa tak uvoľnili, že som niekedy nevedel, či sa zabávajú,“ prezrádza režisér Šulík. Obaja majú neobyčajný zmysel pre humor a každý z nich má v sebe niečo z postavy, ktorú hral. Peter je šarmantný milovník života, Jirko je poriadkumilovný chlapík so zmyslom pre tradíciu,“ dodáva.

„Martin Šulík je dobrý režisér a môj kamarát, takže, keď ma požiadal, tak trochu na poslednú chvíľu, rozhodol som sa rolu prijať,“ hovorí režisér v roli herca Jiří Menzel a dodáva: „Ja som na tu rolu kývol trochu bezhlavo a keď som si to prečítal, musím povedať, že som Martinovi aj trochu závidel. Je to veľmi pekný scenár, veľmi ľudský príbeh.“ Aj medzi Jiřím Menzelom a Petrom Simonischekom sa zrodilo chlapské priateľstvo. „Tvrdí sa, že v našom veku si už človek nenachádza nových priateľov, ale s Jirkom môžeme byť naozaj dôkazom, že to tak nie je vždy. Urobili sme spolu film a sme priatelia,“ povedal Peter Simonischek, keď za chorého Jiřího Menzela len pred pár dňami preberal cenu na prestížnom festivale Berlinale. Práve tam mal Tlmočník 23. februára svoju svetovú premiéru.

Okrem Evy Evelyn Kramerovej či Anny Rakovskej si vo filme Tlmočník zahrala aj obľúbená Zuzana Mauréry, ktorá stvárnila postavu dcéry Jiřího Menzela: Mať pána Menzela na chvíľu za otca bolo celkom rozkošné. Pred nakrúcaním som náhodou videla film Toni Erdmann a bola som naozaj nadšená. Takže keď som zistila, že s pánom Simonischekom budem mať zopár obrazov... povedala som si, tak to je paráda,“ spomína Zuzana.

Oficiálny slovenský trailer filmu Tlmočník

Do slovenských kín Tlmočník vstupuje práve dnes 1. marca. Už teraz je však zakúpený aj do množstva ďalších krajín - Španielska, Grécka, Beneluxu, USA a Číny.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


19 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu